عملکرد دستگاه قضای زنجان در همه حوزه‌ها از میانگین کشوری بالاتر است

زنجان- ایرنا - رئیس کل دادگستری استان زنجان با تاکید بر اقدامات جهادی در قوه قضاییه از بدو ورود مدیریت اخیر، گفت: عملکرد دستگاه قضای استان زنجان در همه حوزه ها، از میانگین کشوری بالاتر است به طوری که در نرم کشوری کاهش پنج درصدی و در استان کاهش ۹ درصدی را شاهد هستیم.

حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی روز دوشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، با مقایسه عملکرد این دستگاه در بازه زمانی یکساله ۹۹ با ۹۸ در خصوص پرونده های موجود گفت: کل موجودی پرونده های استان،۵۱ هزارو ۱۸۸ پرونده در ابتدای سال ۹۸ بود که این رقم در ابتدای سال ۹۹، به ۴۷ هزارو ۲۷۸ پرونده رسید که هشت درصد کاهش داشت.

وی با بیان اینکه در طول سال ۹۹، در مجموع  ۲۵۶ هزار و ۲۸ پرونده وارد دادگستری استان شد، افزود: میزان پرونده های رسیدگی شده هم  ۲۶۲ هزارو ۱۳۰پرونده است که ۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش دارد.

رئیس کل دادگستری استان زنجان، مانده  پرونده ها نسبت به اول سال را هم ۴۱ هزارو ۹۴ فقره عنوان کرد و گفت: آمار پرونده های باقی مانده، کاهش ۱۳ درصدی را نشان می دهد و این در حالی است که میانگین کشوری ۱۲ درصد است.

وی با توضیح در خصوص معنا و مفهوم نرخ رسیدگی به پرونده ها افزود: نرخ رسیدگی یعنی اینکه تعدادی پرونده وارد دادگستری شده  که در اینجا مجموع پرونده های وارده ۲۵۶ هزارو ۲۸ فقره است، اما تعداد ۲۶۲ هزار و ۱۳۰پرونده توسط همکاران ما رسیدگی شده است که بیش از تعداد وارده را نشان می دهد و مازاد آن، همان پرونده های موجود از قبل است.

این مسئول با تاکید بر اینکه نرخ رسیدگی در استان، نشان از تلاش مضاعف همکاران دستگاه قضا در استان را دارد، گفت: در  سال ۹۹ به رغم همه محدودیت های کرونایی و ابتلای تعدادی از همکاران و قرنطینه شدن آنها در هر ماه، اما شاهد افزایش ۶ درصدی میزان رسیدگی ها نسبت به سال ۹۸، هستیم که نشان از مجاهدت همه همکاران قضایی است که این موفقیت را رقم زدند.

 در حال حاضر با کاهش پرونده‌های مانده مواجه هستیم

رئیس کل دادگستری استان زنجان، عملکرد ورودی کل شعب را با رشد ۳ درصدی و عملکرد مانده با احتساب شوراها و اجرای احکام را تا پایان سال ۹۸،  ۴۵ هزار مانده پرونده اعلام کرد و افزود: مانده پرونده ها اما در پایان سال ۹۹، ۳۸ هزار فقره بوده که  ۱۴.۳ درصد کاهش داشته و معمولاً در سال های قبل با رشد مانده، مواجه بودیم در حالی که، هم اکنون با کاهش آن مواجه هستیم.

وی عملکرد مانده به موجودی ر اهم در اول سال ۹۹، ۳۴ هزارو ۵۷۳ پرونده اعلام کرد و گفت: در پایان سال ۹۹ این رقم به ۳۱ هزار و ۴۸۵ پرونده رسید که کاهش ۹ درصدی داشت اما از میانگین کشوری هم بالاتر هستیم.

 رئیس دستگاه قضای استان با تاکید بر اینکه در دوره ما، شاهد اقدامات جهادی در قوه قضاییه بودیم که زمینه رشد عملکرد در حوزه قضاء را فراهم کرد، افزود: عملکرد دستگاه قضای استان زنجان در همه آیتم‌ها، از میانگین کشوری بالاتر است به طوری که در نرم کشوری، کاهش ۵ درصدی، اما در استان، کاهش ۹ درصدی را شاهد هستیم.

 وی با اشاره به اینکه "رسیدگی خوب و رسیدگی زود" شعار ما برای همکاران در سال ۹۹ بود، اظهار داشت: به همه همکاران  ابلاغ کردیم که طوری رسیدگی کنید تا کمتر مورد اعتراض قرار گیرد و حتی در سطوح بالاتر مراجع قضائی اعم از دیوان عدالت هم نتوانند به موردی برخورد کنند که ناشی از کوتاهی در استان باشد. 

ابلاغ الکترونیکی حفظ حقوق شهروندی

رئیس کل دادگستری استان زنجان، در ادامه به جایگزینی ابلاغ الکترونیکی به جای ابلاغ دستی هم اشاره کرد و گفت: در این حوزه عملکرد استان از ۸۴ درصد به ۸۹ درصد رسیده است که البته در حال حاضر در استان زنجان، ۹۳ درصد ابلاغ ها، به صورت الکترونیکی است و۷ درصد باقیمانده هم متعلق به کسانی است که هنوز در سامانه ثنا ثبت نام نکرده اند.

 وی به برخی از مزایای ابلاغ الکترونیکی هم اشاره کرد و گفت: با این روند، دیگر شاهد مشکلاتی از قبیل مفقود شدن ابلاغ، توسط عامل انسانی یا طبیعی مانند باد و باران، نیستیم و علاوه بر آن چون  ابلاغیه فقط  به پست الکترونیکی شخص مورد نظر ارسال می‌شود، حقوق شهروندی افراد نیز حفظ می‌شود.

آزادسازی ۹ واحد تولیدی از تملک بانک‌ها و جلوگیری از تعطیلی ۱۱ واحد تولیدی

رئیس کل دادگستری استان زنجان، با تاکید بر اینکه حمایت از تولید در اولویت های سال گذشته و سال جاری است افزود: در سال گذشته ۹ واحد تولیدی که بانک ها تملک کرده بودند به چرخه تولید بازگشت و از تعطیلی ۱۱ واحد تولیدی در آستانه تعطیلی، هم جلوگیری شد.

وی به بخشی از اقدامات دستگاه قضای استان در حوزه حقوق عامه هم اشاره کرد و گفت: لایروبی یک کیلومتر از بستر زنجانرود،  پیگیری روند توزیع آرد سهمیه ای و کود شیمیایی، ایجاد وحدت رویه کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری( تخلفات ساختمانی و تامین پارکینگ)، افتتاح محل جدید پسماندهای روی، تنها بخشی کوچکی از این اقدامات است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان، همچنین با بیان اینکه در این هفته برنامه های مختلفی برگزار می شود، گفت: در مجموع ۱۸۶ برنامه اجرا می شود که ادای احترام به مقام والای شهدا و گلباران مزار شهدا در مناطق ۱۳ گانه حوزه قضایی استان، دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران، دیدارمسئولان دستگاه قضایی استان با  نماینده محترم ولی فقیه و ائمه جمعه همه شهرها ، حضور در آیین های نمازجمعه و سخنرانی پیش از خطبه ها، بازدید همه قضات از زندان‌های استان، دیدار با خانواده زندانیان و  دیدار چهره به چهره با مردم در میعادگاه های نمازهای جمعه و مساجد از جمله برنامه های این هفته است که با رعایت پروتکل های بهداشتی  انجام می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha