آذربایجان درباره برقراری روابط با ارمنستان اعلام آمادگی کرد

باکو – ایرنا – "جیهون بایرام اف" وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام روز گذشته ارمنستان، آمادگی باکو برای برقراری روابط با این کشور را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا ، بایرام اف امروز (دوشنبه) در پایان دیدار با "مختار تلئوبردی" همتای قزاقستانی خود به خبرنگاران گفت: باکو از برقراری روابط با ارمنستان بر اساس اصول مصونیت مرزها و تمامیت ارضی کشورها ، حمایت می کند.

 وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان افزود: روز گذشته انتخابات پارلمانی زودهنگام ارمنستان برگزار شد و قرار است دولت جدید این کشور تشکیل شود و بر این باوریم مقامات ارمنستان باید با بررسی علل بحران پیش آمده در این کشور نتیجه گیری درست داشته باشند.

  بایرام اف ادامه داد: به نظر ما علل بحران فعلی در ارمنستان ناشی از شکست این کشور در جنگ  اخیر نمی باشد، بلکه بر سیاست های تجاوزکاری دولت ایروان در چند دهه اخیر که با نقض قوانین بین المللی و اعمال زور، مرزهای کشور دیگر را تغییر داده بود، بر می گردد.   

وی اظهار داشت: جمهوری آذربایجان با تکیه بر اصول قوانین بین المللی، خوستار برقراری روابط با  ارمنستان بر اساس اصول مصونیت مرزها و تمامیت ارضی کشورها می باشد و اکنون ارمنستان باید تصمیم خود را بگیرد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در بخشی دیگر از سخنان خود همچنین خاظر نشان کرد که اجرای برخی از مفاد بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان درباره پایان جنگ قره باغ، به تاخیر افتاده است.

  در انتخابات پارلمانی زودهنگام روز گذشته ارمنستان، حزب حاکم این کشور یعنی "قرارداد مدنی" به رهبری نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان پیروز اعلام شد.  

 جمهوری آذربایجان در جریان درگیری های نظامی ۴۴ روزه سال گذشته توانست سرزمین های خود را پس از سال ها اشغال، از دست نیروهای ارمنستان آزاد کند.

  این درگیری های نظامی ۲۰ آبان ماه سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان به پایان رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha