انتخاب فدراسیون فوتبال چیست، تیم ملی فوتبال ایران در راه عراق و سوریه

تهران- ایرنا- تنها ۲ تیم از ۱۲ تیم رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر سرمربی ندارند و مشخص نبودن وضعیت سرمربی تیم ملی فوتبال ایران نمی‌تواند اتفاق خوشایندی باشد.

به گزارش ایرنا، تیم ملی فوتبال ایران باید از روز یازدهم شهریورماه کار خود را در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، در مرحله نهایی آغاز کند. با این وجود هنوز تکلیف سرمربی تیم ملی فوتبال ایران مشخص نیست و فدراسیون فوتبال تصمیم نگرفته که با دراگان اسکوچیچ ادامه همکاری دهد و یا به گزینه جدیدی روی بیاورد. اما الباقی رقبای ایران در مرحله انتخابی روی نیمکت خود چه وضعیتی دارند؟

کره جنوبی: پائولو بنتو(از ۲۰۱۸)

پائولو بنتو بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ به جای شین تائه یونگ هدایت کره جنوبی را به عهده گرفت و قرارداد او تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ تنظیم شده است. بنتو در جام ملت‌های ۲۰۱۹ موفق نشد کره را به نیمه‌نهایی بفرستد و در یک چهارم نهایی به قطرِ قهرمان با یک گل باخت. او همچنان هدایت جنگجویان تائه گوک را به عهده دارد و تقریبا سه سال از آغاز کارش می‌گذرد.

استرالیا: گراهام آرنولد(از ۲۰۱۸)

این سرمربی ۵۷ ساله هم سالهاست که با تیم ملی استرالیا همکاری می‌کند. او در چند مقطع دستیار بوده و در جام ملت‌های ۲۰۰۷ هم سرمربی موقت کانگروها شد که به موفقیت نرسید. با این حال آرنولد در سال ۲۰۱۸ به جای فان‌مارویک سرمربی استرالیا شد و حالا سه سالی می‌شود که سرمربی این تیم است. او در جام ملت‌های ۲۰۱۹ به دست امارات در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد ولی در راس کار باقی ماند و استرالیا را با هشت برد از هشت بازی به دور نهایی انتخابی جام جهانی آورد.

ژاپن: هاجیمه موریاسو(از ۲۰۱۸)

این سرمربی ۵۲ ساله هم سرمربی تیم ملی بزرگسالان و هم سرمربی تیم المپیک ژاپن است. موریاسو کارش را در تیم بزرگسالان بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ آغاز کرد. جایی که به جای آکیرا نیشینو هدایت سامورایی‌ها را به دست گرفت. با ژاپن به فینال جام ملت‌ها صعود کرد ولی حریف قطر نشد. در کوپا آمریکا هم شرکت داشت و تجربه خوبی را از آنجا به ارمغان آورد. در این میان تیم المپیک ژاپن را هم برای حضور در المپیک آماده کرد و حالا آماده جهانی کردن ژاپن است. آنها ۱۰۰ درصد امتیازات در مرحله قبل را به دست آوردند و بیشترین گل زده را هم داشتند.

عربستان سعودی: هروه رنار(از ۲۰۱۹)

در سال ۲۰۱۹ بود که عربستانی‌ها برای سروسامان دادن به وضعیت خود به سراغ هروه رنار رفتند. کسی که قرار بود به تیم ملی فوتبال ایران بیاید اما رقابت‌های جام ملت‌های آفریقا و حضورش در تیم مراکش مانع از این اتفاق شد. رنر حالا حدود ۲ سال است که در عربستان حضور دارد. در مسابقات جام خلیج فارس شرکت داشت اما قهرمان نشد. حالا اما سعودی‌ها را با قدرت در مرحله دوم انتخابی صدرنشین کرد و به دور نهایی رساند.

ویتنام: پارک هانگ سئو(از ۲۰۱۷)

می‌توان به این سرمربی کره‌ای و ۶۳ ساله لقب معمار فوتبال ویتنام را داد. او از سال ۲۰۱۷ کارش را در این کشور با تیم زیر ۲۳ سال شروع کرد. در ادامه سرمربی تیم بزرگسالان هم شد و حالا چهار است که هر ۲ سمت را در اختیار دارد. ویتنام با او به جام ملت‌های آسیا راه پیدا کرد و به دور یک چهارم نهایی هم رسید. آنها با ۲ گل به ایران باختند و در دور سوم به سختی به ژاپن با یک گل باختند.

لبنان: جمال طاها(از ۲۰۲۰)

ابتدا کارش را در سال ۲۰۱۹ به عنوان دستیار آغاز کرد اما یک سال بعد با تصمیم فدراسیون لبنان به عنوان سرمربی تیم ملی کشورش انتخاب شد تا بعد از ۱۲ سال یک سرمربی بومی هدایت لبنان را به دست بگیرد. او حدود یک سال است که کارش را به عنوان نفر نخست تیم ملی لبنان آغاز کرده است.

عراق: ندارد

سوریه: ندارد

چین: لی تیه(از ۲۰۱۹)

بعد از استعفای مارچلو لیپی در سال ۲۰۱۹، به عنوان سرمربی موقت لی‌تیه کارش را استارت زد و عملکرد خوبش باعث شد تا در سال ۲۰۲۰، در قامت سرمربی دائم به کارش ادامه دهد. این سرمربی ۴۴ ساله یکی از بزرگترین فوتبالیست‌های تاریخ چین به حساب می‌آید و سابقه حضور در اورتون و شفیلد یونایتد را در کارنامه خود دارد.

امارات: برت فان مارویک( از ۲۰۲۰)

از سال ۲۰۱۹ هدایت امارات را به دست گرفت. سپس در جام خلیج فارس شکست سنگین چهار بر ۲ مقابل قطر را متحمل شد و اخراج شد اما اماراتی‌ها پس از چند انتخاب عجیب بازهم به سراغ فان‌مارویک رفتند و این سرمربی سرشناس و هلندی را در اواخر سال ۲۰۲۰ بازگرداندند. امارات با این سرمربی در هفته آخر دور دوم انتخابی جام جهانی از سد ویتنام گذشت و به عنوان تیم صدرنشین به دور نهایی صعود کرد.

عمان: برانکو ایوانکوویچ(از ۲۰۲۰)

بعد از ناکامی در الاهلی عربستان، در سال ۲۰۲۰ برانکو ایوانکوویچ ۶۷ ساله سرمربی تیم ملی عمان شد. برانکو با عمان به مرحله نهایی صعود کرده و از شرایط خود در این کشور راضی است. باید دید ماجرای او و عمان در پایان مرحله انتخابی به کجا منتج می‌شود.

حالا فدراسیون‌نشینان ایران باید تصمیم بگیرند که چه اتفاقی برای نیمکت تیم ملی در راه است. ما فرصت این را نداریم تا مانند تیم‌های استرالیا، کره جنوبی، ژاپن و ویتنام از سرمربی چند ساله بهره ببریم اما برای برابر نشدن با شرایط کنونی عراق و سوریه که سرمربی ندارند فرصت داریم. ما با حفظ اسکوچیچ می‌توانیم در کنار کشورهایی چون امارات، عمان و لبنان قرار بگیریم. باید دید در نهایت چه اتفاقی رخ می‌دهد و چه کسی ایران را در دور نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کوچ خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha