خشکسالی ۸۳۰ میلیارد ریال به محصولات کشاورزی رازوجرگلان خسارت زد

بجنورد- ایرنا- معاون جهاد کشاورزی رازو جرگلان گفت: خشکسالی ۸۳۰ میلیارد ریال به محصولات زراعی و باغی این شهرستان مرزی خسارت زد که بیشترین آن محصولات زراعی است.

کامیار آذین فر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان ۵۶۰ میلیارد ریال به محصولات زراعی و ۲۷۰ میلیارد ریال نیز به محصولات باغی خسارت وارد شده است.

وی یادآور شد: سالانه چهار هزار  هکتار از اراضی شهرستان رازوجرگلان به کشت محصولات آبی و نیمه آبی و ۱۹  هزار هکتار نیز به کشت محصولات دیم اختصاص می یابد ولی نبود بارش موثر و به موقع موجب کاهش راندمان تولید در کشتزارهای مختلف از جمله گندم، جو و کلزا شده است.

آذین فر با اشاره به کاهش تولید علوفه در مراتع شهرستان، افزود: هم اکنون بسیاری از کشاورزان در تامین علوفه مورد نیاز دام های خود مشکل دارند و خشکسالی باعث شده است که این روزها شاهد کاهش تولید گوشت قرمز، شیر و سایر لبنیات در بخش دامی شهرستان باشیم.

کل اراضی استان خراسان شمالی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار است که اکنون ۱۳ درصد از این سطح به بخش کشاورزی اختصاص دارد و ۸۷ درصد نیز اراضی غیرکشاورزی است.

بارندگی در هشت ماه سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۴۸.۳ درصدی به ۱۴۳.۷ میلی‌متر رسید.

 این میزان بارندگی در مدت مشابه سال آبی گذشته ۲۷۷.۹ میلی متر بود که میزان بارش ها برای کشتزارها و همچنین منابع آبی مطلوب بود.

راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد و بیشترین تمرکز جمعیتی قوم ترکمن این استان در راز و جرگلان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha