ایجاد بانک اطلاعاتی ایران‌شناسی مهمترین هدف ایران‌نما است

تهران- ایرنا- دبیر سومین جشنواره بین‌المللی ایران‌نما، با اعلام برگزاری این مراسم از چهارم تیرماه با حضور اساتید و چهره های فرهنگی و ایران‌شناسی به‌صورت مجازی، گفت: ایجاد بانک اطلاعاتی ایران‌شناسی مهمترین هدف ایران‌نما است.

حمیده اکبری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره رویکردهای برگزاری این جشنواره بیان کرد: هدف از برپایی جشنواره معرفی همه جانبۀ ایران و بها دادن به رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های مرتبط با ایران‌شناسی، هنر و فرهنگ کشور عزیزمان و ایجاد انگیزه در دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها است. همچنین گسترش تولید محتوا و ایجاد بانک اطلاعاتی ایران‌شناسی از دیگر اهداف ایران‌نما می‌باشد.
وی افزود: ایران‌شناسی بحثی میان‌رشته‌ای است که با توجه به غنای حوزه تمدنی و فرهنگی ایران، موضوعات زیادی از ابعاد تاریخی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، اساطیری، جغرافیایی و غیره را در برمی‌گیرد.
به گفته اکبری، کمبود فعالیت‌های میدانی و پژوهشی بنیادین در حوزه ایران‌شناسی و جوان بودن این شاخه در داخل کشور، لزوم حمایت از این قبیل فعالیت‌ها را دو چندان می‌کند، لذا فیفتاو «نخستین نمایشگاه و تور آکادمی بین‌المللی در جهان» با استفاده از توانایی‌ها و تجاربش در حوزه‌های مختلف، در نظر دارد هر ساله جشنواره‌ بین‌المللی ایران‌نما را برگزار نماید.  

دبیر اجرایی جشنواره با اشاره به معرفی نفرات برتر این رویداد بیان کرد: سومین جشنواره بین‌المللی ایران‌نما چهارم تیرماه با معرفی این دوره از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ به‌صورت مجازی از طریق صفحه اینستاگرام برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی ایران‌نما برای نخستین بار با همکاری مراکز علمی و فرهنگی کشورهای ایران، فرانسه، اتریش، اوکراین، گرجستان، بنگلادش و افغانستان برگزار شد، ادامه داد: این جشنواره ظرفیت همکاری بیش از ۹۰ استاد در سمت دبیر علمی و هیئت داوران، همچنین همکاری بیش از ۴۰ دانشجو در رشته‌های ایران‌شناسی، باستان‌شناسی، اسطوره‌شناسی، نمادشناسی، زبان‌های باستانی، زبان و ادبیات فارسی، تاریخ، فرهنگ عامه، میراث فرهنگی، آداب و رسوم، اقوام، پوشاک محلی، صنایع‌دستی، معماری و شهرسازی، فلسفه و عرفان، میراث طبیعی و گردشگری و همینطور رشته‌های هنر را دارد تا در کارگروه‌های شورای تامین سیاست و دبیرخانه ایران‌نما فعالیت داشته باشند.

گفتنی است، مراسم پایانی سومین جشنواره ایران نما با سخنرانی استادان زبان و ادبیات فارسی و مدیران بخش‌های هنری و گردشگری ذیل برگزار می‌شود:

حسین بیک‌باغبان، رئیس مرکز دانشگاه (انجمن) مطالعات و پژوهش‌های ایرانی آلزاس فرانسه و استاد افتخاری دانشگاه استراسبورگ فرانسه،  
میرجلال‌الدین کزازی، استاد دانشگاه علامه طباطبائی (چهره ماندگار فرهنگ و ادب ایران زمین)

 بهادر باقری (استاد دانشگاه خوارزمی)  

 امیرناصر طباطبائی، (خزانه‌دار هتل‌داران کشور و رئیس جامعه هتل‌داران یزد)

 احمدرضا موحد، مدیر آژانس ماهورگشت

دستاورد جشنواره ایران نما
دستاورد این همکاری تدوین کتاب مرجع ایران‌شناسی ایران‌نما با گستره پخش بین‌المللی ‌بوده و علاوه بر کشورهای مشارکت‌کننده، در دانشگاه‌ها، مراکز آکادمیک، کتاب‌خانه‌های ملی، انجمن‌های ایران‌شناسی و دیگر مراکز علمی ـ فرهنگی داخلی و بین‌المللی از جمله در دانشگاه‌های سوربن و استراسبورگ فرانسه، دانشگاه کمبریج، فرهنگستان علوم ارمنستان، دانشگاه‌های وین، گراتز، سالزبورگ و اینسبروک اتریش و...، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بنیاد ایران‌شناسی و یونسکو از طریق ارسال فایل دیجیتال منتشر می‌شود.
فیفتاو در دوره‌های بعدی از مشارکت همه‌جانبه دانشگاه‌ها و انجمن‌های ایران‌شناسی فعال در سطح بین‌الملل و همچنین از همراهی اساتید، دانشجویان و علاقه‌مندان استقبال می‌کند.
حمیده اکبری، دبیر اجرایی جشنواره ایران‌نما امسال را بر عهده داشته و تعداد ۶۵ پایان‌نامه، ۱۵۰۸ عکس از ۱۸۴ عکاس و ۳ نشریه به دبیرخانه ایران‌نما ارسال شد، همچنین ۴۰ شرکت‌کننده در بخش پویش جشنواره شرکت کردند.

 حامیان جشنواره
مراکز مهم ملی و بین‌المللی حامی فیفتاو بودند که از این بین می‌توان به مرکز دانشگاهی (انجمن) مطالعات و پژوهش‌های ایرانی آلزاس از کشور فرانسه، دپارتمان شرق‌شناسی دانشگاه ایوان‌فرانکو از کشور اوکراین، دانشگاه بین‌المللی قفقاز و مرکز علمی تحلیلی روابط ایران و گرجستان از کشور گرجستان، دانشگاه راج‌شاهی از کشور بنگلادش، ۲ دانشگاه غالب هرات و کهکشان شرق از کشور افغانستان و ۳ انجمن پیوند علم و فرهنگ، پیوند فرهنگ‌ها و صنایع‌دستی مشرق از کشور اتریش اشاره کرد.
همچنین مراکز  ملی از جمله مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه خوارزمی تهران، دبیرخانۀ کرسی‌های آزاداندیشی دانشگاه فردوسی مشهد، انجمن علمی ایران‌شناسی دانشگاه میبد یزد، دانشگاه لرستان، ۳ دانشگاه‌ آزاد، فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی زرند کرمان، مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، معاونت گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان، مرکز مطالعات خلیج فارس، بنیاد غیردولتی کشورشناسی ایران، انجمن مدیریت راهبردی ایران، مرکز مطالعاتی تجارت پژوهش زاگرس، مجموعۀ فرهنگی هنری برج آزادی تهران، مرکز هنری بنیاد رودکی و  در بعد ملی در این جشنواره همراه فیفتاو بودند.
علاقه‌مندان برای شرکت در مراسم پایانی جشنواره می‌توانند با دنبال کردن صفحه اینستاگرامی در این مراسم همراه فیفتاو باشند و از سخنرانی اساتید برجسته بهره ببرند.
گفتنی است، در صفحه اینستاگرام جشنواره ایران‌نما علاوه بر مراکز حامی، نام و رزومه مختصر دبیران، هیئت علمی و هیئت اجرایی ایران‌نما قابل استفاده است و وبسایت جشنواره فعال است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha