مردم پیروز واقعی عرصه انتخابات هستند

تبریز - ایرنا - رییس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی گفت: پیروز واقعی عرصه انتخابات مردم هستند که بدون توجه به فضاسازی‌های مصنوعی دشمنان نظام، در پای صندوق‌های رای حاضر شدند.

موسی خلیل اللهی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته قوه قضائیه با بیان اینکه برگزاری بدون تنش و آرام انتخابات در این استان مایه مسرت تمامی مسوولان برگزاری، نامزدها و آحاد مردم شد افزود: برای نخستین بار در تاریخ انتخابات جمهوری اسلامی ایران تمامی دشمنان نظام در لایه هایی مختلف برای کم رنگ کردن حضور مردم در انتخابات هم قسم شده بودند تا به نوعی این دوره را از رونق انداخته و مانع از حضور مردم در این عرصه مهم سیاسی شوند که با درایت آحاد مردم این نقشه دشمنان خنثی شد و بار دیگر ملت پیروز این مدیان شدند.

وی با تاکید بر اینکه پروژه تحریم انتخابات با شکست مواجه شد، اظهار کرد: انتخاب آیت الله رییسی به ریاست جمهوری می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل و فصل کند و ما برای موفقیت ایشان در این پست خطیر دست به دعا هستیم تا مطالبات به حق مردم جامع عمل پوشانده شود.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای این استان، گفت: این هیات در پاره‌ای از موارد به نتیجه استعلام‌ها توجهی نکرد.

خلیل اللهی با بیان اینکه رویه هیات نظارت بر انتخابات آذربایجان شرقی چندان رضایت بخش نبود، افزود: در حالی که تعدادی از افراد دواطلب عضویت در شوراهای شهر از جمله تبریز دارای پرونده های تخلف بودند، از سوی این هیات تایید صلاحیت شدند که این برای شهروندان جای سووال و تامل داشت.

وی اظهار کرد: عده ای از این افراد رای قطعی و برخی رای غیرقطعی در مراجع قضائی داشته و برخی نیز دارای پرونده مفتوحه در جریان رسیدگی داشتند که متاسفانه علی رغم اعلام دادگستری کل استان به هیات نظارت بر انتخابات، به این اسناد رسیدگی نشد و این افراد برای حضور در انتخابات تایید صلاحیت شدند.

خلیل اللهی با بیان اینکه قوه قضائیه و دادگستری استان ها در حوزه نظارت و رسیدگی به پرونده های مربوط به انتخابات  شوراهای اسلامی هیچ وظیفه و ماموریتی ندارد، یادآور شد: دادگستری استان ها تنها جزو چهار مرجع اخذ استعلامات به شمار می روند که موظف به پاسخ دهی به استعلامات هیات نظارت می باشند.

وی از برگزاری چندین جلسه بین خود با اعضای هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر تبریز خبر داد و گفت: در این راستا بنده خودم در این جلسات مستندات تخلفاتی عده ای از نامزدها را ارایه دادم و آنها را برای بررسی دقیق پرونده ها توجیه کردم اما بی توجهی کردند.

خلیل اللهی با تاکید بر اینکه هدف عمده دادگستری آذربایجان شرقی جلوگیری و پیشگیری از وقوع هر گونه تخلف انتخاباتی در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرستان های ۲۱ گانه استان بود، ادامه داد: بر همین اساس از ماه ها قبل جلسات منظمی با نهادها و سازمان های مختلف درگیر انتخابات برگزار شد تا هر وقوع هر گونه تخلف ممانعت به عمل آید.

به گفته وی تاکنون تنها تعداد ۲۰ فقره پرونده تخلف انتخاباتی  در دادگستری آذربایجان شرقی تشکیل شده است که البته این تعداد به احتمال فراوان طی روزهای آینده افزایش می یابد.

خلیل اللهی همچنین به دستاوردهای دادگستری آذربایجان شرقی طی یک سال گذشته اشاره و اضافه کرد: طی این مدت اقدامات موثر و مفیدی در زمینه های حقوق عامه و حراست از بیت المال، تثبیت اراضی دولتی و جلوگیری از زمین خواری، اقتصاد مقاومتی، اصلاح مجرمین و اجرای برنامه های فرهنگی و عقیدتی در زندان ها، توجه به کرامت ارباب رجوع و کارمندان دادگستری، توجه ویژه به سامانه هایی الکترونیکی و ارتباط مفید و موثر با آحاد مردم به انجام رسیده است.

به گفته وی دادگستری آذربایجان شرقی در بسیاری از موارد فوق رتبه های برتر کشوری را در اختیار دارد و میزان رضایت مندی مردم از این مجموعه بر اساس نظرسنجی های روزانه ۷۶ درصد بوده است.

خلیل اللهی افزود: بر اساس آخرین آمار و نظرسنجی ها ۸۶ درصد از آرای محاکم قضائی آذربایجان شرقی از سوی مراجعه گنندگان مورد پذیرش قرار می گیرد که این آمار در قیاس با سایر استان ها رقم بسیار قابل توجهی به شمار می رود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha