لالایی مادران خراسان شمالی در زمره آثار معنوی میراث فرهنگی ثبت می شود

بجنورد- ایرنا- مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی گفت: ۲۴ لالایی و قصه   مادران این استان از سال گذشته تهیه و تدوین و آماده  ثبت در زمره آثار معنوی میراث فرهنگی قرار دارد.

فرهاد آقا بیگی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به منظور ترویج و احیای فرهنگ و قصه‌های بومی،۲۴ قصه بومی محلی به گویش‌های مختلف ضبط ، تدوین و زیر نویس شده است که  به صورت کتاب و سی دی در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌گیرد.

وی افزود: مردم استان به گویش‌های تاتی، ترکمنی، کرمانجی و ترکی تکلم می‌کنند که این قصه ها نیز به گویش های مختلف جمع آوری و ضبط شده است.

وی گفت: یکی از روش‌های ماندگاری قصه ها و افسانه ها که بخش مهمی از فرهنگ، تمدن و تاریخ هر ملت محسوب می شوند، ثبت ملی آنها به عنوان میراث معنوی و ناملموس است که این اقدام در جغرافیای فرهنگی خراسان که موطن خلق بسیاری از آنها محسوب می شود ضرورتی برای حفاظت از فرهنگ بومی است.

وی در ادامه افزود: قصه‌های بومی ضبط شده توسط افرادی که این قصه ها را معرفی کرده اند بیان شده و با هر زبان و گویشی که خود آنها بیان کرده اند  تنظیم و ضبط شده است.

وی با اشاره به نقش تربیتی قصه‌های بومی و محلی در اشاعه فرهنگ و انتقال میراث شفاهی استان به نسل جدید تصریح کرد: بچه‌ها می‌توانند با خواندن و شنیدن قصه‌ها به سرمایه‌های تمدن و میراث فرهنگی خود دست یابند و با آداب و سنن جامعه خویش آشنا شوند و خود را برای زندگی آینده آماده‌تر سازند.

آقا بیگی اظهار داشت: مهرماه امسال به مناسبت هفته ملی کودک این آثار در آیینی با حضور مسوولان کشوری و استانی رونمایی می‌شود.

خراسان شمالی ۱۸ مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل ۹ مرکز ثابت و ۹ مرکز سیار دارد که ۱۱ هزار نفر در آنها عضویت دارند.


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha