اجرای ۷ پروژه در حرم کاظمین به همت خیران و مهندسان ایرانی

تهران - ایرنا - رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به چندین قرن سابقه حضور ایرانیان در بازسازی و توسعه حرم مطهر پدر و فرزند امام رضا(ع) گفت: هم اکنون هفت پروژه با هدف ارتقاء رفاه حال زائران و با همت خیران و کارگران و مهندسان ایرانی در حرم کاظمین در حال اجراست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از ستاد بازسازی عتبات عالیات، محمد جلال‌مآب با اشاره به ارادت ویژه ایرانیان به ساحت مقدس امام موسی کاظم و امام جواد - پدر و فرزند امام ضا(ع) - افزود: گرچه پایه گذار حرم کاظمین، خلفای عباسی بودند اما براساس شواهد تاریخی، ایرانیان در دوره‌های مختلف تاریخی از عصر آل بویه و سلجوقیان گرفته تا دوره کنونی، ساخت و سازهایی در این حرم مطهر انجام داده‌اند.

وی افزود: بزرگترین توسعه و بازسازی در کاظمین در دوره صفویه و با دستور شاه اسماعیل صفوی صورت گرفت که با تخریب همه بناهای حرم، بارگاهی زیبا و باشکوه با رواق، صحن و دو گنبد جدید کاشی کاری شده ساخته شد.  

وی با بیان اینکه بسیاری از ابنیه حرم کنونی یادگار آن دوران و البته تجهیز و توسعه دوره قاجار است، خاطرنشان کرد: در ادامه یکهزاره عرضه ارادت شیعیان ایرانی به آستان پدر و فرزند ثامن الحجج، هم اکنون نیز هفت پروژه در قالب طرح‌های عمرانی و صنعتی-هنری در این حرم مطهر در حال اجراست.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: در بخش پروژه‌های عمرانی، سه طرح تامین و اجرای سنگ کف ایوان باب القبله و باب المراد، طراحی و ساخت سرویس‌های بهداشتی و طرح توسعه زیرسطحی صحن امام محمد باقر در حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام در حال اجراست.

جلال‌مآب افزود: در بخش پروژه‌های صنعتی-هنری نیز مرمت گنبد مسجد تاریخی صفویه، تکمیل سه در ورودی حرم، طلاکاری گلدسته چهارم و ریز پروژه‌های مربوط به سردرب و کتیبه‌های قرآنی در حال اجراست.

وی با بیان اینکه این طرح‌ها، فرصت معنوی ارزشمندی برای مشارکت دوست‌داران اهل بیت(ع) در فیض توسعه و بازسازی حرم مطهر پدر و فرزند امام رضا(ع) است، گفت: علاقه‌مندان برای مشارکت در این باقیات الصالحات و صدقه جاریه می‌توانند با مراجعه به تارنمای ستاد بازسازی عتبات عالیات و درگاه پرداخت آنلاین، کمک‌های نقدی و نذر خود را به میزان دلخواه اهداء کنند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha