آیین کهن تیرگان فراهان امسال برگزار نمی‌شود

اراک - ایرنا - رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان گفت: آیین کهن تیرگان فراهان با توجه به شرایط خاص فعلی و به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، امسال برگزار نمی‌شود.

به‌گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل ازروابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی سعید نیکنام، افزود: جشن تیرگان به عنوان یک اثر ملی و معنوی به شکرانه برداشت گندم و آب‌پاشان، از جمله رسوم‌ آئینی و مذهبی است که هرساله در روز اول تیر در جوار امام‌زاده احمدبن علی(ع) ذلف‌آباد شهر فرمهین برگزار می‌شود.
وی بیان داشت: عموم مردم در این روز با انگیزه شکرگزاری از احدیت متعال به سبب نعمت‌های بی‌نهایتش گرد هم می‌آیند اما با توجه به اینکه ازدحام جمعیت موجب انتقال ویروس می‌شود و در صورت بی‌احتیاطی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی،ممکن است شهرستان به وضعیت قرمز و بحرانی تبدیل شود که امید است با تعامل و همکاری مردم، در آینده‌ای نزدیک این مشکل و بحران را پشت سر بگذاریم.
حسین معمارنیا فرماندار شهرستان فراهان نیز اظهار داشت:جشن تیرگان نخستین جشن تیرگان ایران است که به ثبت آثار ملی رسیده و این جشن با اصالت و دارای غنای فرهنگی ناب، با نماد همدلی و تعاون مردم یک اثر ملی است و در سال ۸۹ ثبت ملی شد.

شهرستان فراهان به مرکزیت شهر فرمهین بالغ بر ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و در ۴۵ کیلومتری شمال اراک (مرکز استان مرکزی ) واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha