روزانه یک هزار کامیون کالا از کرمانشاه صادر می‌شود

کرمانشاه - ایرنا - مدیرکل گمرک استان کرمانشاه اعلام کرد روزانه محموله کالای یک هزار کامیون از طریق پنج مرز این استان به خارج از کشور صادر می‌شود.

«خلیل حیدری» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پنج مرز استان کرمانشاه با کشور عراق اکنون به صورت کامل فعال هستند و تبادلات مرزی از طریق آنها انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: با وجود شیوع بیماری کرونا و کاهش آمار صادرات در بسیاری از مرزها،  روند صادرات از مرزهای این استان در این مدت افزایشی بوده است.

مدیرکل گمرک استان کرمانشاه توضیح داد حتی در سخت ترین روزهای شیوع بیماری کرونا روند صادرات از مرزهای کرمانشاه متوقف نشد و مرز پرویزخان به صورت مداوم در حال فعالیت بود.

حیدری حمایت از تولیدکنندگان به منظور تسریع در روند صادرات را یکی از اولویت های این اداره کل اعلام کرد و گفت: حاضریم به منظور تسریع در روند صادرات امور گمرکی را به داخل انبار تولیدکنندگان منتقل کنیم. آماده بازگش

آماده بازگشایی مرز تیله کوه هستیم

وی در بخش دیگری از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای بازگشایی مرز تیله کوه با کشور عراق خبر داد و افزود: بخشی از زیر ساخت های لازم برای بازگشایی این مرز اکنون فراهم شده است.

مدیرکل گمرک استان کرمانشاه تاکید کرد: برای بازگشایی رسمی این مرز منتظر تصمیم کشور عراق هستیم آنها نیز باید اقدام عملی برای بازگشایی این مرز انجام دهند.

حیدری یادآور شد: در صورتی که طرف عراقی همکاری لازم را داشته باشد، تیله کوه به سرعت برای جابجایی کالا بازگشایی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سال ۷۵ از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران با راه‌اندازی چند بازارچه مرزی در استان کرمانشاه موافقت شد که «تیله‌کوه» در شهرستان سرپل‌ذهاب نیز یکی از این مرزها بود.

با بازگشایی بازارچه مرزی تیله‌کوه ۱۴۱ روستای شهرستان سرپل ذهاب با جمعیت ۲۸ هزار نفر از ظرفیت این مرز برخوردار می‌شوند.

بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه باعث رونق بیش از پیش این شهرستان و همچنین امنیت پایدار در ۴۸ کیلومتر نوار مرز این منطقه و ایجاد اشتغال خواهد شد.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن پنج مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

شهریور ماه سال گذشته تیمی از اقلیم کردستان عراق به منظور بازگشایی مرز «تیله‌کو» و رایزنی در این رابطه به کرمانشاه سفر و با فرماندار شهرستان سرپل ذهاب دیدار و گفت و گو کردند.

نماینده اقلیم کردستان عراق در این دیدار گفته بود: مرز تیله‌کوه اهمیت بسیار زیادی دارد که ۴۵ کیلومتر مسافت کمتری با سلیمانیه دارد و باعث کاهش بار ترافیکی مرز رسمی پرویزخان می شود.

«طاهرمحمد صالح» افزود: نامه رسمی استاندار کرمانشاه و گمرک به حکومت اقلیم کردستان عراق ارسال شده و اقلیم نیز پاسخ آن را داده که به زودی شاهد بازگشایی بازارچه مرزی خواهیم بود.

وی اظهار داشت: بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه باعث رونق منطقه و فعالیت تجاری خواهد شد و هماهنگی های بسیار خوبی بین بازرگانان ۲طرف وجود دارد.

شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز با عراق دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha