ژاپن خواستار ایجاد محدودیت برای چین توسط کشورهایی اروپایی شد

تهران- ایرنا- «نوبو کیشی» وزیر دفاع ژاپن از کشورهای اروپایی خواست برای مقابله با نفوذ چین در منطقه، حضور نظامی قوی تری در هند و اقیانوس آرام داشته باشند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از تارنمای ساوث چاینا مورنینگ پست، کیشی طی سخنرانی خود در کمیته فرعی امنیت و دفاع پارلمان اروپا، از کمیته فرعی پارلمان اروپا خواست تا به تعهدات خود در قبال منطقه هند و اقیانوس آرام عمل کنند و دو طرف همکاری امنیتی خود را "ادامه و گسترش" دهند.

وی افزود: ژاپن و اتحادیه اروپا باید با هم با یکجانبه گرایی و اقتدارگرایی مقابله کنند.

وزیر دفاع ژاپن نسبت به آنچه تلاش های یک جانبه پکن برای تغییر وضع موجود و تلاش برای نظامی کردن بخش هایی از دریای جنوب چین خواند اظهار نگرانی کرد.

این مقام ژاپنی گفت: قانون گارد ساحلی چین نباید باعث شود حقوق موجه کشورهای حاشیه دریای جنوبی تضعیف شود ما هرگز نمی توانیم چیزی که می تواند تنش در دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی را افزایش دهد تحمل کنیم.

در همین حال، یک منبع مطلع از سیاست های دفاعی ژاپن به این روزنامه گفت که این سخنرانی بخشی از تلاش های ژاپن برای عضوگیری در اتحادیه اروپا برای تحت فشار قرار دادن بیشتر پکن بود.

 این منبع گفت: ژاپن امیدوار است که از این فرصت برای حضور بیشتر اتحادیه اروپا در منطقه استفاده کند.  

 یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، در ماه آوریل پس از اولین دیدار حضوری خود در واشنگتن در بیانیه مشترکی در مورد حضور چین در دریاهای شرقی و جنوبی چین و همچنین تنگه تایوان اظهار نگرانی کردند.

 پس از مذاکرات، پکن ،توکیو را به "خائن استراتژیک" ایالات متحده متهم کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha