۵۰۰ میلیارد ریال به طرح چهارخطه لار-جهرم- بندرعباس اختصاص یافت

لارستان- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی لارستان گفت: افزون بر ۵۰۰ میلیارد ریال در سه ماه نخست سال جاری به پروژه چهارخطه لار- جهرم- بندرعباس تخصیص یافته است.

مطلب دریافتی از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی لارستان حاکی است که حسن شبانی در این زمینه اظهار داشت: همچنین مبلغ بیش از ۲ هزار میلیارد ریال در قالب ماده ۵۶ و با اعطای تسهیلات بانکی به این پروژه مهم و ترانزیتی در سال جاری اختصاص خواهد یافت که البته موافقت های اولیه آن نیز انجام شده است.

او گفت: با تخصیص مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال پروژه سرعت بیشتری خواهد گرفت و تلاش بر این است که با توجه به اعلام پیمانکاران در سال جاری حدود ۵۰ کیلومتر از این بزرگراه به بهره برداری برسد.

شبانی گفت: اتصال جزایر و بندرهای بسیار مهم جنوب و جنوب غرب کشور از جمله قشم، کیش، بندرلنگه، بندر خمیر، بندرعباس به شیراز، اصفهان، قم، تهران و برخی شهرهای جنوبی مرکز همه این شهرها و محورهای منتهی به آنها از همین پروژه چهارخطه لار- جهرم- بندرعباس است.

مدیرکل راه و شهرسازی لارستان اضافه کرد: حدود ۶۰ درصد ترافیک موجود در این محور مهم ترانزیتی مختص خودروهای سنگین است که در شبانه روز در این جاده تردد می کنند.

شبانی گفت: سال گذشته (۹۹) توانستیم پنج برابر بودجه سال ۹۸ برای پروژه چهارخطه لار- جهرم- بندرعباس اعتبار دریافت کنیم.

وی با توجه به آخرین وضعیت این پروژه گفت: پیمانکاران در پنج قطعه از سمت لار به جهرم مشغول فعالیت هستند و پروژه در همه قطعات نیز فعال است.

او گفت: همچنین از سمت لا به بندرعباس نیز پیمانکار در قطعه اول با ۲۰ کیلومتر تعهد مشغول فعالیت است که با توجه به پیگیری های انجام شده حدود ۸۰ کیلومتر دیگر از این محوربه مت لا به بندرعباس در سال جاری به مناقصه خواهد رفت.

بیش از ۱۰ سال از آغاز عملیات اجرایی  طرح ملی چهارخطه لار- جهرم- بندرعباس می گذرد که به گفته مدیرکل راه و شهرسازی لارستان برای تکمیل این بزرگراه به رقمی بالای ۱۴هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

این محور ترانزیتی و پرتردد اما ناایمن اگرچه در حوزه جغرافیایی دو استان فارس و هرمزگان است اما به گفته مسئولان و متولیان امر و وزارت راه و شهرسازی مرکز ثقل و نقطه اتصال شمال به جنوب کشور نیز محسوب می شود که تردد روزانه و ترافیک سنگین تریلرهای حامل مواد سوختی و غذایی در این مسیر از مناطق مختلف کشور خود گواهی بر این مدعاست.

محور لار – جهرم- بندرعباس کوتاه‌ ترین ، بهترین و در صورت بهره برداری و تکمیل چهارخطه شدن آن مناسب ترین مسیر برای دسترسی به بندرهای جنوبی و جزایر قشم و کیش و مسیری امن برای تردد حجم انبوه خودروهای سنگین حامل مواد سوختی به سمت مناطق جنوب خواهد بود.

استان فارس هم‌اینک یک هزار و ۴۶۲ کیلومتر بزرگراه، ۲ هزار و ۳۰۹ کیلومتر راه اصلی، ۲ هزار و ۸۷۲ کیلومتر راه فرعی و ۱۰ هزار و ۹۳۹ کیلومتر راه روستایی دارد.

شهرستان لارستان به مرکزیت شهر لار با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری شیراز در جنوب استان فارس واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha