هزار و ۳۲۳ مسکن اقشار کم‌درآمد در خراسان جنوبی ساخته شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: همه متقاضیان مسکن اقشار کم‌درآمد استان به بانک معرفی شدند و تاکنون هزار و ۳۲۳ واحد به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

علی اصغر آسمانی مقدم روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سهمیه ۶ هزار مسکن اقشار کم‌درآمد در شهرستان‌های مختلف استان توزیع و برای متقاضیان پرونده تشکیل شده است.

وی گفت: از این تعداد مالکان پنج هزار و ۹۹۸ واحد موفق به عقد قرارداد با بانک شده‌اند که ۵۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با بازپرداخت ۱۵ ساله و ۳۰ میلیون تومان بلاعوض برای ساخت به آنها پرداخت می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امسال تسهیلات ساخت مسکن روستایی به ۱۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۲۰ ساله افزایش یافته است گفت: واحدهای باقیمانده در طرح مسکن اقشار کم‌درآمد که هنوز موفق به عقد قرارداد با بانک نشده‌اند می‌توانند از شرایط جدید تسهیلاتی استفاده کنند.

وی اظهار داشت: از بین پرونده‌های تشکیل شده، پنج هزار و ۵۴۹ واحد به مرحله اجرای فونداسیون رسیده است.

آسمانی مقدم گفت: از این تعداد چهار هزار و ۳۵۲ واحد به مرحله اجرای اسکلت، سه هزار و ۷۸۱ واحد اجرای سقف و ۲ هزار و ۷۵۴ واحد به مرحله سفت‌کاری رسیده است.

وی افزود: این طرح علاوه بر ساکنان شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر مشمول روستاییان نیز می‌شود همچنین با رعایت مقررات ملی ساختمان افراد واجد شرایط می‌توانند روی طبقات ساخته شده سایر اعضای خانواده این واحدها را بسازند.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی گفت: در شهرهای زیر ۲۵ هزار خانوار در هر نقطه از شهر امکان ساخت این خانه‌ها وجود دارد اما در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر باید متقاضی واحد مد نظر را در مناطق حاشیه شهرها از جمله روستاهای اقماری بنا کند.

وی اظهار داشت: تیپ نقشه این منازل به طور میانگین ۶۰ متر مربع است اما در صورتی که فرد متقاضی آورده بیشتری داشته باشد، امکان افزایش زیربنا وجود دارد.

پس از اجرای موفقیت‌آمیز طرح ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان در خراسان جنوبی که در پی سفر اسفند ۹۷ «محمدباقر نوبخت» به این استان عملیاتی و بسیاری از این واحدها در مناطق روستایی افتتاح شد، احداث مسکن شهری برای نیازمندان هم در اولویت قرار گرفت و تفاهم‌نامه آن خرداد سال گذشته در سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به امضا رسید.

براساس این تفاهم‌نامه، مقرر شد پنج هزار واحد مسکن برای اقشار کم‌درآمد و بد مسکن‌ها در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و در حاشیه شهرها یا بافت‌های فرسوده شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت احداث شود. همچنین یک هزار واحد مسکونی برای تامین مسکن بازنشسته‌های واجد شرایط در این طرح لحاظ شده است.

با توجه به اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در انجام تعهد ساخت پنج هزار واحد مسکونی از مجموعه سهمیه طرح مسکن محرومان و نتایج خوبی که در خراسان جنوبی به همراه داشت، ساخت ۶ هزار واحد مسکن شهری برای اقشار کم‌درآمد نیز به این حوزه واگذار شد.

عملیات اجرایی ۶ هزار واحد مسکن شهری ویژه اقشار کم‌درآمد در استان خراسان جنوبی همزمان با سومین روز هفته دولت ۹۹ آغاز شد و اعتبار پیش‌بینی شده برای ساخت این واحدها ۷۸۰ میلیارد تومان شامل تسهیلات بانکی و آورده متقاضی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha