طرح آبرسانی پایدار به غرب اصفهان، ردیف بودجه گرفت

اصفهان-ایرنا- نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تامین آب آشامیدنی پایدار شهرستان‌های غرب اصفهان با اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار اولیه در ردیف بودجه ملی قرار گرفت.

حسین محمد صالحی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، افزود: پیگیری این طرح از اولویت‌های کاری حوزه انتخابیه بود که پس از هشت ماه پیگیری، به سختی و با پیچیدگی بسیار، پس از صدور مجوز ماده ۲۳ سرانجام در سازمان برنامه و بودجه، برای آن ردیف اعتباری در پروژه های ملی تعریف شد.

وی افزود: اکنون ۱۰میلیارد تومان اعتباراولیه به طرح اختصاص یافت، اگر چه پاسخگوی حجم عظیم کار نیست، اما نوید اختصاص اعتبارات بیشتر در سال‌های آتی است.

محمد صالحی گفت: در چند سال اخیر و امسال همزمان با پیگیری برای تخصیص بودجه به طرح، زیرساخت‌ها در بخش‌های مختلف پیش بینی شده که هر سال با اختصاص بخشی از اعتبارات شهرستان ها به حوزه آب در حال تکمیل است.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: در روستای قفر پس از ۱۲ سال اقداماتی نظیر لوله‌کشی و پمپاژ خانه انجام شد همچنین ۲ پمپاژ خانه دیگر در چادگان و دیگری بین داران و بویین میاندشت احداث می‌شود که با اتصال به چشمه لنگان فریدونشهر، آب آشامیدنی پایدار به شبکه شهرها و روستاهای چهار شهرستان تزریق شود.

به گفته وی ایجاد یا توسعه زیرساخت‌های آبرسانی در برخی روستاهای منطقه نیز زیرمجموعه ای از این طرح کلان است.

محمد صالحی افزود: بودجه اختصاص یافته پس از ابلاغ به سازمان‌ها بزودی به استان اعلام و متناسب با میزان اعتبار، پیمانکار برای طرح تعیین و بخشی از کار آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر این طرح زودتر در ردیف بودجه قرار می‌گرفت اکنون باید به اتمام رسیده باشد، افزود: سال‌های بعد نیز بودجه تزریق می‌شود تا طرح در یک دوره چند ساله به تکمیل و بهره برداری برسد.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه عملیات اجرایی طرح از امسال آغاز خواهد شد، افزود: این طرح کار بزرگ و پرهزینه‌ای برای دولت است که می‌توان اعتبارات آن را نیز از منابع دیگر افزایش داد.

وی افزود: برای کمک و تسریع اجرای طرح، به دنبال دریافت وام در قالب ماده ۵۶ برای نهادهای دولتی مرتبط بودیم، اما با توجه به بدهی دولت به بانک‌ها این امر اکنون امکان پذیر نیست.

این نماینده مجلس اضافه کرد: مطالعات طرح انجام شده است و با این اعتبار اولیه پس از مناقصه و تعیین پیمانکار مراحلی مانند استقرار لوله اصلی و اقدامات فنی به تشخیص آبفای استان و کشور انجام خواهد شد.

محمد صالحی به مخالفت برای جلوگیری از تصویب طرح اشاره و بیان کرد: تخصیص ۶.۵ میلیون مترمکعب آب زاینده رود به شهرستان‌های غرب استان کار آسانی نبود، اما به دلیل اهمیت طرح، نیاز منطقه به آب آشامیدنی سالم و پایدارو با توجه به تلاش‌های قبلی در طول سال‌های گذشته، آن را با جدیت پیگیری کردیم و به ثمر رساندیم.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: اگر چه در سال‌های گذشته از سوی سازمان آب منطقه ای مجوز تخصیص آب به این طرح داده شد اما در این مدت، تنها بخش کوچکی از مراحل و مقدمات آن انجام و بخش دیگر در استان و سازمان‌های مربوط به حال خود رها شده بود تا طرح عملیاتی نشود.

وی ادامه داد: برای این وقفه و تعلل‌ها بهانه‌هایی مطرح می‌شد نظیر اینکه تامین آب با حفر چاه انجام شود که با توجه به خشکسالی، کاهش سطح سفره‌های زیر زمینی و آلوده شدن با نیترات این راهکار معقول و امکان پذیر نیست.

محمد صالحی به مشکلات دیگر بخش آب در حوزه انتخابیه اشاره و بیان کرد: سد بلطاق بویین میاندشت از سال ۹۴ اعتباری نداشت و تخصیص آب به آن صفر شده بود امسال مجوز تخصیص چهار و نیم میلیون متر مکعب آب صادر شد و پنج میلیارد تومان اعتبار نیز به آن اختصاص یافت.

وی افزود: با این اعتبار، پیمانکار جاده دسترسی سد را تکمیل می‌کند و ساختمان پمپاژ خانه نیز احداث می‌شود.

به گزارش ایرنا، "طرح تامین آب آشامیدنی شهرستان های غرب اصفهان از منابع پایدار"به طور رسمی از اواخر سال ۹۳ به دنبال شدت یافتن مشکلات کیفی و کمی آب در این منطقه کلید خورد. افزون بر ۱۰ سال از پیگیری این مساله از سوی مسوولان محلی و نمایندگان مجلس می‌گذرد. امسال اما با ادامه پیگیری‌ها از سوی نماینده فعلی، این طرح کلان سرانجام در ردیف بودجه ملی قرار گرفت.

در زمان حاضر، اهالی نزدیک به۷۰ روستای شهرستان‌های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت از کمبود آب رنج می‌برند و آب آشامیدنی حدود ۳۰ روستا با تانکر تامین می‌شود. این در حالی است که این شهرستان در منطقه ای واقع شدند که منشاء چهار رودخانه مهم کشور شامل قمرود، دز، کارون و زاینده‌رود است.

اگرچه اکنون مشکلات کیفی و کمی آب با نصب دستگاه‌های نیترات زدا، آبرسانی سیار،اضافه کردن چاه جدید به شبکه‌های آبرسانی و توسعه شبکه آبرسانی در برخی روستاها به طور موقت برطرف شده است.

همچنین بنا به اظهار مسوولان، روند احداث مخازن موردنیاز در شهرهای داران و دامنه، اصلاح شبکه های آب رسانی، تهیه طرح مسیرهای تعیین شده و محل های لوله گذاری شده و احداث و تکمیل مجتمع های آب رسانی روستاها به نحوی انجام گرفته است که زیر ساخت لازم برای اجرای این طرح کلان مهیا شود.

چنانچه طرح تامین آب آشامیدنی شهرستان فریدن از منابع پایدار اجرا شود،مردم هفت شهر و ۹۷ روستا در سطح چهار شهرستان غرب اصفهان از آبرسانی پایدار در بخش آشامیدنی بهره مند می شوند.   

شهرستان های فریدن با بیش از ۴۹ هزار نفر جمعیت، فریدونشهر با ۳۵ هزار نفر جمعیت، چادگان با ۳۲ هزار نفر و بویین میاندشت با بیش از ۲۴ هزار نفر به ترتیب در ۱۴۰، ۱۸۰، ۱۱۰ و۱۷۰ کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارند.   

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha