مردم سیستان‌ و بلوچستان از دیرباز مشارکت حداکثری در انتخابات داشته‌اند

زاهدان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در سیستان‌ و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: خوشبختانه مردم استان از دیر باز مشارکت حداکثری در انتخابات داشته‌اند و در انتخابات ۲۸ خرداد نیز بار دیگر در این عرصه پیشتاز شدند.

به گزارش ایرنا آیت‌الله مصطفی محامی روز یکشنبه در دیدار مولوی ساداتی امام جمعه اهل سنت سراوان ضمن استماع گزارشی از میزان مشارکت مردم سراوان در انتخابات اظهارداشت: میزان مشارکت مردم در انتخابات۱۴۰۰ برای دوست و دشمن غیر منتظره بود.

به گفته امام جمعه زاهدان حضور گسترده مردم در پای صندوق اخذ رای نشان دهنده هوشمندی و غیرت ملی و انقلابی مردم است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: از منظر نظام اسلامی برگزاری انتخابات نماد و مظهر جمهوریت نظام است.

مولوی ساداتی امام جمعه اهل سنت سراوان نیز در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری و میزان مشارکت مردم سراوان در انتخابات گفت: مردم مومن و ولایتمدار سراوان در انتخابات ۲۸ خرداد حضوری پرشور و گسترده داشتند که نشان دهنده پایبندی آن ها به نظام و انقلاب است.

به گزارش ایرنا براساس اعلام روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان از مجموع یک میلیون و ۶۰۸ هزار و ۶۰۵ نفر از واجدین شرایط رای دادن در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، یک میلیون و ۳۸ هزار و ۴۵۹ نفر در این انتخابات شرکت کردند که از این تعداد آرای ماخوذه ۱۴۶ هزار و ۷۲۴ رای باطله و ۸۹۱ هزار و ۷۳۵ رای صحیح بوده است.

میزان مشارکت مردم سیستان و بلوچستان در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری۶۱.۷۹ درصد بوده است.

بر اساس نتایج حاصله میزان آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سیستان و بلوچستان به ترتیب حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی ۵۴۱ هزار و ۲۱۲ رای، محسن رضایی قائد ۲۱۸ هزار و ۰۱۲ رای، عبدالناصر همتی ۱۰۸ هزار و ۷۲ رای و سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی  ۲۳ هزار و ۵۳۹ رای است.

به گفته ابوذر کوثری رییس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان؛ ۲ هزار و ۲۹۹ شعبه اخذ رای ثابت و سیار برای انتخابات در سراسر این استان در نظر گرفته شد که از این تعداد ۶۰ درصد سیار و ۴۰ درصد ثابت بوده‌اند همچنین ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تعرفه که ۴۰۰ هزار تعرفه زیادتر از افراد واجد شرایط رای دادن در استان بوده از سوی ستاد انتخابات کشور برای منطقه در نظر گرفته شد.

به گفته محمد سرایانی مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سیستان ‌و بلوچستان ۴۰ هزار نیرو اعم از اجرا، نظارت به عنوان نماینده فرماندار، بخشدار و سایر اعضای شعبه در پای صندوق‌های رای این استان به مردم خدمت‌رسانی کردند و  ۷۳ هزار نفر از  افراد واجد شرایط رای دادن رای اولی بودند.

به گزارش ایرنا عبدالرضا رحمانی فضلی عصر شنبه در نشست خبری گفت: از کل واجدین شرایط ۵۹ میلیون  و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر کل آرای ماخوذه، ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ نفر در انتخابات مشارکت داشتند که این مشارکت ۴۸/۸ درصد است.

وزیر کشور افزود: سید ابراهیم رییسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای حائز مقام اول و از سوی مردم عزیز ما امانت‌دار دستگاه اجرایی و به عنوان رییس جمهوری انتخاب شد.

رحمانی فضلی گفت: محسن رضایی میرقائد با سه میلیون ۴۱۲ هزار و ۷۱۲ رای و عبدالناصر همتی با دو میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۰۱ نفر در رتبه بعدی قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی با ۹۹۹ هزار و ۷۱۸ نفر در رتبه چهارم قرار گرفت و بقیه آرا به عنوان آرا باطله ماخوذه ۳ میلیون ۷۲۶ هزار و ۸۷۰ رای است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha