۳۱ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۸:۴۳
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 84376307
۰ نفر

برچسب‌ها

توافق ریاض در هوا

تهران - ایرنا - مردم یمن این روزها شرایط سختی را می‌گذرانند؛ از طرفی متجاوزان ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی سعودی آنها را بمباران می‌کنند و از طرف دیگر بین اختلافات و خیانت‌های جریان «منصور هادی» وابسته به عربستان و شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات، گیر کرده‌اند.

هر روز که می‌گذرد به غیر از جنایات ائتلاف عربی – آمریکایی در یمن که خسارت‌های بیشماری برای مردم این کشور به بار آورده، خیانت عوامل داخلی وابسته به جریان‌های سعودی – اماراتی – آمریکایی بر مصیبت‌های مردم درد کشیده یمن می‌افزاید.

موضوع مهمی که طی چند سال اخیر به غیر از جنگ دامن کشور یمن را گرفته، درگیری چندین باره مزدوران سعودی – اماراتی اهل یمن با هم می‌باشد؛ درگیری‌هایی که فقط به خاطر منافع گروهی و شخصی بوده و تاکنون موجب کشته شدن شمار زیادی از ساکنان بی دفاع این کشور شده است.

دو روز پیش اتفاقی در یمن افتاد که موجب افزایش تنش میان مزدوران تحت نظر امارات در یمن یعنی «شورای انتقالی جنوب» و نیروهای وابسته به عربستان یعنی مزدوران «عبد ربه منصور هادی» (رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن) گردید؛ اقدامی که در عمل باعث تعلیق اجرای توافق «ریاض/۲۰۱۹» میان شورای انتقالی جنوب با دولت مستعفی و فراری منصور هادی گردید و به احتمال زیاد موجب تشدید خشونت‌ها میان طرفین خواهد شد. در این اتفاق «جعفر بن شیخ» از مقامات گروه شورای انتقالی در دو استان «شبوه» و «حضرموت» و معاونش و تعدادی دیگر از افراد وابسته به این گروه، توسط نیروهای منصور هادی ربوده شدند.

وبگاه «الخلیج آنلاین»، در خبری به نقل از «علی عبدالله الکثیری» سخنگوی شورای انتقالی جنوب، درخصوص دلیل خروج این شورا از توافق ریاض گفت، بازداشت مقامات این شورا در استان شبوه و حضرموت توسط نیروهای منصور هادی دلیل خروج ما از توافق ریاض بوده است.

وی تصریح کرد که بازداشت مقامات شورای انتقالی، یک «آدم ‌ربایی» بوده و نقض صریح حقوق سیاسی و شهروندی آن‌ها محسوب می‌شود و مقامات استان شبوه مسئول جان و سلامت مقامات بازداشتی هستند و تا آزادی آن‌ها، اجرای توافق ریاض تعلیق می‌شود.

این مساله باعث شد تا نشست شورای انتقالی جنوب و مقامات منصور هادی که در حال حاضر در عربستان در جریان بود، تعلیق شود.

از اواخر ماه می (اوایل خرداد) هیأت‌های دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب با حضور در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، گفت ‌وگوها در خصوص بندهای باقی مانده از توافق ریاض که به دو حوزه نظامی و سیاسی مربوط می‌شود را آغاز کرده بودند.

دولت مستعفی و فراری یمن و شورای انتقالی جنوب در پنجم نوامبر ۲۰۱۹(۱۴ آبان ۹۸)، با وساطت رژیم سعودی با حضور در ریاض و پس از شش ماه درگیری شدید، توافق پایان درگیری‌ها را امضاء کردند، اما از آن زمان تاکنون موفق به اجرای این توافقنامه نشده‌اند.

رقابت و درگیری خونین میان مزدوران دولت مستعفی و فراری منصور هادی (همپیمان عربستان سعودی) و شورای انتقالی جنوب (مزدوران امارات) به یکی از پیچیدگی‌های بحران یمن تبدیل شده و کارشناسان این مسأله را به جنگ نیابتی میان ریاض و ابوظبی بر سر تسلط بر منابع یمن تفسیر می‌کنند، رقابتی که نتیجه آن کشتار بیشتر مردم مظلوم یمن و ویرانی این کشور می‌باشد که در جنگی ناخواسته هفت ساله گرفتار شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha