تخصص و تکلیف میراث دکتر چمران در بسیج اساتید

مشهد- ایرنا- ۳۱ خرداد ماه سالروز شهادت شهید چمران به نام روز بسیج اساتید نامگذاری شده است اقدامی ارزشمند که رسالتی سنگین را بر دوش جامعه‌ علمی کشور در پیمودن مسیر تخصص علمی و تکلیف گرایی گذاشت.

امام خمینی (ره) در تیرماه ۱۳۶۰ در جمع اقشار مختلف مردم فرمود: چمران با عزت و عظمت و با تعهد به اسلام جان خودش را فدا کرد و در این دنیا شرف و در آن دنیا هم رحمت خدا را بیمه کرد.

رهبر معظم انقلاب هم تیرماه ۸۹ در دیدار اعضای بسیجی هیأت علمی دانشگاه‌ها در خصوص شهید چمران اظهار داشتند: شهید چمران حقاً یک نمونه و مظهری بود از آن چیزی که انسان دوست می‌دارد تربیت جوانان ما و دانشگاهیان ما به آن سمت حرکت بکند.

رییس مجمع عالی سازمان بسیج اساتید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی نیز در این خصوص اظهار داشت: شهید دکتر مصطفی چمران نمونه‌ واقعی از یک شخصیت علمی بسیجی با افکاری انقلابی بود که فرهنگ فداکاری را به فعلیت رساند.

محمدعلی رضایی کرمانی افزود: امروز بیش‌از گذشته به تجلی ابعاد شخصیتی این شهید گرانقدر به‌عنوان الگوی کم‌نظیر اساتید و دانشگاهیان ما برای ورود به عرصه‌ گام دوم انقلاب، نیازمند هستیم.

وی با بیان این که ۳۱ خرداد سالروز شهادت دکتر چمران الگوی استاد بسیجی و تراز انقلاب است افزود: اخلاص، عرفان، سلوک، سیاست ورزی و دیانت او برای ما الگو و راهگشاست.

رییس مجمع عالی سازمان بسیج اساتید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی گفت: ۲۰ سال از تاسیس این سازمان در استان‌ها و دانشگاه ها می‌گذرد و هم اینک دست کم سه هزار نفر از اساتید و مدرسان دانشگاهی استان خراسان رضوی در قالب ۱۴ کانون فعال هستند که از این تعداد  هفت کانون در مشهد و بقیه در سایر شهرهای استان است.

رضایی کرمانی افزود: بسیج اساتید با رویکرد آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فعالیت‌های مختلفی انجام داده است و کرسی های نظریه پردازی و ترویجی که توسط چهار اندیشکده زیرمجموعه معاونت پژوهشی ایجاد شده با حضور اساتید صاحب نام فعال بوده و هستند.

وی ادامه داد: دبیر کنگره ۱۸ هزار شهید خراسان رضوی هم از اعضای سازمان بسیج خراسان رضوی است که اگر مشکلاتی بابت کرونا ایجاد نشود امسال کنگره برگزار خواهد شد.

رییس مجمع عالی سازمان بسیج اساتید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی با بیان این که یکی از فعالیتهای مستمر این مجمع برگزاری جلسات مختلف با نهاد رهبری در دانشگاه ها و سازمان بسیج دانشجویی است گفت: همه کارهایی که در بسیج اساتید انجام می‌شود با پیوست فرهنگی است و پیوست فرهنگی نیاز به پیوست نگاری فرهنگی دارد و در کارگروه، نشست و جلسات متعدد بحث پیوست نگاری فرهنگی را پیگیری و اساتیدی هم در این رابطه آموزش دیدند.

رضایی افزود: میز مشاوره برای کنکور و ارائه مشاوره به دانش آموزان توسط اساتیدی  که در انتخاب رشته متبحر هستند در مساجد از فعالیتهای دیگر سازمان بسیج اساتید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی است.

وی مشارکت در رزمایش مواسات، شروع طرح "استاد مسجد" از سال ۹۷ با موضوع همکاری اساتید دانشگاهی با مساجد محل سکونت خود و کمک در رفع مشکلات محله را از دیگر فعالیتهای بسیج اساتید ذکر و بیان کرد: در ماههای اخیر هم نشستهایی موضوع انتخابات بدون ورود به مصادیق با رویکرد تحقق مشارکت حداکثری برگزار شد.

رییس مجمع عالی سازمان بسیج اساتید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی گفت: بسیجی یعنی مسلمان عاشق خدمت به مردم و اسلام که حاضر است در کنار فعالیت های روزمره خود فعالیت های جداگانه ای را هم داوطلبانه انجام دهد. بسیج در اقشار مختلف جامعه حضور دارد که یکی از آنها بسیج اساتید است که در کنار ۲۲ قشر دیگر از جمله کارگران، کارمندان، هنرمندان، دانشجویان، مهندسان، کشاورزان، صنعتگران و جامعه زنان بدون هیچ چشمداشتی در کنار مردم و برای حل مشکلات آنها کمک می‌کنند.

حوزه فرهنگ نیازمند به تببین نقش شهید چمران است

رییس بسیج اساتید جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم با بیان این که مهمترین وظیفه بسیج کمک به رشد و تعالی کشور و خدمت رسانی به محرومان است افزود: بسیج اساتید سعی در پرورش افرادی دارد که همچون شهید چمران داری ۲ عنصر تعهد و تخصص باشند.

دکتر محمدرضا صابری گفت: برنامه راهبردی بسیج اساتید جامعه پزشکی دانشگاهیان خراسان رضوی بر اساس اسناد بالادستی و همچنین مطالعه سایر اسناد کلان کشور و دانشگاهها تهیه شده تا بتواند در اجرا و تعمیق اسناد موجود یاری دهنده باشد.

رییس بسیج اساتید جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برهمین اساس نیاز است اساتید خردورز، آزاد اندیش و خلاق با داشتن اعتماد به نفس علمی و عملی توان حرکت در مسیر استقلال علمی و خودکفایی کشور را کسب و در مسیر هویت اسلامی - ایرانی تلاش کنند.

صابری افزود: بسیج اساتید تاکنون در زمینه کرونا نقش به سزایی در کمک به درمان بیماران، تهیه نیازهای درمانی و ساخت واکسن کرونا به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای علمی کشور داشته است.

وی ادامه داد: ساخت و تولید واکسن کرونا در ایران یکی از دستاوردهای بزرگ علمی کشور است و باید ارتقای سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی را به همراه عدالت در سلامت مطابق با نقشه جامع سلامت کشور عملی کنیم.

رییس بسیج اساتید جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حوزه آموزش، بازنگری فضاهای آموزشی، ارزش محوری و اصلاح محتوای دانش در مسیر تعالی دانشگاه، توسعه فناوری اطلاعات، بازنگری نظام دیده‌بانی و ارزش‌گرایی سیستم آموزشی و آموزش مبتنی بر نیازهای جامعه در دستور کار قرار دارد.

صابری افزود: در حوزه فرهنگی نیز باید به تبیین نقش شهید چمران به عنوان کسی که از همه داشته‌های خود در راه حفظ کشور گذشت پرداخته شود.

وی ادامه داد: یکی از راهبردهای کلان بسیج، پژوهش و فناوری است و کمیته پژوهشی بسیج اساتید جامعه پزشکی خراسان رضوی در همین راستا به دنبال پژوهش‌های تولیدمحور برای حل مشکلات جامعه است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha