۳۰ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۳۳
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84376286
۰ نفر

برچسب‌ها

برگزاری انتخابات شوراهای محلی در فرانسه

تهران - ایرنا - شهروندان فرانسه روز یکشنبه برای شرکت در نخستین دور انتخابات محلی که شاید شاهد پیشروی بیشتر حزب راستگرای افراطی اجتماع ملی به رهبری خانم ماری لوپن در صحنه اصلی سیاست این کشور باشد، در پایگاه های رای گیری حضور یافتند.

به گزارش ایرنا از تارنمای فرانس ۲۴؛ پیروزی احتمالی حزب اجتماع ملی (جبهه ملی پیشین) برای نخستین بار دستکم در یک منطقه، رخدادی بزرگ و تحول  قابل ملاحظه ای خواهد بود.

با اینکه لوپن خود نامزد نشده، اما با سرسختی در کارزار پیش از انتخابات آینده ریاست جمهوری (۲۰۲۲) تلاش می کند. بر اساس نظرسنجی ها ممکن است شاهد رقابت نزدیک میان او و امانوئل مکرون رئیس جمهوری میانه روی کنونی باشیم.

استفان زومستیگ کارشناس شرکت نظرسنجی ایپسوس به فرانس پرس گفته است که پیروزی این حزب تنها در یک منطقه، دستاورد بزرگی برای لوپن خواهد بود و تکانه ناگهانی در روند کارزار انتخابات ریاست جمهوری ایجاد خواهد کرد.  

به باور تحلیلگران، قرار گرفتن مدیریت شماری از شهرک ها، یک منطقه با بودجه میلیاردها یورو و مدارس، ترابری همگانی و توسعه اقتصادی در دست سیاستمداران راست افراطی، گونه ای مشروعیت و مقبولیت را که لوپن در جستجوی آنست، در اختیارش قرار می دهد.  

رای گیری در ۲ یکشنبه پیاپی برگزار شود که دومین دور در ۲۷ ژوئن (۶ تیر ماه) خواهد بود، مگر اینکه احزاب بتوانند در دور نخست بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورند. برگزیدگان این رای گیری، اعضای شوراهای ۱۳ منطقه اصلی و ۹۶ حوزه فرانسه را تشکیل خواهند داد.  

بر اساس نظرسنجی اخیر؛ نامزدهای حزب اجتماع ملی در دور نخست در دستکم شش منطقه از ۱۳ منطقه فرانسه پیشتاز هستند. هر چند پیش بینی نتایج این انتخابات به علت دو مرحله ای بودن سازوکار آن، دشوار است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان