افتتاح و کلنگ‌زنی۷۰هزار میلیارد تومان طرح در مناطق آزاد و ویژه‌اقتصادی

تهران- ایرنا- قطار افتتاح و کلنگ زنی طرح‌های ملی دولت دوازدهم به ارزش ۷۰ هزار میلیارد تومان طرح رای پنجمین بار به ایستگاه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رسید؛ قرار است ۵۰ طرح به ارزش هشت هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری برسد و ده‌ها طرح دیگر نیز کلنگ زنی شود.

به گزارش ایرنا، فردا (دوشنبه، ۳۱ خردادماه) در هفتاد و چهارمین برنامه افتتاح «تدبیر و امید برای جهش تولید»، طرح هایی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان، گیلان و سیستان و بلوچستان با حضور ویدیوکنفرانسی رییس‌جمهوری افتتاح خواهد شد که مربوط به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری- صنعتی کیش، قشم، اروند، ارس، انزلی می شود و برای حدود ۲ هزار و ۹۰ نفر اشتغالزایی مستقیم را فراهم می‌کند.
بر اساس این گزارش، در منطقه آزاد تجاری ارس ۱۵ پروژه تولیدی و اقتصادی با ارزش سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۶۱۹ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۵۷۵ نفر به بهره برداری می رسد و در منطقه آزاد اروند ۱۱ طرح اقتصادی و زیربنایی به ارزش سرمایه گذاری ۲۲۵ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد که امکان اشتغال ۲۶۰ نفر را به صورت مستقیم فراهم می کنند.
همچنین ۱۵ پروژه تولیدی و زیربنایی در منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم به بهره برداری می رسد که ارزش سرمایه‌گذاری آنها ۲ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان است و برای ۸۸۰ نفر شغل ایجاد می کند و در منطقه آزاد کیش نیز افتتاح ۹ طرح اقتصادی و تولیدی در دستور کار قرار دارد که ارزش سرمایه گذاری آنها ۲ هزار و ۶۸۹ میلیارد تومان است و برای ۳۷۵ نفر فرصت شغلی ایجاد می کند.
در ادامه افتتاح طرح ها، ۵۰ پروژه دیگر با سرمایه گذاری ۶۴ هزار و ۱۹۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی هفت هزار و ۱۱۷ نفر با فرمان رییس جمهوری، عملیات اجرایی خود را آغاز خواهند کرد.
عملیات کلنگ زنی هشت پروژه در منطقه آزاد ارس با اعتبار سرمایه گذاری یک هزار و ۷۶۹ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۷۳۸ نفر، ۶ پروژه در منطقه آزاد اروند با اعتبار سرمایه گذاری سه هزار و ۵۱۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۴۰۵ نفر، یک پروژه در منطقه آزاد انزلی با اعتبار سرمایه گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۲۰ نفر، سه پروژه در منطقه آزاد چابهار با اعتبار سرمایه گذاری ۴۶ هزار و ۲۱۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و ۵۶۲ نفر، ۱۴ پروژه در منطقه آزاد قشم با اعتبار سرمایه گذاری هفت هزار و ۳۲۸ میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و ۹۳۶ نفر، ۱۰ پروژه در منطقه آزاد کیش با اعتبار سرمایه گذاری سه هزار و ۵۷۹ میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و ۶۸۶ نفر و هشت پروژه در منطقه آزاد ماکو با اعتبار سرمایه گذاری یک هزار و ۲۱۳ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۶۷۰ نفر آغاز خواهد شد.

۵ گام بهره‌برداری از طرح‌های جدید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

 تاکنون در چهار مرحله، طرح های توسعه ای در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در یکسال اخیر به بهره برداری رسیده و فردا مرحله پنج این آیین، برگزار می شود.

در نخستین گام بهره‌برداری از طرح ها در شهریورماه سال ۹۹، ۵۸ پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان و اشتغال چهار هزار و ۴۱۲ نفر آغاز شد و در گام دوم در دی ماه سال گذشته ۶۰ پروژه به ارزش سرمایه ‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومان و اشتغال سه هزار و ۲۰۰  نفر افتتاح شد و در دوره سوم در فروردین ۱۴۰۰ نیز ۳۹ طرح با سرمایه‌ گذاری هفت هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای حدود پنج هزار و ۴۲ نفر به بهره‌ برداری رسید و در آخرین مرحله همزمان با عید فطر در اردیبهشت ماه سال جاری، ۹۴ پروژه به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۲ هزار و ۹۴۳ نفر فعالیت خود را آغاز کردند.
در مجموع چهار دوره گذشته افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال ۹۹ تاکنون، ۲۵۱ طرح با اعتبار ۳۸ هزار میلیارد تومان و حدود ۱۶ هزار نفر اشتغال به بهره برداری رسیده است.
ایران اکنون دارای مناطق آزاد تجاری-صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو است و طی هفته های گذشته تشکیل هفت منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی جدید نیز تصویب شد و در دستور کار دولت قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha