برگ آخر پرونده سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری

تهران- ایرنا- اعلام نتیجه نهایی شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری و ارایه ریزآمارهای تفکیکی استان تهران برای این انتخابات، پرونده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را تکمیل کرد. سیل پیام‌های تبریک هم به سوی منتخب مردم روان است و بسیاری از همکاری با دولت آتی سخن می‌گویند.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار و یک روز بعد نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

این گزارش آخرین اخبار در خصوص انتخابات اخیر را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با انتخابات و نتایج آن و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر و تشکل‌های سیاسی را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*وزارت کشور و اعلام نتیجه نهایی آرای انتخابات ریاست جمهوری

پرونده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اعلام قطعی میزان آراء نامزدها و میزان مشارکت از سوی وزیر کشور بسته شد. براساس آنچه «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیرکشور اعلام کرد، آراء نهایی به این شرح است؛ آرای مأخوذه ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رأی،  میزان مشارکت ۴۸.۸ دهم درصد، سید ابراهیم رئیسی  ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رأی، محسن رضایی میرقائد ۳ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۷۱۲ رای ، عبدالناصر همتی ۲ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۰۱ رأی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۹۹۹ هزار و ۷۱۸ نفر و آرای باطله ۳ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۷۰ رأی بوده است.

*توضیحات ستاد انتخابات کشور درباره نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

ستاد انتخابات کشور درباره علت اختلاف مجموع آرای اخذ شده در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با مجموع آرای شمارش شده این انتخابات توضیحاتی ارائه کرد.

در توضیحات ارائه شده از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور آمده است: نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری، بر اساس صورتجلسات امضاء شده توسط مجریان و ناظران در شعب اخذ رأی و تجمیع آن در سراسر کشور از سوی وزارت کشور اعلام و پس از فرصت قانونی رسیدگی به شکایات از سوی شورای نگهبان، نتایج نهایی اعلام می‌شود.

تعدادی از تعرفه‌های اخذشده توسط رأی‌دهندگان، با توجه به تعدد صندوق‌های آراء، سهواً به صندوق‌های دیگر ریخته شده و تعدادی نیز توسط افراد از شعبه خارج شده است.

*توضیح مشاور وزیر کشور در مورد اختلاف آرای اعلامی با آرای شمارشی

«روح الله جمعه‌ای» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: اختلاف آرای اعلامی با آرای شمارشی، مربوط به تعرفه هایی است که توسط رای دهنده اخذ شده ولی به صندوق انداخته نشده یا با توجه به برگزاری همزمان چهار انتخابات با هم اشتباهی توسط رای دهنده در صندوق مربوط به انتخابات دیگر انداخته شده است.

* رئیس ستاد انتخابات استان تهران و اعلام جزئیات میزان مشارکت و آرای تهران در انتخابات ریاست جمهوری

«شکراله حسن بیگی» با اشاره به آمار مشارکت و جزئیات آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خردادماه در استان تهران اظهار داشت: بر اساس تجمیع نتایج صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری، از مجموع ۹ میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۷نفر واجدین شرایط شرکت در انتخابات در استان تهران، ۳ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۵۸۰ رای اخذ شده که معادل مشارکت ۳۴.۳۸ درصد واجدین شرایط در استان تهران و درصد مشارکت شهر تهران ۲۶ درصد است.

وی افزود: در انتخابات ریاست جمهوری استان تهران ۵۴ درصد مشارکت کنندگان مردان و ۴۶ درصد را زنان تشکیل دادند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران با اشاره به اینکه سیدابراهیم رئیسی  ۲ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۵۰۴ رای معادل ۶۴.۲۶ درصد آرا در استان تهران را کسب کرده است، افزود: محسن رضایی ۳۱۴ هزار و ۷۷۲ رای  معادل ۹.۳۶ درصد آرای استان تهران، عبدالناصر همتی ۲۹۵ هزار و ۲۱۱رای معادل ۸.۷۸ درصد آرای استان تهران و سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۱۷۸ هزا رو ۲۵۲ رای معادل ۵.۳۰ درصد آراء در استان تهران کسب کرده‌اند.

حسن بیگی همچنین در خصوص میزان آرای باطله ماخوذه در استان تهران گفت: براساس نتایج صندوق ها؛ ۳۹۸ هزار و ۸۴۱ رای  باطله ماخوذه معادل ۱۱.۸۶ درصد آراء استان تهران و تعداد ۱۳ هزار و ۷۷۱ رای معادل ۰.۴ درصد آرای باطله غیر ماخوذه در استان تهران است.

*رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای تهران: انتشار اسامی منتخبین شوراها بدون تایید هیات نظارت شهرستان و بخش ها فاقد وجاهت قانونی است

 «احمد نادری» در جمع خبرنگاران تصریح کرد: انتشار اسامی منتخبین شوراهای اسلامی شهر و ‌روستا بدون تایید هیات های نظارت شهرستان و بخش ها فاقد وجاهت قانونی و اعتبار است.

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای تهران بیان داشت: اسامی بایستی صرفا بعد از تایید هیات های نظارت منتشر و اعلام عمومی شود.اگر خلاف این رویه انجام شود، نقض مسلم قانون بوده و از نگاه هیات های نظارت فاقد اعتبار است.

آخرین اخبار از تبریک احزاب و تشکل‌های سیاسی به رئیس جمهوری منتخب

* تبریک روحانیت مبارز به رهبری و رئیسی

در پیام تبریک این تشکل سنتی اصولگرا می‌خوانیم: جامعه روحانیت مبارز با مباهات، این پیروزی را که مصداق نصرت الهی است، به ملت شریف ایران و نیز به محضر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) که با هدایت و راهبری در یکی از حساس‌ترین لحظات تاریخ انقلاب، راه روشن بصیرت و حقیقت را پیش پای همگان گذاردند و نیز به حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی که به حق شخصیتی شایسته و «منتخبی اصلح» هستند تبریک می‌گوییم.

*پیام تبریک حزب اعتدال و توسعه

«حزب اعتدال و توسعه» با صدور پیامی انتخاب حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت. در این پیام آمده است: اکنون و در فردای روز پیروزی ملت شریف ایران، از تمامی کنشگران سیاسی کشور انتظار می‌رود، فارغ از جناح‌بندی‌های مرسوم سیاسی، رقابت‌ها را به رفاقت تبدیل کرده و در چهار سال آتی با هم‌فکری و یاری‌گری فضا و فرصت را برای دولت منتخب در پیشبرد اهداف عالیه نظام، رفع مضایق و مشکلات مردم مهیا کنند.

این پیام می افزاید: بی‌شک اعضا و هواداران حزب اعتدال و توسعه در مسیر کمک و همکاری با رییس‌ جمهوری منتخب و دولت ایشان از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.

*پیام تبریک دبیر کل حزب موتلفه اسلامی به رئیسی

«اسدالله بادامچیان» با صدور پیامی به مناسبت حضور مردم در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، انتخاب سیدابراهیم رئیسی به به عنوان رییس جمهور منتخب به وی تبریک گفت.

در این پیام تبریک آمده است: ان شاءالله حضرتعالی با استفاده از همه ظرفیت های موجود از جمله، امکانات گسترده جغرافیایی و نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده و تجربه آموخته، فصل جدیدی از مدیریت انقلابی و عبادی برای حل مشکلات کشور را آغاز خواهید نمود تا ایران عزیز در مسیر پیشرفت و توسعه و جهش و رونق اقتصادی به قله ها دست یابد.

* پیام سخنگوی کارگزاران بعد از انتخابات

«حسین مرعشی» سخنگوی کارگزاران سازندگی بعد از اعلام نتایج اولیه انتخابات پیامی کوتاه را انتشار داد و نوشت: ما زنده از آنیم که آرام نگیریم/موجیم که آسودگی ما عدم ماست/ضمن تبریک به رییس جمهور منتخب، از امروز تلاش‌های خود برای تجدید سازمان، گسترش حزب و همکاری با همراهانمان در جبهه اصلاحات و از همه مهمتر تقویت رابطه با مردم را افزایش خواهیم داد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha