دهها میلیون آواره قربانی سوء مدیریت مدعیان صلح در جهان

تهران-ایرنا- فیلیپو گراندی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پیامی به مناسبت روز جهانی پناهجویان گفت: در حالی که بیش از ۸۲.۴ میلیون مرد، زن و کودک در نتیجه جنگ، خشونت و پیگرد قانونی آواره شده اند رهبران جهان تمایلی ندارند و یا نمی خواهند در زمینه صلح گام بردارند.

به گزارش ایرنا، ۳۰ خرداد روز جهانی پناهجویان است و سازمان ملل به تازگی در گزارشی از آمار بی سابقه آوارگانی خبر داد که از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

گراندی در این پیام  که در تارنمای سازمان ملل منتشر شده آورده است: در حالی که سال گذشته همه ما برای حفظ جان خود در خانه هایمان ماندیم، پناهندگان مجبور بودند برای حفظ جان خود از خانه و کاشانه خود متواری شوند.

در این پیام آمده است: در حالی که به نظر می رسد رهبران جهان نمی توانند یا نمی خواهند اقدامی در جهت صلح انجام دهند تعداد بیشتری از آوارگان بهای آن را می پردازند. فقط در سه سال گذشته یک میلیون کودک در تبعید به دنیا آمده اند. اینده آنها چه خواهد شد؟ آنها برای دستیابی به پتانسیل خود چه فرصت هایی خواهند داشت؟

امروز به عنوان روز جهانی آوارگان باید یادآور این موضوع به سیاستمداران باشد که باید اقدامات بیشتری برای خروج از بحران و درگیری ها انجام دهند. این وظیفه آنها است که از مردم بدون توجه به نژاد، ملیت یا دیگر خصوصیات شان محافظت کنند.

در این پیام همچنین بر ضرورت مبارزه با بی عدالتی و جلوگیری از دامن زدن به اختلافات و تقویت احساسات تنفر آمیز تاکید شده است.

این مقام سازمان ملل در پیام خود تاکید کرده که همه با هم باید برای حل چالش های کنونی در جهان تلاش کنیم.

در این پیام همچنین آمده است: در چند ماه گذشته که همه گیری غالب بوده است ما شاهد بودیم که آوارگان با وجودی که نیاز به حمایت بین المللی داشته اند به یکدیگر و به جوامع میزبان خود کمک کرده اند. هنگامی که فرصتی برای پناهندگان  پدید آمده، آنها به عنوان پزشک ، پرستار ، نظافتچی ، امدادگر ، مراقب ، مغازه دار ، مربی و بسیاری از نقش های دیگر به خط مقدم واکنش به همه گیری کووید-۱۹ پیوسته اند ، زیرا ما به طور مشترک با ویروس مبارزه کردیم وی افزود: ما آنها و میزبانانشان را دیده ایم که با کمال فداکاری منابع ناچیزی را تقسیم کرده و به نیازمندان کمک می کنند . ماه آینده ، آنها را در صحنه دیگری خواهیم دید که نشان می دهد اگر در جامعه گنجانده شود و از فرصت های مشابه بقیه برخوردار شود ، می توان به آن دست یافت : ورزشکاران پناهنده با رقابت با بهترین های جهان در المپیک توکیو به خط شروع نزدیک می شوند.

در پایان این بیانیه آمده است: در روز جهانی پناهندگان ، همانطور که مکث می کنیم تا با پناهندگان در جوامع خود و سراسر جهان  ابراز همبستگی کنیم، امیدوارم که هر یک از ما نیز از انگیزه ، عزم راسخ و کمک های افرادی که مجبور به فرار می شوند ، سپاسگزار باشیم.

وی گفت من و همکارانم هر روز شاهد سرسختی و دستاورد پناهجویان به ویژه در وضعیت امروز هستیم  و این باید باید به  یک منبع الهام بخش برای همه تبدیل شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha