تکرار حماسه حضور مردم خراسان شمالی در انتخابات ۱۴۰۰

بجنورد- ایرنا- رای دهندگان استان خراسان شمالی که با مشارکت ۵۷.۲ درصدی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه ۹۸ مدال افتخار رتبه چهارم مشارکت را در بین ۳۱ استان کشور بر سینه خود آویختند، در ۲۸ خردادماه نیز با مشارکت ۶۴ درصدی این حماسه را تکرار کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، صندوق های سیزدهمین دوره از ریاست جمهوری کشور شمرده شد و براساس اعلام وزارت کشور حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی، هشتمین منتخب ملت در سال ۱۴۰۰ شد ولی در این میان مردم خراسان شمالی با خرده فرهنگ های ترک، کرد، تات، بلوچ و ترکمن بار دیگر با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی خود به سرصندوق‌ های رای ۲۸ خرداد ماه مراجعه کردند و با مشارکت ۶۴ درصدی در انتخابات ریاست جمهوری و مشارکت ۶۳ درصدی در ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستایی و عشایری، وظیفه دینی و ملی خود را برای ایران قوی و مقتدر بجا آوردند.

اگرچه میزان مشارکت انتخابات۲۸ خردادماه نسبت به دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در خراسان شمالی ۱۶درصد کاهش داشت، ولی این میزان در مقایسه با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ( دوم اسفند ۹۸) آمار مشارکت رای دهندگان خراسان شمالی حدود هفت درصد افزایش یافت.

خلق این حماسه و مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰، حاصل همدلی و وحدت جای جای این استان در شمال شرق کشور است، ولی در این میان میزان مشارکت های سیاسی در برخی از شهرستان های این استان از مرز ۷۰ درصد نیز گذشت.

پیشتازی دوباره اهالی گرمه در مشارکت سیاسی استان

در انتخابات این دوره ریاست جمهوری بیشترین مشارکت در این رویداد بزرگ سیاسی دوباره مربوط به شهرستان گرمه است و همان گونه که ۸۰ درصد واجدین شرایط رای این شهرستان در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری مشارکت داشتند در این دوره نیز مردم گرمه با مشارکت ۷۴.۲۵ درصد  از ۱۹ هزار نفر واجد شرایط رای دادن دوباره پیشتازی مشارکت سیاسی در استان را به خود اختصاص دادند.

تکرار حماسه حضور مردم خراسان شمالی در انتخابات ۱۴۰۰

بعد از این شهرستان نیز شهرستانهای جاجرم، مانه و سملقان، راز وجرگلان و بجنورد رتبه های بعدی را در  میزان مشارکت را  به خود اختصاص دادند.

اقبال دوباره خراسان شمالی به رییسی

اگرچه چهارسال گذشته حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رییسی با کسب حدود ۱۶ میلیون رای نفر دوم انتخابات دوازدهمین ریاست جمهوری شد،ولی در خراسان شمالی رای اول را کسب کرد و  در این دوره  نیز با کسب ۶۵ درصد از  کل آرا بار دیگر مورد اقبال مردم استان قرار گرفت  و پیشتاز شد.

تکرار حماسه حضور مردم خراسان شمالی در انتخابات ۱۴۰۰

در واقع همان‌گونه  رییس جمهور منتخب در سال ۹۶ با کسب ۲۷۲ هزار و ۶۹۷ رای در خراسان شمالی، ۵۳ درصد آرا گنجینه فرهنگ ها را به دست آورده است در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری نیز با افزایش ۱۲ درصدی  آرای خود در خراسان شمالی و کسب ۲۸۱ هزار و ۷۲۲ رای باز هم بیشترین آرا در خراسان شمالی بدست آورد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا دیروز جمعه ۲۸ خردادماه  همزمان با سراسر کشور در خراسان شمالی  برگزارشد.

در این دوره از انتخابات ۶۷۲ هزار نفر از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی واجد شرایط اخذ رای بودند و ۲۵ هزار نفر نیز کار برگزاری این انتخابات را بر عهده داشتند که در آخرین انتخابات حدود ۵۷.۲ درصد از واجد شرایط استان در انتخابات شرکت کردند.

براساس اعلام ستاد انتخابات وزارت کشور حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی از بین ۲۸ میلیون آرای مردم در این انتخابات  سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  با کسب ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای  به عنوان هشتمین رییس جمهوری ایران از سوی مردم انتخاب شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha