آغاز انتخابات پارلمانی زودهنگام در ارمنستان؛ پاشینیان در اندیشه بازگشت

تهران-ایرنا- مردم ارمنستان در حالی روز یکشنبه برای شرکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام به پای صندوق‌های رای‌گیری رفته‌اند که این امیدواری وجود دارد با مشخص شدن نتایج این انتخابات و تحولات پس از آن، تنش های سیاسی در این کشور کاهش یابد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، حوزه های رای‌گیری امروز در ارمنستان در حالی بازگشایی شد که  برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی پیشتر با هدف کاهش تنش ‌های سیاسی به دنبال جنگ اخیر قره‌باغ اعلام شد.

آرمن سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان اواخر اردیبهشت، بیستم ژوئن (۳۰ خرداد) را به عنوان روز انتخابات زودهنگام پارلمانی تعیین کرد.  

حوزه های رای‌گیری از ساعت ۸ صبح( به وقت محلی) اغاز به کار کرده اند و ۱۲ ساعت بعد به کار خود پایان خواهند داد. ناظرانی از سازمان امنیت و همکاری اروپا بر این انتخابات نظارت می کنند.

اعتراض ها به دنبال پایان جنگ اخیر قره باغ منجر به افزایش فشارها به دولت نیکول پاشینیان نخست وزیر مستعفی این کشور شد و  وی برای کاهش تنش ها برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را اعلام کرد.

پاشینیان در این انتخابات در رقابتی تنگاتنگ با روبرت کوچاریان رئیس‌جمهوری سابق این کشور قرار دارد.

آغاز برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در ارمنستان

پاشینیان اخیرا اعلام کرد که انتظار دارد حزب "قرارداد مدنی" وی بتواند ۶۰ درصد آرا در انتخابات پارلمانی را تضمین کند. این در حالی است که برخی رای دهندگان معتقدند که این میزان آراء دست نیافتنی و دور از دسترس است.

در این میان روسیه و ترکیه نیز نیم نگاهی به انتخابات روز یکشنبه ارمنستان دارند.

برخی ناظران سیاسی معتقدند که پیش‌بینی این انتخابات سخت است و اینکه رقابت میان حزب پاشینیان و کوچاریان شانه به شانه است.

در همین حال آرمن سرکیسیان رئیس‌جمهوری ارمنستان هرگونه تلاش برای تحریک تنش و ناآرامی در این کشور را رد کرد و از عوامل اعمال قانون خواست تا مانع از نقض قانون در این کشور در زمان برگزاری انتخابات و پس از آن شوند.

وی افزود: این انتخابات در اوضاع سختی در حال برگزاری است و برای ما و مردم مهم به شمار می رود.

آغاز برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در ارمنستان

مخالفان پاشینیان وی را به تسلیم شدن در برابر جمهوری آذربایجان به دنبال حصول توافقنامه آتش‌بس پس از جنگ اخیر قره باغ متهم کرده اند، اما پاشینیان گفته است که وی با هدف جلوگیری از تلفات انسانی بیشتر و از دست رفتن قلمرو بیشتر با توافق نامه آتش‌بس تحت میانجی گری روسیه موافقت کرد.

براساس نتایج نظرسنجی اخیر مشخص شد که جبهه ارمنستان تحت هدایت کوچاریان ۲۸.۷ درصد آراء و حزب پاشینیان ۲۵.۲ درصد آراء را بدست می آورند. در جایگاه سوم نیز ائتلافی مرتبط با سرژ سرکیسیان نخست وزیر سابق این کشور با ۱۰.۸ درصد آراء قرار دارد.

چهار ائتلاف و جبهه انتخاباتی به همراه ۲۱ حزب در این انتخابات شرکت کرده اند و حدود ۲.۶ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند. در این انتخابات  ۱۰۱  نماینده برای یک دوره پنج ساله برای تصدی کرسی های پارلمان انتخاب می شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha