۸۳ میلیارد تومان بابت خرید تضمینی به کشاورزان لرستان پرداخت شد

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان گفت: ۸۳ میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم و کلزا تا ۲۰ خرداد جاری به کشاورزان استان پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا حجت الله بیرانوند روز یکشنبه با اعلام این مطلب افزود: خرید تضمینی از اواخر اردیبهشت در استان آغاز شده و تاکنون ۲۷ هزار تن گندم مازاد بر نیاز و ۴۰۳ تن دانه روغنی  کلزا از کشاورزان استان خریداری شده است.

وی اظهار داشت: این میزان  گندم و  کلزا در شهرستان های پلدختر، رومشکان، کوهدشت، خرم آباد و چگنی خریداری شده است و تا اواسط مهرماه در کل استان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ۴۴ مرکز محصول کشاورزان استان را خریداری می کنند تصریح کرد: دولت امسال در اقدامی بی سابقه نرخ خرید تضمینی گندم را به ازای هر کیلوگرم پنج هزار تومان اعلام کرده است.

به گفته بیرانوند پیش‌بینی می‌شود باتوجه به کاهش بارندگی سال زراعی جاری و وقوع خشکسالی، کمتر از ۲۰۰ هزار تن گندم  امسال در لرستان خریداری شود.

پارسال ۲۸۷ هزار و ۹۳۰ تن انواع گندم دوروم و معمولی از کشاورزان استان خریداری و ۷۲۲ میلیارد و ۸۶۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مطالبات گندم کاران تا شهریور پرداخت شد.

سطح زیرکشت گندم دیم و آبی در استان به ترتیب ۱۹۵ هزار و ۲۰۰ هکتار و ۴۵ هزار و ۵۰۰ هکتار است.

همچنین امسال سطح زیر کشت کلزا در لرستان  ۲ هزار و ۱۵۰ هکتار شامل ۲ هزار و ۵۰ هکتار آبی و ۱۰۰ هکتار دیم است که با توجه به خشکسالی پیش بینی شده میزان برداشت از این سطح، سه هزار تن باشد.

قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا نیز ۱۱ هزار تومان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha