تایید اثربخشی ۶۲ درصدی واکسن سوبرانا ۰۲ کوبا

تهران - ایرنا - بر اساس آخرین نتایج به دست‌آمده از مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی، واکسن ضد ویروس کرونا که توسط موسسه "فینلای" کوبا موسوم به «سوبرانا ۰۲» تولید شده تا ۶۲ درصد برای مقابله با این بیماری موثر است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، «بیسِنته بِرِز» مدیر این مرکز تحقیقاتی در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی این کشور تصریح کرد، این اثربخشی ۶۲ درصدی بر اساس تجزیه و تحلیل‌های تزریق دو دوز واکسن سوبرانا ۰۲ به فاصله ۲۸ روز بر داوطلبان حاصل شده است.  مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی واکسن سوبرانا روی ۴۴ هزار و ۱۰ داوطلب ۱۹ تا ۸۰ ساله انجام شد.

«میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهوری کوبا در واکنش به این موفقیت در صفحه توییترش نوشت: اثربخشی سوبرانا ۰۲ پس از تزریق دو دوز، فراتر از الزام سازمان جهانی بهداشت در اثربخشی ۵۰ درصدی برای تبدیل شدن به کاندیدای واکسن موثر است.

طبق اعلام کارشناسان فینلای، درخواست مجوز استفاده اضطراری از این واکسن در روزهای آینده به نهاد دولتی نظارت دارویی و تجهیزات پزشکی کوبا  ارائه خواهد شد.

سوبرانا ۰۲ به عنوان یکی از پنج کاندیدای واکسن در دست بررسی کوبا بوده که نام این جزیره را به عنوان نخستین کشور آمریکای لاتین در فهرست کشورهای دست یافته به واکسن تولید داخل قرار خواهد داد.

مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی واکسن سوبرانا ۰۲ به موازات کوبا در توافق با انستیتو پاستور در ایران نیز انجام شده است.

همچنین در نخستین مرحله آزمایش انسانی، تزریق این واکسن کوبایی ضد کووید-۱۹ بر گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال در هفته جاری در این کشور آغاز شده است.

دولت کوبا پیشتر از واکسیناسیون کامل جمعیت این جزیره تا پیش از پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۱) خبر داد.

کوبا به عنوان یکی از کشورهای آسیب دیده از کرونا در منطقه آمریکای لاتین تاکنون از هیچ یک از واکسن های مورد استفاده در سایر کشورها ازجمله واکسن های  آسترازنکا، فایزر، اسپوتنیک وی یا  سینوواک وارداتی نداشته و به دنبال بهره برداری از واکسن های تولیدی کشور خود برآمده است.  

نهادهای علمی کوبا همزمان چهار واکسن دیگر «آبدالا»، «سوبرانا ۰۱»، «سوبرانا پلاس» و «مامبیسا» را نیز در دست بررسی دارند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha