مهلت ارسال آثار به پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی تمدید شد

تهران- ایرنا- مهلت ارسال آثار و مستندات باشگاه‌های کتاب‌خوانی شرکت‌کننده در پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان تا روز پنج شنبه ۱۰ تیرماه ۱۴۰۰ تمدید شد.

معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت دستگاه‌ها و نهادها و سازمان‌های مختلف دولتی و غیردولتی پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را در سطح کشور برگزار می‌کند. در دوره پنجم جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان تاکنون ۲۵ هزار و ۱۲۷ باشگاه کتاب‌خوانی کودک و نوجوان تشکیل شده است. جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در بخش‌های مختلفی اجرا و برگزار می‌شود که شامل باشگاه برگزیده، نامه به نویسنده، فیلم موبایلی معرفی کتاب و نویسنده برگزیده، مهدکودک برگزیده و تسهیلگر برگزیده از بخش‌های مختلف این برنامه است و در سال گذشته کتاب‌فروشی فعال نیز به این دوره جام باشگاه‌ها افزوده شد.

در ادوار قبلی برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان اعضای باشگاه‌ها از امکان خرید کتاب‌های پیشنهادی جام باشگاه‌ها با ۵۰ درصد یارانه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار بودند و در این دوره علاوه بر یارانه ۵۰ درصدی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کتاب‌های عضو طرح جام باشگاه‌ها، به سایر کتاب‌های کودک و نوجوان نیز که عضو کتاب‌های پیشنهادی جام باشگاه‌ها نبودند نیز یارانه ۳۰ درصدی خرید کتاب تعلق گرفت.

امسال به دلیل شیوع و گسترش بیماری کووید ۱۹ ، سه روش برای ارسال مستندات باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و  نوجوان در نظر گرفته‌شده است.

١. ارسال مدارک از طریق سایت شبکه ترویج کتاب‌خوانی

٢ . ارسال آثار از طریق لوح فشرده

آن دسته از مربیان و تسهیلگرانی که دسترسی به اینترنت ندارند می‌توانند آثار خود را در یک لوح فشرده با شرایط زیر به دبیرخانه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محل سکونت خود ارسال کنند.

۳ ارسال آثار به روش پستی.

آن دسته از تسهیلگران و مربیان که امکان ارسال آثار به دو روش بالا برای آنان مقدور نباشد می‌توانند آثار و مستندات باشگاه کتاب‌خوانی خود را به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محل سکونت خود تحویل دهند تا پس از بررسی آثار برتر به دبیرخانه مرکزی ارسال شوند.

آخرین مهلت ارسال آثار و مستندات جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی به ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستان‌های تابعه  تا ۱۰ تیرماه ۱۴۰۰ تمدید شد و باشگاه‌های کتاب‌خوانی مستندات فعالیت‌های باشگاه خود را تا تاریخ مقرر به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محل سکونت خود تحویل دهند. ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها نیز تا سه شنبه ۲۲ تیرماه مهلت دارند پس از داوری آثار رسیده به دبیرخانه، آثار برگزیده را در بخش هایی همچون باشگاه برگزیده به همراه تمامی مستندات، بخش فیلم موبایلی معرفی کتاب، بخش‌نامه به نویسنده، بخش نویسنده برتر به انتخاب اعضای باشگاه‌های شهرستان و کتاب‌فروش فعال جام باشگاه در شهرستان را به تفکیک به دبیرخانه مرکزی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان ارسال نمایند.

نحوه داوری و ارسال آثار مرحله شهرستان

داوری مرحله نخست (شهرستان) از تاریخ ۱۲ تیرماه تا ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰ است.

الف. دبیرخانه‌های ترویج کتاب‌خوانی مستقر در ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی هر شهرستان پس از جمع‌آوری آثار رسیده به دبیرخانه با سه روش فوق با استفاده از شاخص‌های داوری که از سوی دبیرخانه مرکزی اعلام شده است به داوری آثار و  مستندات باشگاه‌های کتاب‌خوانی در تاریخ مشخص شده خواهند پرداخت.

ب. پس از داوری آثار در هر بخش با توجه به شاخص‌های اعلامی

– پنج باشگاه  برگزیده به همراه تمامی مستندات

– پنج فیلم برگزیده باشگاه‌های شهرستان

– پنج نامه برگزیده باشگاه‌های شهرستان

را معرفی و به دبیرخانه مرکزی ارسال نمایید.

تبصره

شهرستان‌های دارای ۱ تا ۵۰ باشگاه کتاب‌خوانی حداکثر ۵ اثر برگزیده در هر بخش

شهرستان‌های دارای ۵۰ تا ۱۰۰ باشگاه کتاب‌خوانی ۸ اثر برگزیده در هر بخش

شهرستان‌های دارای ۱۰۰ تا ۲۰۰ باشگاه کتاب‌خوانی ۱۰ اثر برگزیده در هر بخش

شهرستان‌های دارای بیش از ۲۰۰ باشگاه کتاب‌خوانی ۱۵ اثر برگزیده در هر بخش

به دبیرخانه مرکزی ارسال کنند.

مراسم اختتامیه این دوره از جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در نیمه اول مردادماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا، جام باشگاه‌های کتابخوانی از سال ۱۳۹۴ با مشارکت نهادهای غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی و عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها از جمله نهاد کتابخانه‌های عمومی، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد یونیسف، کمیسیون ملی یونسکو، سازمان بهزیستی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، خانه کتاب و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در شهرها و روستاهایی برگزار می‌شود که متقاضی شرکت در این برنامه هستند.
 این جام در شهرستان‌ها در رشته‌های باشگاه برگزیده، نامه‌ برگزیده، فیلم برگزیده، کتاب برگزیده، تسهیلگر برگزیده و کتاب‌فروش برگزیده برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha