۳۰ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۷:۴۴
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84375465
۰ نفر

برچسب‌ها

استقبال عبدالله از تأمین امنیت فرودگاه کابل توسط ترکیه

کابل - ایرنا - رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان از تأمین امنیت فروگاه کابل توسط نیروهای ترکیه استقبال کرده و آنرا با اهمیت خواند.

به گزارش ایرنا،  خبرگزاری صدای افغان (آوا) به نقل از «آناتولی» اعلام کرد که عبدالله عبدالله درباره اوضاع افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور و نقش ترکیه در این روند گفت‌وگو کرده است.

عبدالله گفته است که در پی آغاز خروج نیروهای آمریکا و سایر اعضای ناتو از افغانستان، واشنگتن با دولت ترکیه در سطوح مختلف مذاکره کرده و درباره آنچه می ‌توان برای تامین امنیت فرودگاه انجام داد، رایزنی کردند.

وی افزوده است که همچنین نقطه نظر دولت پاکستان را گرفته و آنها هم موافقت کردند. اما پاکستان و ترکیه به جزئیات این مسئله هنوز نپرداخته ‌ و من به ‌عنوان یک شهروند افغانستان، استقرار نیروهای ترکیه در کشورمان را مهم می‌دانم.

عبدالله درباره نشست استانبول گفته است که متاسفانه طالبان آن را نپذیرفته و برای شرکت در کنفرانس استانبول شرط‌های غیرواقعی و غیرمنطقی مطرح کرده است.

به گفته عبدالله، این کنفرانس می‌توانست فرصتی برای احیای مجدد روند صلح و مذاکرات باشد اما به ‌دلیل رفتار طالبان ممکن نشده است کشورهای مختلف جهان به این روند کمک کردند.

وی گفت: تلاش های زیادی که از طرف سازمان ملل متحد، ترکیه و قطر انجام شد برای پیشرفت صلح بود اما رفتار طالبان مذاکرات را خدشه‌دار کرد.

عبدالله در ادامه درباره افزایش حملات طالبان در افغانستان در پی آغاز روند خروج نیروهای خارجی از این کشور و رویکرد دولت افغانستان در این وضعیت تصریح کرد: طالبان قصد دارد از خلا نسبی قدرت که با خروج نیروهای بین‌المللی ایجاد شده است، سود ببرد.

وی تصریح کرده است که طالبان سعی دارد با این حملات به دستاورهایی برسد اما این دستاوردها موقت هستند. این مردم هستند که از این وضعیت آسیب می‌بینند.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تأکید کرده است که طالبان از طریق جنگ به نتجیه ای نخواهد رسید و ابراز امیدواری کرد ه طالبان در رفتار خود تغییر داده  و به میز مذاکره برگردند.

ترکیه بتازگی اعلام کرده که با آمریکا درباره تأمین امنیت فرودگاه کابل توافق کرده اند و این توافق پس از آنکه ترکیه اعلام کرد که پاکستان را نیز در آن مشارکت می دهد، در افغانستان واکنش برانگیز شد.

هرچند گروه طالبان نیز با حضور ترکیه در فرودگاه کابل بشدت مخالفت کرد و به ترکیه هشدار داد که آنها عضو ناتو هستند و باید مطابق با توافقنامه با آمریکا از افغانستان خارج شوند.

اما آگاهان نظامی و دولت افغانستان هم گفته اند که شریک کردن دولت پاکستان در تأمین امنیت فرودگاه کابل کاری نادرست بوده چراکه پاکستان متهم به دامن زدن به ناامنی های افغانستان است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha