خراسان جنوبی رتبه اول مشارکت در انتخابات را دارد

بیرجند - ایرنا - رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: با توجه به آخرین جمع‌بندی، استان خراسان جنوبی با میزان مشارکت ۷۴،۲۲ درصد در انتخابات ۲۸ خرداد تا این لحظه رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است.

"ناصر خوش خبر" روز شنبه در ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی اظهار داشت: بیش از ۵۶۹ هزار نفر در خراسان جنوبی واجد شرایط رای دادن در این دوره از انتخابات بودند که تعداد کل آرای ماخوذه در استان ۴۲۲ هزار و ۵۹۹ رای بوده است.

وی افزود: از این تعداد که مشمول آرای صحیح و باطله ماخوذه می‌شود، از بین آرای صحیح ماخوذه که ۳۹۵ هزار و ۹۳۵ رای است، سید ابراهیم رییسی با ۳۴۳ هزار و ۱۰۶ رای بالاترین رای را در خراسان جنوبی به خود اختصاص داده است.

رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: عبدالناصر همتی با ۲۳ هزار و ۲۲۰ رای نفر دوم، محسن رضایی میرقائد با ۱۷ هزار و ۲۶۰ رای در جایگاه سوم و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با ۱۲ هزار و ۳۴۹ رای در جایگاه‌ چهارم قرار دارند.

وی اظهار داشت: شهرستان‌های سربیشه با ۱۰۰.۷ درصد، طبس با ۱۰۰.۲ درصد و خوسف با ۹۴.۸۱ درصد جایگاه اول تا سوم را از نظر میزان مشارکت به خود اختصاص دادند و علت بالاتر بودن میزان مشارکت برخی شهرستان‌ها از ۱۰۰ درصد، اخذ رأی از افراد غیربومی (غیر ساکن) در این شهرستان‌ها بوده است.

خوش خبر افزود: تعداد آرای باطله استان هزار و ۸۳ مورد است که نسبت به حضور حداکثری مردم عدد پایینی را به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: تعداد تعرفه‌های به‌کار گرفته شده ۷۱۰ هزار برگه است که ۴۲۳ هزار و ۶۸۲ تعرفه استفاده شده و ۸۶ هزار و ۳۱۸ برگه نیز ذخیره مانده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی درباره نتایج قطعی شمارش آرا در ۱۱ شهرستان استان گفت: در شهرستان بشرویه ۷۵،۱۴ درصد مشارکت داشتیم که کل آرای ماخوذه این شهرستان ۱۴ هزار و ۶۷۶ رای بوده و آرای صحیح ۱۳ هزار و ۹۹۲ رای بوده است.

وی اظهار داشت: در بین آرای ماخوذه صحیح، سید ابراهیم رییسی با ۱۲ هزار و ۴۱۷ رای، عبدالناصر همتی ۶۲۷ رای، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۵۰۲ رای و محسن رضایی میرقائد ۴۴۶ رای را به دست آوردند.

خوش خبر گفت: میزان مشارکت در شهرستان بیرجند ۵۹.۹۵ درصد بوده که پایین‌ترین میزان مشارکت بین شهرستان‌های استان را داشته است.

وی افزود: ۱۲۰ هزار و ۳۴۳ رای تعداد کل آرای ماخوذه شهرستان بیرجند بوده که آرای صحیح آن ۱۱۲ هزار و ۱۹۲ رای است و سید ابراهیم رییسی ۹۵ هزار و ۵۶۲ رای، عبدالناصر همتی ۷ هزار و ۵۴۷ رای، محسن رضایی میرقائد ۴ هزار و ۶۶۱ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۴ هزار و ۴۲۲ رای را به خود اختصاص دادند.

رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: در شهرستان خوسف به عنوان سومین شهرستان استان از نظر مشارکت که ۹۴،۸۱ درصد بوده است، سید ابراهیم رییسی با ۱۸ هزار و ۳۳۷ رای در جایگاه اول، عبدالناصر همتی با ۷۰۱ رای، محسن رضایی ۶۹۰ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با ۴۷۱ رای در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

وی گفت: در شهرستان درمیان با ۸۴،۴۴ درصد مشارکت، سید ابراهیم رییسی ۲۵ هزار و ۸۴ رای، عبدالناصر همتی ۳ هزار و ۳۸۳ رای، محسن رضایی ۲ هزار و ۲۹۷ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۶۹۰ رای را از آن خود کردند.

خوش خبر افزود: در شهرستان زیرکوه با ۸۶.۴۵ درصد میزان مشارکت، سید ابراهیم رییسی ۲۱ هزار و ۴۱۹ رای، عبدالناصر همتی هزار و ۵۰۱ رای، محسن رضایی ۸۰۸ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۴۳۹ رای را کسب کردند.

وی بیان کرد: در شهرستان سرایان با ۷۱.۲۸ درصد مشارکت، سید ابراهیم رییسی ۱۴ هزار و ۳۴۷ رای، عبدالناصر همتی هزار و ۱۲۲ رای، محسن رضایی ۸۶۷ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۵۸۰ رای را به خود اختصاص دادند.

وی گفت: همچنین در شهرستان سربیشه با ۱۰۰.۷ درصد که اولین شهرستان استان از نظر مشارکت است، سید ابراهیم رییسی ۲۵ هزار و ۹۳ رای، عبدالناصر همتی هزار و ۱۶۶ رای، محسن رضایی ۸۴۶ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۵۴۵ رای را کسب کردند.

رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی اظهار داشت: در شهرستان طبس با ۱۰۰.۲ درصد میزان مشارکت به عنوان دومین شهرستان از نظر مشارکت مردم در انتخابات، سید ابراهیم رییسی ۳۳ هزار و ۱۰۷ رای، عبدالناصر همتی ۲ هزار و ۷۴۴ رای، محسن رضایی هزار و ۸۵۴ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی هزار و ۵۵۲ رای را به دست آوردند.

وی افزود: در شهرستان فردوس با ۷۳.۴ درصد مشارکت، سید ابراهیم رییسی ۱۹ هزار و ۹۱۲ رای، عبدالناصر همتی هزار و ۲۴۷ رای، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۹۹۳ رای و محسن رضایی ۹۰۷ رای را کسب کردند.

خوش خبر گفت: در شهرستان قاینات نیز با ۷۰.۹ درصد مشارکت، سید ابراهیم رییسی ۵۱ هزار و ۳۳۷ رای، عبدالناصر همتی ۲ هزار و ۳۰۰ رای، محسن رضایی ۲ هزار و ۱۲۸ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی هزار و ۴۷۴ رای را از آن خود کردند.

وی افزود: شهرستان نهبندان هم ۷۷.۳ درصد مشارکت را به خود اختصاص داد و سید ابراهیم رییسی ۲۶ هزار و ۴۹۱ رای، محسن رضایی هزار و ۷۵۶ رای، عبدالناصر همتی ۸۸۲ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۶۸۱ رای را کسب کردند.

وی بیان کرد: همچنین در شهرستان سرایان تعداد کل آرای ماخوذه ۶۸ هزار و ۱۱۲ رای بوده که نسبت به جمعیت میزان مشارکت ۷۱.۲۸ درصد است.

رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: از بین آرای ماخوذه صحیح، سید ابراهیم رییسی ۱۴ هزار و ۲۴۷ رای، عبدالناصر همتی هزار و ۹۲۲ رای، محسن رضایی میرقائد ۸۶۷ رای و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۵۸۰ رای آورده‌اند.

خوش خبر بیان کرد: نتایج انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها و تیره‌های عشایری استان به تفسیر توسط فرمانداران اعلام می‌شود.

وی گفت: میزان مشارکت مردم در خراسان جنوبی بسیار بالا بوده و صحنه‌هایی که به تصویر کشیده شد، نسل‌های آینده از آن با افتخار یاد خواهند کرد و نشان دهنده شعور و احساس مسوولیت مردم این خطه است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی افزود: با خلق این حماسه بزرگ حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی به عنوان رییس جمهوری منتخب انتخاب شد که برای ایشان آرزوی توفیق داریم و امیدواریم با همدلی در مسیر توسعه ایران اسلامی شاهد تاثیرگذاری و عنایت سیزدهمین دولت جمهوری اسلامی در این خطه مرزی باشیم.

وی از عوامل اجرایی، نظارتی، بازرسی، امنیتی و انتظامی برای برگزاری انتخاباتی سالم تقدیر و از خدمات سربازانی که در جوار مرز در برقراری امنیت، ناظران بهداشتی، فرمانداران، بخشداران و تمام کسانی که در فرایند انتخابات با رعایت اصل بی‌طرفی کوشیدند، تشکر کرد.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، نخستین میان‌دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی (۶ حوزه انتخابیه تهران، تفرش، کبودرآهنگ، گچساران، آستانه اشرفیه و میانه) و دومین میان‌دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری (۴ حوزه تهران، قم، خراسان رضوی و مازندران) روز جمعه ۲۸ خرداد برگزار شد.

فرایند رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سراسر کشور از ساعت ۷ صبح روز جمعه در ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی آغاز شد.

۳۸۲ شعبه شهری و ۶۴۲ شعبه روستایی در استان خراسان جنوبی، آرای مردم در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را اخذ کردند و رای‌گیری تا ساعت ۲ بامداد شنبه ادامه داشت.

امسال ۵۶۹ هزار و ۶۲۷ نفر در خراسان جنوبی واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۳۴۸ نفر رای اولی به شمار می‌روند.

۱۱۵ شعبه اخذ رای در شهر بیرجند دایر شد و انتخابات شورای اسلامی شهر در مرکز استان به صورت تمام الکترونیک بود اما اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی روستاها و دیگر شهرهای استان به صورت دستی و با تعرفه انجام شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha