مزارع شرق اصفهان در معرض خطر تبدیل به کانون ریزگرد قرار دارند
عکس تزئینی است

اصفهان - ایرنا - عضو هیات رییسه نظام صنفی کشاورزی اصفهان گفت: مزارع شرق این خطه به دلیل تخصیص ندادن آب برای کشت و کار در سال‌های مختلف خشک شده‌اند و در خطر تبدیل به کانون انتشار ریزگرد قرار دارند.

حسین محمدرضایی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تخصیص نیافتن حقآبه‌های کشاورزان  و استفاده آن در سایر بخش‌های از جمله صنایع سبب خشکی بیش از حد زمین‌های کشاورزی شرق اصفهان شده است و در صورت ادامه این روند شاهد ایجاد کانون‌های جدید گرد و غبار و ریزگرد خواهیم بود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر خشکی تالاب بین المللی گاوخونی در شرق منطقه خطر انتشار ریزگردها را دوچندان می‌کند و طبق گفته کارشناسان شعاع انتشار ریزگردهای حاصل در شرق اصفهان بیش از ۵۰۰ کیلومتر است که تهدیدی برای سایر استان‌ها نیز خواهد بود.

محمدرضایی اضافه کرد: این جدا از کانون‌های بیابانی تولید و انتشار ریزگردها  در شمال و شرق استان اصفهان است که تبعات آن در روزهای مختلف را در قالب آلودگی هوا دیده می‌شود.

عضو هیات رییسه نظام صنفی کشاورزی اصفهان با بیان اینکه خشکی رودخانه زاینده رود با وجود  تمامی مشکلات معیشتی کشاورزان و باغداران و تبعات زیست محیطی از مهر سال قبل همچنان ادامه دارد تصریح کرد: آبهایی که در بالادست سد زاینده رود از رودخانه و سر شاخه‌های آن وجود دارد به‌صورت غیرقانونی برای مصارف کشاورزی و صنعتی در اصفهان و استان بالادست برداشت می‌شود.

محمدرضایی خاطرنشان کرد: برخورداری از حقابه به‌عنوان بک حق طبیعی مطالبه اصلی کشاورزان و باغداران در سال‌های گذشته تاکنون است اما با این وجود با خشکی رودخانه حدود ۱۰ ماه است که موفق به کشت محصول نشده ایم.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر اجرای تصمیمات شورای عالی آب و پایبندی کامل به مصوبه ۹ ماده‌ای زاینده رود از دیگر مواردی است که کشاورزان همواره به تحقق نیافتن بوده‌اند.

۵۶۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی معادل ۵ درصد از مساحت استان و ۳.۵ درصد از اراضی کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

زاینده‌رود به طول افزون بر ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه سرچشمه می‌گیرد و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

این رودخانه که نقشی اصلی و مؤثر در پایداری محیط زیست، تامین آب آشامیدنی، رونق کشاورزی و اقتصاد منطقه مرکزی و هستی تالاب گاوخونی داشته، در دهه‌های اخیر به ‌علت برداشت‌های غیرقانونی در بالادست، انتقال آب به حوضه دیگر، تراکم جمعیت و تا حدودی کاهش نسبی بارندگی‌ها، به یک رودخانه با جریان دوره‌ای تبدیل و در پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان و حتی دیگر فصول مانند چنین روزهایی که در حال سپری کردن هستیم با خشکی مواجه شده است.

بندهای «طرح ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود» به شرح زیر است:
بند نخست: وزارت نیرو مکلف است نسبت به تاسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود اقدام کند.
بند دوم: تشکیل شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود با حضوراستانداران اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد و معاونان وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت و نمایندگان اصناف کشاورزی؛ وزارت نیرو مکلف شده است تا درمدت سه ماه نسبت به تشکیل این شورا اقدام کند.
بند سوم: تعیین میزان حقابه ها، سهم آبه ها و صاحبان حق اشتراک و حقابه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی توسط وزارت نیرو.
بند چهارم: ممنوعیت بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف در این حوضه.
بند پنجم: ساماندهی برداشت آب در استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز.
بند ششم: فراهم کردن تسهیلات لازم برای تغییر شیوه‌های آبیاری توسط وزارت جهاد کشاورزی در منطقه .
بند هفتم: تأسیس صندوق تأمین خسارت خشکسالی در حوضه آبریز زاینده رود بر اساس این بند مصرف کنندگان بخش صنعت که در زمان خشکسالی بدون کاهش سهم خود آب دریافت می‌کنند باید خسارات کمبود آب سایر مصرف کنندگان حوضه را پرداخت کنند.
بند هشتم: انجام مطالعات تونل آبرسانی به اصفهان با عنوان طرح گلاب(انتقال آب) توسط وزارت نیرو.
بند نهم: وزارت نیرو باید در باره طرح انتقال آب بهشت آباد که تنها به منظور تأمین آب شرب طراحی شده است، بررسی دقیق انجام داده و ضمن ارزیابی زیست محیطی، طرح را به اجرا در آورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha