پیروزی مردم در روز سرنوشت‌ساز

تهران- ایرنا- انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور معنادار مردم پای صندوق‌های رای پایان یافت و در دهه کرامت، خادم الرضا مفتخر به خادمی ملت ایران شد.

دیروز با وجود تبلیغات پرحجم و شبانه روزی رسانه های معاند و وجود ویروس کرونا، تا ساعاتی از بامداد شنبه اقشار مختلف مردم در سراسر کشور در جشن انتخابات حضور یافتند و با #کار_ درست و #انتخاب درست، پیروز واقعی انتخابات شدند.
مردم در انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست‌جمهوری، با وجود دلخوری و گلایه‌مندی از ناکارآمدی‌ها  به میدان آمدند و هوشیاری و درایت خود را  در جشن ملی  انتخابات به نمایش گذاشتند .
اولین اثر و نتیجه حماسه حضور مردم در جشن انتخابات، به خود مردم بازمی‌گردد. البته با حضور مردم، کشور و نظام جمهوری اسلامی امتیازات بزرگی را در عرصه بین‌المللی به دست می‌آورد، بی شک آنکه اول منتفع می‌شود خود مردم هستند.
حضور مردم در انتخابات نوعی پاسخ به تحریم انتخابات نیز بود. تبلیغات و تلاش آنان که مردم را از حضور در پای صندوق ها بر حذر می داشتند، مشارکت را کاهشی قابل ملاحظه نداد . کاهش نسبی هم بیشتر تاثیر کرونا است تا لبیک به تحریم.
یک نکته قابل تامل و اخلاق مدارانه این بود : در حالی که هنوز نتایج انتخابات رسما اعلام نشده بود از ساعات اولیه روز شنبه تمام نامزدهای انتخابات پیروزی منتخب مردم را تبریک گفتند و رییس جمهوری نیز با حضور در دفتر کار آیت الله رییسی  پیروزی وی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت .
مجلس شورای اسلامی نیز در راستای پیاده‌سازی اهداف بیانیه گام دوم انقلاب، آمادگی خود را برای همکاری همه‌جانبه با دولت منتخب ملت، اعلام کرده است  و امید جدی دارد که در سایۀ هم‌افزایی قوۀ مجریه و قوۀ مقننه، فصل جدیدی از مدیریت انقلابی و جهادی برای حل مشکلات مردم آغاز شود.
دوران تبلیغات ریاست جمهوری هر چه بود گذشت اینک منتخب مردم که وعده داده بود از اولین روز دولت هیچ لحظه ای را برای خدمت به مردم و حل مشکلات کشور از دست نخواهد داد، باید فرصت خدمتگزاری به کشور و ملت را قدر بداند و انگیزه‌های خدایی را در خدمتگزاری به مردم همواره مدّ نظر داشته باشد.
خدمت به مردم در تمام دوران ریاست جمهوری توصیه ای بود که امام امت به شهید رجایی پس از کسب رای مردم و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری داشت .
"قانع نشوید به اینکه بعضی جاها کار شده است، می دانم شده است، خیلی هم شده است، اما نباید قانع شد، باید همه دست به دست هم بدهید که ان شاء اللَّه، برای اینها یک زندگی مرفهی، یک وضع صحیحی پیش بیاید، درست بشود. اینها حق دارند به ما و به شما، خیلی حق دارند. سیزده میلیون رأی به شما داده اند، اینها حق دارند به شما، باقی هم  حق دارند به شما و همین طور وقتی دولتی پیش می آید، آن هم دولتی است که مردم به آن حق دارند. اگر نبودند این مردم، شما هم شاید حالا در حبس بودید و آن زجرها را می کشیدید و دیگران هم که متعهد بودند، آنها هم در حبس بودند یا در جاهای دیگر. این ملت حق دارد، دست شما را گرفته آورده این بالا نشانده، شما باید خدمت کنید به این مردم؛ شما، ما، همه باید خدمتگزار اینها باشیم. و شرافت همه ما به این است که خدمت به خلق خدا بکنیم. اینها بندگان خدا هستند، خدای تبارک و تعالی، علاقه دارد به این بندگان و ما مسئولیم، باید خدمت بکنیم و من امیدوارم که شما به حسب آن روحیه ای که دارید، آقای رجایی به حسب آن روحیه ای که دارند، این مقام ایشان را بازی ندهد شما سوار مقام بشو، مقام سوار شما نشود، این دو تا مثل راکب و مرکوبند." (صحیفه امام، ج ۱۵، ص: ۶۹-۷۸) 
وعده‌ها و برنامه‌های انتخاباتی آیت الله  «سیدابراهیم رییسی» بیشتر معطوف به ایجاد سازوکارهایی برای افزایش تولید بوده است. وی در سخنرانی‌های و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی خود مهم‌ترین وعده‌ها و برنامه‌های خود را با محورهای زیر اعلام کرد و گفت:

۱-  تولید اولویت نخست ما است و برنامه‌ریزی خواهیم کرد نقدینگی به طرف تولید برود.

۲-شفافیت و صداقت با مردم که بعضی شعارش را می‌دهند را ما بنا داریم در حوزه تصمیم‌گیری و اجرا بوجود آوریم.

۳-ظرفیت خالی اقتصادی کشور را  که ۷۰ درصدش خالی است فعال و یک میلیون شغل ایجاد می کنیم.

۴-یکی از مسائلی که مدنظر دارم، تیم اقتصادی هماهنگ است.

۵- تورم را تک رقمی خواهم کرد.

۶-می‌توانیم هزینه درمانی را تا ۵۰ درصد کاهش دهیم.

 رییس جمهوری منتخب در نخستین اظهار نظر خود پس از کسب رای مردم از همه صاحب نظران و اندیشمندان خواست تا دولت جدید  را از دیدگاه‌های ارزشمند خود بهره‌مند کنند. وی ابراز امیدواری کرد وظیفه سنگینی را که مردم بر دوش منتخب خود  گذاشته‌اند به بهترین شکل انجام شود.
دولت منتخب همانگونه که منتخب مردم اعلام کرده دولتی مردمی برای ایران قوی خواهد بود . به مدد الهی، اقداماتی همچون تقویت تولید داخلی، انتقال فناوری درمعاملات خارجی و دانش‌بنیان شدن بخش‌های مهم و حساس اقتصادی و بویژه مبارزه جدی با فساد و قاچاق در دوره دولت منتخب به صورتی جدی مورد عمل و اقدام خواهد بود .

دولت منتخب در حوزه مسائل دیپلماسی نیز باید  آنگونه که رهبر معظم انقلاب اشاره کرده اند؛ به انقلاب خود افتخار و از عمل کردن به هنجارهای ملی یعنی هنجارهای ‏برآمده از انقلاب، نظیر ایستادگی مقابل استکبار، ظلم‌ستیزی و مخالفت با نظام‌سلطه، احساس عزت کند.
 

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha