۳۰ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۸:۵۴
کد خبر: 84374972
۰ نفر

برچسب‌ها

«احساس‌های خرگوشی»؛ راهی برای شناخت احساسات توسط کودک

مهرآذین بشیری‌رادI روزنامه‌نگار و فعال کتاب کودک
«احساس‌های خرگوشی»؛ راهی برای شناخت احساسات توسط کودک

تهران- ایرنا- مدتی است بحث مهارت‌های زندگی بین ناشران کتاب کودک از محبوبیت برخوردار شده و جای مخصوصی برای خود باز کرده است. شناخت احساسات توسط کودک نیز از آن دسته موضوعات مهمی است که در این کتاب‌ها به آن پرداخته شده است.

به همین دلیل و بنا بر استقبال والدین از کتاب‌های مهارت‌های زندگی، جلد دوم مجموعه کتاب‌های احساس‌های خرگوشی نوشته تریسی مورونی با ترجمه هایده کروبی، توسط نشر نردبان منتشر شد.

جلد اول این مجموعه که حالا به چاپ پنجم رسیده، شامل کتاب‌های خرگوش کوچولوی غمگین، خرگوش کوچولوی عصبانی، خرگوش کوچولوی ترسو و خرگوش کوچولوی خوشحال و جلد دوم شامل پنج داستانِ خرگوش کوچولوی حسود، خرگوش کوچولو و احساس تنهایی، خرگوش کوچولوی مهربان، خرگوش کوچولو و دوستان و خرگوش کوچولو عاشق مدرسه است. ضمن اینکه کتاب‌های این دو مجموعه، به صورت تکی نیز منتشر شده است.

از نکات درخشان این مجموعه که آن را از سایر کتاب‌های مهارت زندگی مجزا می‌کند این است که کودک را گام به گام با احساساتش و راهکاری که برای مقابله با احساساتش در نظر می‌گیرد مواجه می‌کند. به طور مثال در اوایل کتاب خرگوش کوچولوی غمگین، متوجه می‌شویم که خرگوش کوچولو وقتی ناراحت می‌شود، دوست دارد آنقدر گریه کند تا سیل بیاید.

خرگوش کوچولو زمانی ناراحت می‌شود که پدر و مادرش او را دعوا کنند یا دلیل ناراحتی او ممکن است از دست دادن یکی از عزیزانش باشد. اما کارهایی هست که خرگوش کوچولو برای کمتر شدن احساس ناراحتی‌اش انجام می‌دهد مثلا به موزیک گوش می‌دهد یا در جمع خانواده می‌نشیند.

آخر کتاب از بچه‌ها پرسیده می‌شود چه چیزی ناراحتشان می‌کند و وقتی غمگین می‌شوند چه کار می‌کنند. همچنین از بچه‌ها خواسته شده تا چیزی را که غمگینشان می‌کند، نقاشی کنند. تمام این مهارت‌ها باعث می‌شود احساس طبیعیِ غم به اختلال روانیِ افسردگی تبدیل نشود. البته در مجموعه دوم، این سوال‌ها برداشته و در آخر هر داستان، چند جمله مفید برای پدرها و مادرها نوشته شده است.

کتاب‌ها برای سنین چهار تا شش سال مناسبند، هرچند اگر کسی هنوز احساسات خودش را درست نشناخته می‌تواند با خواندن این کتاب‌ها با احساسات طبیعی خود آشنا شود و خود را به خاطر عصبانی شدن، حسود بودن و ترسیدن سرزنش نکند.  

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha