سفیرسابق پاکستان درایران: انتخابات مقوم حاکمیت در ایران است

اسلام‌آباد - ایرنا - سفیر سابق پاکستان در ایران گفت که انتخابات در ایران همواره قوام بخش نظام سیاسی بوده و هست و لذا این نظام قوی به قدری برای تدوین سیاست خارجی موثر است که برعکس برخی از کشورهای منطقه که نظام آنان با قیام مردم (بهار عربی) از هم پاشید، نظام ایران با قدرت در جایگاه خود برقرار است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «آصف علی خان دُرانی» طی گفت وگو با شبکه دولتی پاکستان (PTV) در خصوص انتخابات ریاست جمهوری در ایران و تشکیل دولت جدید، ضمن تاکید بر اینکه روند انتخابات در جمهوری اسلامی ایران هرگز متوقف نشده و این کشور دارای سیستم قوی برای تدوین سیاست خارجی موثر است، گفت: انتخابات همواره حرف اول را در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران می‌زند.

وی افزود: به رغم مسائل داخلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، ۸ سال جنگ و فشارهای خارجی، روند انتخابات نه تنها در ایران متوقف نشد بلکه به صورت منظم برگزار شد، به همین دلیل هم هست که در طول تاریخ انقلاب اسلامی ایران هر رئیس جمهوری منتخبی فراتر از وابستگی به یک جناح خاص، به آرمان‌های این انقلاب وفادار مانده و می‌ماند.

دُرانی اظهار داشت که نظام سیاسی ایران همواره سیاست خارجی موثری را درپیش می‌گیرد و در این رابطه هر رئیس جمهوری جدای از اینکه میانه رو باشد یا از جناح اصول گرایان، به آرمان‌های انقلاب اسلامی وفار می‌ماند.

وی در خصوص سرنوشت توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) در دولت جدید جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: ایالات متحده باید به این توافق هسته‌ای برگردد زیرا این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بود که به صورت یکجانبه از این توافق بین المللی خارج شد.

دروانی که سفیری پاکستان در امارات متحده عربی نیز در کارنامه خود دارد، معتقد است: شرط اول این است که اگر طرف‌های برجام به دنبال تحولات مثبت در آن هستند، آمریکا باید به آن بازگردد و پس از بازگشت این کشور به برجام است که مسیر تعاملات در خصوص مسائل دیگر نیز هموار خواهد شد.

وی گفت: آمریکایی‌ها روی دو موضوع فراتر از برجام یعنی برنامه‌های موشکی ایران و سیاست خاورمیانه‌ای این کشور اصرار به مذاکره دارند، درحالی که طرف ایرانی تاکید می‌کند که این موضوعات هرگز شامل بندهای توافق هسته‌ای نیست بلکه مربوط به منطقه است که از نظر تهران، این مسائل فقط از طریق تعامل با دیگر کشورهای منطقه قابل پیگیری و حل است.

آصف علی خان دُرانی درباره وضعیت افغانستان نیز گفت که تهران درحال گفت وگو با طالبان است و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در بحث افغانستان و روند صلح هم عقیده و در یک مسیر مشترک گام برمی دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha