ظرفیت‌های هلال‌احمر ایران بین‌المللی است

تهران - ایرنا - رئیس دفتر نمایندگی فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر گفت: فدراسیون خواهان ارتقای جایگاه و فعالیت هلال‌احمر ایران در سطح بین‌المللی با توجه به ظرفیت‌های این جمعیت ملی است و برنامه عملیاتی این اقدام نیز تهیه و تدوین شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از جمعیت هلال‌احمر، عطا دورانی در دیدار با محمدحسن قوسیان مقدم دبیرکل جمعیت هلال‌احمر ایران ضمن قدردانی از شرایط و تسهیلات فراهم شده از سوی هلال احمر برای ادامه فعالیت دفتر فدراسیون در ایران ابراز امیدواری کرد که شرایط فعالیت در ایران تسهیل و همکاری هلال احمر ایران با فدراسیون توسعه و گسترش بیشتری پیدا کند.

وی افزود: در مدت همکاری ۱۶ ساله با فدراسیون، تعریف گستردگی فعالیت هلال احمر ایران را بسیار شنیده بودم اما آنچه که در کشور ایران و از فعالیت های منسجم هلال احمر ایران دیدم بیشتر از حد تصور و شنیده ها بود. بخش های مختلف هلال احمر ایران با هم بسیار هماهنگ هستند و خیلی جالب است که سیستم گسترده هلال احمر با این انسجام درونی فعالیت دارد. سایر جمعیت های ملی از این ویژگی برخوردار نیستند اما در هلال احمر ایران هماهنگی ستاد و محیط بسیار بالاست.

تجربه راه‌اندازی خانه‌های هلال مورد توجه ویژه فدراسیون

دورانی با قدردانی از اقدامات هلال احمر برای فعالیت مجدد دفتر فدراسیون در ایران تاکید کرد: با همکاری معاونت امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران، ظرفیت های این جمعیت برای فعالیت های بین المللی احصا و این گزارش به فدراسیون ارائه شده که در راس این توانمندی‌ها، ظرفیت خانه های هلال بوده و فدراسیون علاقه مند است به شکل خاص و ویژه روی این ظرفیت که به بحث تاب آوری و آموزش اقشار مردمی می پردازد، کار کند. خانه‌های هلال یکی از طرح های موفق است که برای فدراسیون حائز اهمیت بوده و می تواند انعکاس بین المللی بسیار مناسبی هم داشته باشد.

رئیس دفتر نمایندگی فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر در کشور ایران ادامه داد: نکته حائز اهمیت دیگر در نشست های برگزار شده با معاونت امور بین‌الملل، توجه به انعکاس اقدامات انجام شده از سوی هلال احمر ایران است که با توجه به گستردگی این اقدامات، رویه لازم برای انعکاس این اقدامات و خدمات به زبان انگلیسی فراهم و در مدت چهار ماه گذشته در حوزه انعکاس بین المللی خدمات هلال احمر ایران و روابط عمومی و اطلاع رسانی کارهای خوبی انجام شده است.

دورانی تاکید کرد: در جلسات هفتگی منظمی که با دبیرکل فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر برگزار می کنیم، شیوه ها و روش هایی که می تواند موجب ارتقای سطح فعالیت هلال احمر ایران در منطقه شود، مرور کرده و برای آن استراتژی خاصی در نظر گرفته ایم. فدراسیون خواهان ارتقای جایگاه و فعالیت هلال احمر ایران در سطح بین المللی با توجه به ظرفیت های این جمعیت ملی است و برنامه عملیاتی این اقدام تهیه و تدوین شده است.

تلاش فدراسیون برای بازگشایی مجدد کانال دریافت کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی

وی همچنین به بسته شدن کانال مالی انتقال کمک های بشردوستانه به ایران بر اثر تحریم ها نیز اشاره کرد و گفت: راهکارهایی به فدراسیون برای ایجاد کانال مالی دریافت کمک های بشردوستانه ارائه شده که یکی از این راهکارها، تشکیل تیم حقوقی در واشنگتن و ژنو برای باز شدن مجدد کانال مالی است و همچنین ۹ شیوه و راهکار هم برای انتقال این کمک ها به فدراسیون ارائه شده بود که تاکنون دو شیوه عملیاتی شده و تا هفته آینده نهایی و اعلام می شود.

جذب جوانان در هلال‌احمر؛ الگویی برای سایر جمعیت‌های ملی

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر ایران نیز در این دیدار به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های هلال‌احمر ایران اشاره کرد و گفت: این جمعیت در حوزه جوانان، داوطلبان، امدادونجات، دارو، درمان و تجهیزات پزشکی فعالیت‎‌های ویژه و گسترده‌ای دارد و فعالیت هلال‌احمر ایران به گونه‌ای طراحی شده که اعضای داوطلب از سنین کودکی جذب سازمان جوانان هلال‌احمر می‌شوند و از همین طریق یا به عنوان داوطلب با سازمان داوطلبان هلال‌احمر همکاری خود را ادامه می‌دهند و یا به عنوان امدادگر، با سازمان امدادونجات همکاری می‌کنند.

محمدحسن قوسیان مقدم افزود: این سازماندهی موجب شده که هلال‌احمر ایران در فعالیت و اقدامات موثر خود از همه اقشار مردم در سنین مختلف استفاده کند که از این نظر، جمعیت هلال احمر ایران می تواند الگویی مناسب برای فعالیت های داوطلبانه در سایر جمعیت های ملی باشد و با کمک فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، این ظرفیت و الگو را در سطح بین المللی نشر دهد.

وی به حوزه درمان در مراکز خارج کشور نیز اشاره کرد و ادامه داد: علیرغم توانمندی‌ها و ظرفیت‌های عظیم هلال‌احمر ایران، تحت تاثیر تحریم‌های ظالمانه هستیم که فدراسیون برای رفع مشکل و دریافت کمک های بشردوستانه که به دلیل تحریم‌ها مسدود شده است، می‌تواند کمک موثری به هلال‌احمر ایران داشته باشد.

قوسیان مقدم در ادامه به کمک‌های ارسالی و دریافتی هلال‌احمر ایران در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: در زمان شیوع این ویروس در چین، هلال‌احمر ایران در حد بضاعت خود به صلیب سرخ چین کمک کرد و زمانی که کشور ایران دچار همه‌‎گیری کرونا شد، هلال‌احمر، کمک های بین المللی خوبی دریافت کرد که این باعث افتخار بود که توانستیم از طریق دریافت کمک های انسان دوستانه بین المللی به مردم کمک کنیم.

آمادگی برای ارائه خدمات بین‌المللی

به گفته وی، هلال‌احمر ایران با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های عظیم خود هم در حوزه جوانان و هم در حوزه فعالیت‌های درمانی آماده است با کشورهای علاقه‌مند همکاری‌های مشترک داشته باشد. همچنین آمادگی داریم در سطح منطقه به عنوان جمعیتی پشتیبان خدمات مناسب امدادی و درمانی ارائه کنیم همانطور که در انفجار بیروت، هلال احمر ایران اولین جمعیت ملی بود که برای کمک به مجروحان و آسیب دیدگان ناشی از حادثه، در منطقه حضور یافت. بنابراین با توجه به ظرفیت های جمعیت هلال احمر ایران، این جمعیت می تواند در حوادث بزرگ منطقه حضور فعال و موثری داشته باشد و می تواند در منطقه به عنوان کانالی برای انتقال کمک های فدراسیون به جمعیت ها و مناطق آسیب دیده از حوادث فعالیت کند و کمک های فدراسیون به جمعیت های آسیب دیده را به تجهیزات امدادی تبدیل کرده و تحویل آنها دهد.

قوسیان مقدم افزود: هلال احمر ایران با توجه به فعالیت تخصصی و معتبر علمی و آموزشی زیر نظر وزارت علوم، می تواند در حوزه ارائه و ارتقای آموزش های مختلف امدادی در سطح منطقه نیز فعالیت داشته باشد. علاوه بر این در صورت بهبود شرایط ناشی از بیماری کرونا و رفع محدودیت ها، هلال احمر ایران ظرفیت های لازم برای برپایی اردوهای جوانان سایر جمعیت های ملی را در کشور دارد. همچنین وجود کانون های دانشجویی هلال احمر ظرفیت مناسبی برای برپایی همایش های علمی و آموزشی ملی و بین المللی در حوزه امدادونجات به حساب می آید که مغفول مانده است.

توانایی واکسیناسیون مهاجرین با حمایت فدراسیون

دبیرکل جمعیت هلال احمر به موضوع واکسیناسیون در شرایط همه گیری کرونا نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اولویت واکسیناسیون در کشور ایران با افراد سنین بالا و یا دارای بیماری های زمینه ای است اما با توجه به اینکه کشور ایران پذیرای جمع زیادی از دوستان مهاجر  است، در صورت کمک و حمایت های فدراسیون، جمعیت هلال احمر ایران برای انجام واکسیناسیون مهاجرین از آمادگی لازم برخوردار است.

قوسیان مقدم همچنین برای دریافت کمک های مالی فدراسیون پیشنهاد کرد که با توجه به تحریم ها، این کمک های مالی به تجهیزات مورد نیاز هلال احمر تبدیل شده و سپس به ایران انتقال یابد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha