جدول تفکیکی میزان مشارکت استانها در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

استانها- ایرنا- مشارکت و حضور پرشور مردم در سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا برگ زرین دیگری را در راستای وفاداری به نظام و حمایت از مسوولان به تاریخ پرافتخار ایران اضافه کرد و نشان داد مردم ایران هنوز پای آرمان های انقلاب اسلامی ایستاده اند.

به گزارش ایرنا ،در شرایطی که دشمن با بزرگ‌نمایی مشکلات و سیاه‌نمایی وضع موجود، به دنبال کاهش مشارکت مردم در عرصه انتخابات بود روز جمعه ۲۸ خردادماه مردم غیور ایران با حضور پرشور در این رخداد سیاسی حمایت دوباره خود را از انقلاب و نظام به منصه ظهور گذاشتند و از آزمونی دیگر همچون گذشته سربلند بیرون آمدند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری(چهارحوزه تهران، قم، خراسان رضوی و مازندران) و انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی (۶ حوزه انتخابیه تهران، تفرش، کبودرآهنگ، گچساران، آستانه اشرفیه و میانه)از ساعت هفت صبح روز جمعه ۲۸ خرداد در سرتاسر ایران آغاز شد و تا ساعاتی پس از نیمه شب ادامه داشت که روند افزایشی حضور رای دهندگان سبب شد تا با دستور وزارت کشور اخذ رای تا ساعت ۲ بامداد تمدید شود. 

در حماسه ۲۸ خرداد ماه شعبه اخذ رای در سرتاسر کشور میزبان مردمی بود که شناسنامه به دست در صفوفی فشرده و دشمن هراس آمده بودند تا با بینش سیاسی و بصیرت ، عشق و محبت به وطن را به نمایش بگذارند و با وجود تلاش دشمنان خارجی و  داخلی برای کاستن از مشارکت در انتخابات ، تبلیغات منفی درخصوص قهر با صندوق‌های رای و سایه سنگین شیوع ویروس کرونا و همچنین گرمای هوا بویژه در مناطق جنوبی کشور به مسئولیت  اجتماعی خود عمل کردند و نشان دادند که هیچ گاه فرصت دخالت در سرنوشت خود و کشورشان را به دشمنان و بیگانان نخواهند داد.

انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ جمهوری اسلامی ایران عرصه‌ بروز و ظهور وحدت همه اقوام ،شیعه و سنی ، پیر و جوان و زن و مرد بود، حضور حداکثری و مقتدرانه مردم در پای صندوق‌ها و شوق رای دادن در آغازین ساعت این ماراتن سیاسی بیانگر این بود که مردم در راه انقلاب و آرمان‌هایش از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد و با حضور خود بار دیگر با آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی و شهیدان بویژه سردار دلها پیمان بستند که برای توسعه ایران تلاش کنند.

گزارش‌های میدانی خبرنگاران در روز انتخابات حکایت از حضور مردم در شعب اخذ رای تا ساعات پایانی شب داشت و شورای نگهبان هم اعلام کرده بود که مشارکت عمومی و حق تعیین سرنوشت، سرمایه جمهوری اسلامی است تا زمانی که مراجعه کننده حضور داشته باشد باید رای اخذ شود.

گرمای هوای شهرستان های جنوبی و گرمسیری هم در برابر شور حضور رای دهندگان کم آورد و مردم این خطه ها ضمن رعایت شیوه نامه های بهداشتی ،تا ساعات پایانی شب با حضور در پای صندو ق های رای  زمینه‌ساز حماسه‌ای درخشان و بزرگ در دفاع از آرمان‌های والای امام (ره)، نظام اسلامی و رهبری شدند.

بنا به اعلام «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور، در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مجموع ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای بودند که از این تعداد، ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ نفر، آرای خود را به صندوقها انداختند که معادل ۴۸.۸ درصد مشارکت واجدین شرایط در انتخابات است.

وی افزود: از این تعداد، آقای سید ابراهیم رئیسی با کسب ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای، به عنوان رییس جمهوری منتخب ملت ایران برگزیده شد و دیگر نامزدها شامل آقایان محسن رضایی ۳ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۷۱۲ رای،  عبدالناصر همتی۲ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۰۱ رای و  سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۹۹۹هزار و ۷۱۸ رای کسب کردند.

وزیر کشور در خصوص میزان آرای باطله ماخوذه هم گفت:  ۳ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۷۰ رای باطله نیز در این انتخابات اخذ شده است.

ستاد انتخابات کشور نیز اعلام کرد در انتخابات روز جمعه - 28 خرداد- تعداد، یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر  به عنوان رای اولی واجد شرایط شرکت در انتخابات بودند.  

در خارج از کشور نیز برای انتخابات ریاست جمهوری ۴۵۰ صندوق آرای هموطنان را اخذ کردند و در مجموع، بر اساس تعرفه های مصرفی ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از هموطنان در این حماسه مشارکت داشتند.

به گفته معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور ۳۰۰ هزار نفر  هم به صورت مستقیم برای تامین امنیت شعب اخذ رای مأموریت داشتند و بیش از ۳۰۰ هزار نفر هم ماموریت تامین امنیت مرزها و شهرها و روستاها و راه ها را عهده دار بودند.

 مشارکت مردم در حماسه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ به تفکیک استانها چگونه بود؟

به گزارش ایرنا ، پس از پایان انتخابات و شمارش آرا، استانداران و مسئولان ستادهای انتخابات استان ها و فرمانداران شهرستان ها در گفت وگو با خبرنگاران ایرنا میزان مشارکت مردم بر اساس تعداد تعرفه های مصرف شده را اعلام کردند که در ذیل می آید:

از میان آمار اعلامی ،استان خراسان جنوبی  با ۷۴.۲۲  و شهرستان خوشاب در استان خراسان رضوی با ۱۰۰ درصد بالاترین میزان مشارکت در این دوره از انتخابات را داشتند. 

درصد مشارکت در استان ها
نام استان تعداد واجدین شرایط رای دادن تعداد رای دهندگان یا آرای ماخوذه درصد مشارکت انتخابات شوراهای اسلامی درصد مشارکت انتخابات ریاست جمهوری
آذربایجان شرقی  سه میلیون و ۴۳ هزار نفر یک‌میلیون و ۳۳۸ هزار رای ماخوذه ۴۴ ۴۴
آذربایجان غربی دو میلیون و ۴۲۷ هزار و۷۷۲ نفر یک  میلیون و ۱۲۲ هزار و ۶۵۲   ۴۶.۳ ۴۶.۳
اصفهان  سه میلیون و ۶۳۴ هزار و ۱۱۴ نفر یک میلیون و ۵۹۲ هزار  ۴۱.۲ ۴۳.۸
اردبیل  یک میلیون و  یک هزار و ۴۷۰ نفر ۵۴۲ هزار و ۹۲۶ رای ۵۴.۳ ۵۴.۳
البرز یک میلیون و ۷۸۰ هزار نفر ۷۳۳ هزار و ۱۷۰ رای ۴۲ ۴۲
ایلام  ۴۵۹ هزار و ۵۷۳ نفر ۲۸۹ هزار نفر ۶۳.۲ ۶۳.۲
بوشهر ۷۹۷ هزار و ۹۵۱ نفر

۴۶۷هزار و ۵۹۹

۵۸.۶ ۵۸.۶
تهران ۹ میلیون و ۸۱۵ هزار  ۳ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۵۸۰ رای اخذ شده  ۳۴.۳۸
چهارمحال و بختیاری  ۷۴۱ هزار و ۳۲۲ نفر ۳۶۳ هزار و ۴۴ نفر ۵۰.۶۳ ۵۳.۲
خراسان رضوی ۴ میلیون و ۶۱۶ هزار نفر ۲ میلیون و ۵۳۶ هزار و ۲۴۲ رای ماخوذه ۵۵ ۵۵
خراسان جنوبی   ۵۶۹ هزار و ۶۲۷ نفر ۴۲۲ هزار و ۵۹۹ ۷۴.۲۲ ۷۴.۲۲
خراسان شمالی ۶۷۲ هزار نفر ۴۳۰ هزار  نفر ۶۳.۵ ۶۴
خوزستان ۳ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۶۳۵ نفر یک میلیون و ۷۴۰ هزار نفر ۴۷.۸ ۴۷.۸
زنجان ۸۲۰ هزار نفر ۴۳۵ هزار و ۵۹ رای ۵۳ ۵۳
سمنان ۵۱۹ هزار و ۵۴۰ نفر ۲۸۰ هزار و ۶۲۱ ۵۴ 
سیستان و بلوچستان یک میلیون و ۶۸۰ هزار و ۵۰۷ نفر  یک میلیون و ۳۸ هزار و ۴۵۹ حدود ۶۲
فارس سه میلیون و ۵۸۴ هزار نفر بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار رای حدود ۴۸ حدود ۴۸
قزوین ۹۴۵ هزار و سه نفر ۴۹۲ هزار و ۸۱۵ نفر ۵۲.۱۴ ۵۲.۱۴
قم ۸۴۶ هزار و ۴۳ نفر ۴۴۸ هزار و ۴۰۲ نفر ۴۸ ۵۳
کردستان یک میلیون و ۲۱۹ هزار و ۱۲۶ نفر  ۴۵۱ هزار و ۹۸۸ ۳۷.۰۷ ۳۷.۰۷
کرمان ۲ میلیون و ۱۹۷ هزار و ۵۷۲ نفر یک میلیون و ۱۲۱ هزار و ۲۷۵ نفر ۵۹ ۶۰
کرمانشاه یک میلیون و ۵۷۷ هزار نفر ۷۱۱ هزار و ۲۵۲ رای ماخوذه ۴۶ ۴۶
کهگیلویه و بویراحمد ۵۵۰ هزار و ۶۴۲ نفر ۳۳۹ هزار و ۴۷۳ نفر ۶۲ ۶۲
گلستان یک میلیون و ۳۵۴ هزار نفر ۸۲۴ هزار رای  حدود ۶۲ حدود ۶۲
گیلان یک میلیون و ۸۸۹ هزار  و ۵۳۴ نفر ۵۶.۴ ۵۷
لرستان یک میلیون ۵۰۱ هزار و ۹۶۴ نفر ۷۱۴ هزار و ۶۴۴  ۴۸ ۴۸
مازندران ۲ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۲۰۵ نفر یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ۶۰.۷ ۶۰.۷
مرکزی یک میلیون و ۹۸هزار و۳۶۶ نفر ۵۲۷ هزار و۵۸۵ نفر ۴۷ ۴۹
هرمزگان یک میلیون و ۱۸۹ هزار نفر ۶۹۱ هزار و ۴۰۷ نفر ۵۶.۵۲   ۵۸.۱۱
همدان یک میلیون ۴۲۵ هزار و ۹۷۰ نفر ۶۵۰ هزار و ۴۲۰ نفر ۴۵.۶ ۴۵.۶
یزد ۷۳۳ هزار و۷۲۱ نفر  ۴۲۵ هزار و۱۸۶ نفر ۵۶.۸ ۵۷.۹

نکته: امروز و پس از حماسه آفرینی ۱۹ ساعته مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی در ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰،رئیس جمهوری منتخب کشور ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، خبرگان رهبری و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا  به مدد همین حضور و برگه‌های رای برگزیده شده‌اند و حال نوبت مسئولان است که به تحقق خواسته های مردم اهتمام کنند و همه تلاششان را برای رفع مشکلات و توسعه ایران اسلامی بکار ببندند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha