رسانه‌ها و انعکاس حماسه حضور

تهران- ایرنا- انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم در سراسر کشور و البته همزمان با ۳ انتخابات مهم دیگر برگزار شد و هموطنان که این‌بار زودتر از همیشه، برای شرکت پای صندوق رای به حوزه‌های انتخابیه آمده بودند و بار دیگر حماسه حضور را رقم زدند.

روز گذشته سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هم برگزار شد تا بالاخره بعد از حرف‌های بسیار، گلایه‌های سرشار و اختلاف‌نظرهای تشکیلاتی متعدد این دوره از انتخابات هم به پایان برسد. در این میان بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی جنبه های مختلف این اتفاق مهم پرداخته اند.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا

امروز شنبه ۲۹ خرداد رسانه ها مهمترین عناوین خود را به حضور مردم در انتخابات اختصاص داده اند. در این میان رسانه های اصلاح طلب از حضور گسترده سخن به میان آورده اند و با عناوینی همچون «شکوه انتخاب، روز ملت و ...» این حضور را به تصویر کشیده اند اما برخی از رسانه های اصلاح طلب هم از وظیفه دولت آینده گفته اند و عناوینی همچون «رئیس جمهور منتخب متعلق به کل ملت ایران است، دولت آینده باید دستاوردهای برجامی را حفظ کند، انتخابات، منافع اجتماعی و حق شهروندی، رئیس جمهور جدید و نظام‌بین‌الملل و ...» را برجسته کرده اند. رسانه های اعتدالی نیز به همین حضور مردم در انتخابات اشاره داشته اند. در همین خصوص روزنامه ایران از روز ملت ایران سخن به میان آورده اما خبرآنلاین می نویسد که ابراهیم رئیسی؛ رویای اصولگرایان را محقق کرد. از طرفی دیگر رسانه های اصولگرا نیز به حضور مردم اشاره کرده اند که توانست از پروژه تحریم انتخابات جلوگیری کند. این رسانه ها تیترهایی همچون «شکست پروژه تحریم، میدان داری مردم، انتخابات ریاست‌جمهوری جدال با سیاست پساحقیقت، ایران در آستانه تغییر، جمعه تغییر و ...» را برجسته کرده اند.  

رسانه‌های اصلاح‌طلب

شکوه انتخاب

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: شهروندانی که این‌بار زودتر از همیشه، از ساعت ۷ صبح برای شرکت پای صندوق رای به حوزه‌های انتخابیه آمده بودند، درحالی آرای‌شان را به صندوق انداختند که آخرین ایرانیانی که دیروز و به تعبیری امروز در این انتخابات شرکت کردند، همین چند ساعت پیش، یعنی اوایل بامداد شنبه‌ای که هنوز در آنیم، از حوزه‌های اخذ رای خارج شده‌اند.
*حالا مانده تنها فینال این رقابت نفس‌گیر که همان شمارش میلیون‌ها رایی است که هرکدام نام یکی از ۴ کاندیدای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ بر آن درج شده و درحالی از مدت‌ها پیش از سیدابراهیم رییسی به عنوان گزینه اصلی جناح راست و احتمالا تنها اصولگرای باقیمانده در صحنه در روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ خواهد بود.

*اما دیروز وقتی به صحنه رقابت نگاه می‌کردی، دست‌کم ۲ چهره اصولگرای دیگر نیز در جمع ۴ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری به چشم می‌آمد.

*محسن رضایی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی. دو کاندیدای اصولگرایی که یکی باوجود آنکه بیش از تمامی رقبای حاضر در صحنه، تجربه کاندیداتوری در این سطح را داشت، تاحدودی غیرواقع‌بینانه، خود را بسیار نزدیک به پیروزی می‌دید و گمان می‌کرد هیچ بعید نمی‌دانست دری به تخته بخورد و او پیروز این رقابت مهم سیاسی نام بگیرد.

*دیگری که این نخستین تجربه کاندیداتوری‌اش در این سطح بود، به عنوان کسی که از تمامی رقبا و حتی آن‌طورکه به ‌تاکید تکرار می‌کرد، از مجری مناظره‌ها هم کوچک‌تر است، شاید بیش از اندازه واقع‌بینانه، سعی در پیشبرد اهداف اخلاقی خود در انتخابات داشت و ظاهرا می‌خواست بنایی متفاوت را در رقابت‌های انتخاباتی و به‌خصوص مناظره‌ها استوار کند.
*رقابت اصلی اما باز هم میان دو نفری بود که یکی اگرچه حاضر نشد خود را اصولگرا معرفی کند و تا پایان نیز «مستقل» از جناح راست در صحنه رقابت فعالیت کرد اما به‌طور رسمی ازجانب اردوگاه اصولگرایان حمایت می‌شد و نه‌فقط اصولگرایان عضو شورای وحدت، بلکه اعضای شورای ائتلاف و پایداری‌ها هم به‌ صراحت کاندیدای خود را سیدابراهیم رییسی می‌خواندند.

*آن ‌دیگری، چهره‌ای که اگرچه هرگز مورد حمایت تشکیلاتی و منسجم اصلاح‌طلبان قرار نگرفت و کاندیدای «جبهه اصلاحات ایران» نبود اما بسیاری از اصلاح‌طلبان و حتی احزاب شاخص جریان اصلاحات همچون کارگزاران سازندگی و اعتماد ملی صراحتا از او حمایت کرده و گفتند که به عبدالناصر همتی رای می‌دهند.

جبهه اصلاحات و سنگر انتخابات

روزنامه اعتماد یادداشتی به قلم علی اکبری منتشر کرد و نوشت: سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری همراه با انتخابات شورای شهر ششم و میان‌دوره‌ای دو انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز گذشته در اقصی نقاط کشور برگزار و شاید آنچه به عنوان خروجی اصلی و مهم‌ترین دستاورد این انتخابات محل تامل باشد همان بحث مشارکت و حضور مردم در صحنه انتخابات است.

*با این همه اما دیدیم که به رغم تمامی کم‌وکاستی‌ها و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد و مصائبی که بخشی ناشی از عوامل بیرونی و محیطی است و بخشی ناشی از سوءمدیریت‌ها و بدرفتاری‌ها با مردم نمی‌توان حضور مردم در صحنه و مشارکت‌شان را نادیده گرفت.

*به هر حال هر مقدار مشارکت بالاتر باشد، درجه انحراف و خطا پایین‌تر می‌آید؛ بنابراین نباید به جوسازی و سیاه‌نمایی‌ها توجه کنیم و حضورمان را در اینگونه رویدادهای سیاسی- مدنی کم‌ارزش در نظر بگیریم بلکه بالعکس باید این حضور را جدی گرفته و معنادار کنیم.

* در چنین شرایطی مجموعه اصلاح‌طلبان که همواره نشان داده‌اند قائل به مشارکت حداکثری و پیگیری امور از راه‌های قانونی هستند به ‌رغم تحدید این تفاوت‌ها و عدم تایید صلاحیت گزینه‌های مورد نظرشان اگرچه گفتند که کاندیدایی در صحنه ندارند اما در عین حال حاضر به عقب‌نشینی از سنگر انتخابات نشده و سعی کردند تا همچون همیشه که به ‌رغم تمامی موانع و بازدراندگی‌ها، نقش خود را ایفای کرده‌اند، در این دوره هم با تلاش خوبی که صورت دادند به ‌جای پرهیز از خودتحریمی، سعی به حضور در صحنه داشتند تا از طریق رأی، حرفشان را بزنند و اعتراض‌شان را به گوش جامعه و حاکمیت برسانند.

چه دولتی در راه است؟

روزنامه شرق در یادداشتی به قلم احمد غلامی سردبیر می آورد: پایان انتخابات ۱۴۰۰ سرآغاز دور تازه‌ای از حیات جناح‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب است.

 * در این دوره از انتخابات چه اصلاح‌طلبان پیروز شوند، چه اصولگرایان، دست بالا را نخواهند داشت.

*درباره اصلاح‌طلبان معادله کاملا روشن است. عبدالناصر همتی نه اقتدار هاشمی را دارد و نه همچون روحانی سابقه‌ای در نهادهای امنیتی کشور دارد و نه همچون خاتمی از پشتوانه مردمی برخوردار است. او در صورت پیروزی باید راه سخت و جانکاهی را پشت‌سر بگذارد و بعید است ریاست‌جمهوری او خلاف همه رؤسای‌جمهور به هشت‌سالگی برسد.

*با پیروزی ابراهیم رئیسی صورت‌بندی سیاست داخلی ایران تغییری اساسی خواهد کرد و جریان سومی روی کار خواهد آمد که بعید است علقه‌های حزبی و جناحی داشته باشد.

*این جریان بیش از هرچیز، کارگزار دولت و وفاداران ساختارهای رسمی خواهند بود.

*دولت مدرن که همواره حامی طبقه‌ای خاص بوده است، پس از قدرت‌گیری با طبقات دیگر دست به اتحاد و ائتلاف می‌زند.

*اما این بار دولت به مثابه دولت خواهد بود. پس بی‌دلیل نیست که رئیسی در دیدار با مدیران مسوول رسانه‌های اصلاح‌طلب، بر این نکته تأکید می‌کند که دولت او از میان ستادهایش تشکیل نخواهد شد.

*این اظهارات بخش مهمی از آینده سیاسی جناح‌های سیاسی را روشن می‌کند.

رییس جمهور جدید و نظام‌بین‌الملل

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم مهدی مطهرنیا آینده پژوه سیاسی و اجتماعی می نویسد: نگاه ایران به نظام بین الملل متغیر وابسته به دولت به معنای قوه مجریه در ایران نیست.

*به معنای اینکه قوه مجریه در ایران در عرصه سیاست خارجی اساسا تعیین کننده تصمیمات نیست بلکه در روند تصمیم سازی به عنوان یکی از اجراء تصمیم ساز در کنار نهادهای دیگر قرار می‌گیرد و در نهایت تصمیم گیرنده در حوزه سیاست‌های کلان و حتی خرد کشور در داخل و خارج از کشور، مسایل بین‌المللی، منطقه‌ای  و بین‌المللی رهبری نظام  جمهوری اسلامی است.

*پس سیاست خارجی در ایران تغییری نخواهد کرد اما اجرای سیاست خارجی به قوه مجریه و دستگاه دیپلماسی کشور سپرده شده  است.

*از این رو اگر یک رئیس جمهور با دیدگاه‌های اجرائی متفاوت، توانی متفاوت با تیمی متفاوت به میدان بیاید به همان میزان در روند اجرای سیاست خارجی به هر تقدیر موثر واقع خواهد شد و این تغییر و تحول از دید نظام بین‌الملل و بازیگران و کنشگران نظام بین‌الملل پنهان نمی‌ماند.

*نمی‌توانیم  از یک سو بگوییم با تغییر دولت همه چیز تغییر خواهد کرد و سیاست خارجی ایران دچار دگرگونی‌های وسیعی خواهد شد و از سوی دیگر این امر نیز اشتباه است که بگوییم با تغییر یک دولت به دولت‌دیگر، یک عاملیت به عاملیت دیگر، وجود یک شخصیت با شخصیت دیگر یا وجود یک طرز تفکر جناحی با جناح دیگر و تیم متفاوت هیچ تغییری را ایجاد نمی‌کند.

*این انجام خواهد شد و بدین ترتیب باید منتظر باشیم و ببینیم این تغییرات  از آن سوی چگونه پاسخ داده می‌شود؟

*چون سیاست خارجی مانند پلی است که نظام داخلی یک کشور را به نظام بین‌الملل متصل می‌کند و این پل یک پایه‌اش در درون ایران و پایه دیگرش در برون ایران است.

انتخابات، منافع اجتماعی و حق شهروندی

روزنامه همدلی در یادداشتی به قلم جهانگیر ایزدپناه فعال اجتماعی آورد: صیانت از حق برگزیدن و برگزیده شدن هر شهروند با هر مسلک و مرامی اصل خدشه‌ناپذیر هر انتخابات است.

*برای بقا و پیشرفت و توسعه و پویایی یک جامعه قانونمند و دارای آزادی‌های دموکراتیک و نهادینه شدن دمکراسی، دفاع آحاد جامعه از حق شهروندی و انتخابات آزاد ضرورت مبرم دارد.

*اما واقعیتی است که در جامعه ما علاوه بر محدودیت قانون اساسی، کارکرد برخی نهادها بر اساس نوعی تبعیض بینشی - جناحی استوار است که بخشی از جامعه را از حق انتخاب شدن محروم می‌کند.

*از طرف دیگر حس دفاع و صیانت همگانی خود مردم از این حق شهروندی مطلوب نیست.

*چرایی مساله عدم دفاع مطلوب خود مردم برمی‌گردد به روحیه و فرهنگ ترجیح منافع فردی بر منافع اجتماعی که این خود نوعی کوته‌فکری است که بازده اجتماعی، آینده‌سازی و دورنمای پیشرفت و توسعه کشور را از نظر دور می‌دارد و سعادت و بهروزی فرد را جدا از  سعادت و بهروزی جامعه می‌پندارد.
 *کدام یک از کاندیداهای ما پس از تایید صلاحیت خود از آن‌هایی که احراز صلاحیت نشده‌اند دفاع و خواهان احقاق حق آن‌ها شده‌اند؟

*هر کس خوشحال از تایید صلاحیت خویش و گاه خوشحال از حذف رقیب از میدان رقابت است.

*این خود نوعی خودپرستی و ترجیح منافع خود بر منافع جامعه است و از همه مهم‌تر نشان از جدایی بین خواسته‌های مردم و اهداف انتخاب شوندگان دارد.

*موضوعی که می‌تواند در میان علل مشارکت پایین در برخی انتخابات جای گیرد.

تحولات زیرپوستی انتخابات

روزنامه ابتکار در سرمقاله به قلم محمد علی وکیلی می نویسد: لحظه انتشار این یادداشت انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به پایان رسیده است.

*نتیجه هرچه باشد امیدوارم به کاهش آلام ایرانیان منجر شود. اما زیر پوست این انتخابات، به نظرم آرایش جدیدی پنهان مانده است.

*امروز تحول‌خواهان ایران دو دسته آشکار دارند. دسته‌ای که ساز ناامیدی و عدم مشارکت کوک کردند و امروز نسبت به کارکرد صندوق رای دچار تردید شده‌اند.

*چندان که به زحمت می‌شود فعالیت‌شان را درون جمهوری اسلامی معنا کرد و پهلو به اپوزیسیون می‌زنند.

*دسته‌ای دیگر اما با محوریت حزب کارگزاران سخت در تلاش برای پیروزی آقای همتی است.

*مدت‌هاست که من منتقد هر دو رویکرد هستم. اگر رویکرد اول را بتوان به اصلاح‌طلبان جامعه‌محور نزدیک دانست، معتقدم به جز نفی رویکرد دولت‌محور هیچ کار مهمی انجام نداده‌اند.

*رویکرد دوم، هرچند خود را منتقد جامعه‌محوران می‌داند اما پایش حسابی می‌لنگد.

*اجمالاً این گروه دوم با دو بحران بزرگ مواجه است. اول اینکه به جهت گردش به راست تند و تیزی که داشتند با بحران اصالت مواجه‌اند.

*با هیچ شعبده هرمونتیکی نمی‌توان از دلِ آرمان‌خواهیِ چپ خط امام، چنین فرزندان لیبرالی را بیرون کشید!

*عدالت و آزادی دو دال اصلی گفتمان اصلاح طلبی در طول این صد سال بوده است.

*در گفتمان‌ها جابجایی دال‌ها میان اصلی و فرعی امری محتمل است اما محو یکباره دال عدالت یک مسئله است.

*در ثانی آرمان عدالت و سایر ارزش‌های اصیل خط امامی به مسلخ تکنوکراسی رفت با این ادعا که کارآمدی برویَد اما بیشتر فساد زایید.

*در دنیا تکنوکراسی جنبش احیای کارآمدی است. اما در اینجا هیچ ایده و تجربه‌ای برای احیای کارآمدی از جماعت مدعی تکنوکراسی شاهد نیستیم.

*از این روی معتقدم بال راست اصلاح طلبی، آرمان‌های اصیل اصلاح طلبی را به بهانه کارآمدی از این گفتمان حذف کرد اما هیچ منشور روشن حکمرانی تولید نکرد.

*لذا در معامله بال راست اصلاح طلبی، ما اصلاح‌طلبان هم چوب را خوردیم هم پیاز را. هم آرمان‌ها را از کف دادیم و هم کارآمدی و حکمرانی مطلوب را به کف نیاوردیم. قمار کارگزاران برایمان دوسر باخت شد.

روز ملت

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی آورد: روز گذشته مسئولان و چهره های سیاسی همگام با مردم رای خود را در صندوق ریختند. نکته بارز در این میان میزان مشارکت برخلاف پیش بینی ها بود.

*یعنی علیرغم برخی نظرها قبل از برگزاری انتخابات گزارش های میدانی مخابره شده حکایت از آن داشت که میزان مشارکت قابل قبول بوده است.
*حسن روحانی پس از انداختن رای خود در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره ای مجلس شورای اسلامی و میاندوره ای خبرگان رهبری، در گفت و گو با خبرنگاران، تاکید کرد: مردم ما به خوبی می دانند که این انتخابات برای سرنوشت خودشان و نظام جمهوری اسلامی چقدر اهمیت دارد و ای کاش هیچ مشکلی از روز ثبت نام نامزدها تا امروز نداشتیم.
*رییس مجلس شورای اسلامی نیز دیروز با بیان اینکه راه حل مشکلات، قهر با صندوق‌های رای نیست، گفت:‌صندوق های رای بزرگترین سرمایه سیاسی و اجتماعی کشور ماست و ما باید از این ‫سرمایه ملی حفاظت و حراست کنیم.
* رهبر انقلاب اسلامی روز انتخابات را روز ملت ایران دانستند و تاکید کردند: امروز میدان‌دار و صحنه‌گردان اصلی مردم هستند.
 

دولت آینده باید دستاوردهای برجامی را حفظ کند

خبرگزاری ایلنا گفت و گویی با محمد جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح‌طلب انجام داده است و به نقل از وی می نویسد: به نظر من رییس‌جمهور ایران فارغ از نتیجه هر کسی که است، باید به تعهدات بین‌المللی ایران در حوزه برجام متعهد بماند و تلاش کند تنش‌زدایی در منطقه قوت بگیرد.

*رییس‌جمهور باید دستاوردهای برجامی را پیگیری کند تا بتواند اقتصاد ایران را باز کند و اعتماد مردم را با تحقق وعده‌ها دوباره بازسازی و بازتولید کند و در حد بضاعت و امکان و اختیارات دولت، به شهرستان‌ها و استان‌ها منتقل شود و تمرکززدایی صورت گیرد.

*آقای رییس‌جمهور باید بتواند این شکاف را کم کند. می‌توان به آینده کشور امید داشت و انشاالله با بکارگیری جوانان نخبه و متخصصان ایرانی می‌توانیم رونق تولید و رونق اشتغال را رقم بزنیم.

*هیچ چیز دور از دسترس نیست، می‌توانیم مناسبات بین‌المللی را سامان بخشیم تا مسایل و مشکلات حل شود آن‌وقت سرمایه‌گذاری به سمت کشور بازمی‌گردد و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به سمت ایران می‌آیند. فکر می‌کنم در اینصورت رشد جدیدی آغاز و گشایش‌های بین المللی آغاز خواهد شد.

رییس جمهور منتخب متعلق به کل ملت ایران است

خبرگزاری ایسنا گفت و گویی با اسماعیل حسین زهی نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی انجام داده و به نقل از وی می نویسد: با پایان انتخابات، باید رقابت ها نیز پایان یافته و همه بخش ها و جریان های سیاسی با هم افزایی به رییس جمهور منتخب در رفع مشکلات مردم کمک کنند.

* انتظار می رود تمام جریان ها و احزاب سیاسی که در چهارچوب قانون اساسی در ایران اسلامی در حال فعالیت هستند و در دوران انتخابات نیز با یکدیگر به رقابت پرداختند، بعد از انتخاب فردی اصلح از سوی مردم به عنوان رییس جمهور، همه با هم افزایی از فرد منتخب حمایت کنند.

* رییس جمهور منتخب متعلق به کل ملت ایران است. اگر همه ارکان و بخش های نظام از فرد منتخب حمایت نکنند، هرچقدر هم که پشتوانه مردمی داشته باشد در پیشبرد برنامه هایش و تحقق مطالبات مردم موفق نخواهد شد.

*با پایان انتخابات، رقابت ها نیز باید پایان یافته و همه بخش ها و جریان های سیاسی با هم افزایی به رییس جمهور منتخب در رفع مشکلات مردم کمک کنند. برای پیشرفت کشور و تغییر شرایط نیاز به همکاری و هم افزایی تمام بخش ها است.

*همه بخش ها باید دست به دست هم داده تا بتوانیم در جهت حل مشکلات کشور و تحقق مطالبات مردم گام برداریم. نباید اجازه داد تا با دامن زدن به اختلافات شرایط بدتر شود.

رسانه‌های اعتدالی

ابراهیم رئیسی؛ رویای اصولگرایان را محقق کرد

خبر آنلاین در گزارشی نوشت: ابراهیم رئیسی درحالی ۴۵ روز دیگر با بیش از ۱۷ میلیون رأی راهی پاستور خواهد شد که اولین کسی است که بعد از اعلام نامش به عنوان منتخب ملت در قوه مجریه، همچنان عهده دار ریاست یک قوه دیگر هم است.

* «رییس جمهور» شدن رویایی طولانی و دست نیافتنی برای ابراهیم رئیسی نشد، مانند آن رویایی که قالیباف یا محسن رضایی سالهاست دارند و محقق نمی شود.

*او چهار سال بعد از اولین شکست در انتخابات ریاست جمهوری، توانست در دومین حضورش ردای ریاست جمهوری را بر تن کند و چند ماه دیگر که دوره ۸ ساله ریاست جمهوری روحانی به پایان برسد از یک رئیس جمهور منتخب به رئیس جمهور مستقر در پاستور تغییر وضعیت خواهد داد.

*در ماه های منتهی به انتخابات درخواست ها از ابراهیم رییسی برای کاندیداتوری اوج گرفته بود، حامیان او معتقد بودند رییس قوه قضاییه باید به قوه مجریه کوچ کند، امری که با مخالفت هایی روبرو بود و برخی معتقد بودند عملکرد رییسی در قوه قضاییه باید ادامه دار باشد و اصلاحاتی که رقم زده است را دنبال کند.

*اصرارها در نهایت نتیجه داد و  ابراهیم رییسی در آخرین روز از ثبت نام کاندیداها وارد گود شد تا با تکیه به اجماعی که بر روی نامش صورت گرفته بود شاید اینبار پیروز میدان رقابت شود.  

*با وجود این اجماع اما رییسی تنها نبود و ۴ کاندیدای دیگر اصولگرا او را همراهی می کردند، کاندیداهایی که از برخی تعبیر به پوششی بودن می شد و انصراف دو نفر از آنها این گمانه را تقویت کرد.

*اتفاقی که اصولگرایان برنامه ریزی کرده بودند و با ردصلاحیت چهره های شاخص احتمال تحقق آن می رفت در نهایت تبدیل به واقعیت شد و رییسی در دومین حضورش توانست مجوز ورود به پاستور را بگیرد.

*او امروز و بعد از اعلام نتایج اولین فردی است که هم رییس قوه قضاییه است هم رییس قوه مجریه.

*پاستور ۴۵ روز دیر تغییر چهره می دهد و بعد از ۸ سال رنگ و بوی اعتدالی، رنگ اصولگرایانه خواهد گرفت.

*گرچه ابراهیم رییسی تاکید دارد رییس جمهوری مستقل است اما شواهد حکایت از آن دارد که کابینه او کابینه ای یکدست اصولگرایانه خواهد بود.

روز ملت ایران

روزنامه ایران در گزارشی آورد: مردم ایران با ایستادن در صفوف انتخابات یک بار دیگر حق خود برای انتخاب عالی‌ترین مقام اجرایی کشور را پاس داشتند.

*ایرانیان از شرقی‌ترین شعبه اخذ رأی در استرالیا تا غربی‌ترین آن در قاره امریکا به پای صندوق‌ها رفتند تا رئیس جمهوری آینده خود را انتخاب کنند.

*در درون مرزهای ایران این انتخابات با ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان بود.

*همچنان که  دومین میاندوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در استان‌های تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران و اولین میاندوره یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، «میانه»، «آستانه اشرفیه»، «تفرش، آشتیان و فراهان»، «گچساران و باشت» و «بهار و کبودرآهنگ» نیز همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.
*انتخاباتی که قرار داشتن در میانه میدان مقابله با همه‌گیری کرونا به آن سر و شکلی متفاوت داده بود.

*کرونا اگر چه از تراکم صفوف کاسته بود اما لاجرم در بسیاری از شعب بر طول آن افزوده بود و این در حالی بود که با افزایش تعداد صندوق‌ها برای کاستن از تراکم شعبه‌ها ۶۷ هزار صندوق برای انتخابات ریاست جمهوری  و ۷۵ هزار صندوق برای شوراها در نظر گرفته شده بود. ۱۳۳ نمایندگی، ۲۳۴ شعبه و ۴۵۰ صندوق نیز در کشورهای مختلف رأی ایرانیان ساکن در خارج از کشور را اخذ کردند.

حالا بعد از انتخابات

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم غلامرضا ظریفیان استاد دانشگاه نوشت: انتخابات ریاست جمهوری و شوراها و میاندوره‌ای مجلس و خبرگان رهبری که روز گذشته برگزار شد، انتخاباتی پرشور بود.

*شاید بپرسید که وقتی هنوز میزان مشارکت مشخص نشده است (تا زمان تنظیم این یادداشت) یا وقتی بحث رأی ندادن جدی بوده است، چطور می‌توان ادعا کرد انتخابات پرشور بوده است!؟

*واقعیت این است که در این دوره، جدی‌ترین بحث‌ها حول دو ایده رأی دادن یا رأی ندادن وجود داشته است و این خود به شور انتخاباتی جامعه، البته از نوع دیگر منجر شده است.

*حال امروز (شنبه) این بحث‌ها تمام شده است و طرفداران این دو ایده، نتیجه فرجام جدال اجتماعی و گفتمانی خود را می‌بینند. حال، در چنین شرایطی، به این دو طیف چه می‌توان گفت؟

*حالا که این بحث تمام شده و انتخابات برگزار شده است، چه قضاوتی می‌توان داشت؟ فارغ از نتیجه انتخابات و جدای از اینکه نام چه کسی به عنوان رئیس جمهوری منتخب ملت عنوان می‌شود، باید به چند نکته دقت کرد.
*نخست اینکه باید به کسانی که برنده این انتخابات می‌شوند گفت که لازم است هشدارها و دلایل نیامدن‌های مردم را به فرصت تبدیل کنند، نه اینکه این امر را به تهدید تبدیل کنند.
*از آن سو کسانی که به هر دلیلی در این انتخابات رأی نداده‌اند، باید این نگاه را داشته باشند که اساساً مسیر پیش روی توسعه و پیشرفت کشور، مسیر دشواری است.

*اینان در درجه نخست باید به برنده انتخابات با حسن ظن نگاه کنند و از او یا جریان حامی او بخواهند همانگونه که در مناظره‌ها و بحث‌های انتخاباتی به ملت تعهد داده‌اند، توجه خود را صرف رفع مشکلات معیشتی مردم و کاهش فاصله طبقاتی آنان کنند.

*همچنین باید توجه به سبک زندگی مردم را در دستور کار خود قرار دهند و اینها را با مطالبه همدلانه از جریان پیروز انتخابات بخواهند.
*همچنین از امروز، شنبه که خود، فردای انتخابات است، رأی‌دهندگان و رأی نداده‌ها، باید به برندگان انتخابات گوشزد کنند که ما به میزانی که از شما با هر میزان رأی، صداقت ببینیم، کرامت و احترام ببینیم، یا ببینیم که  با تکیه بر نهاد دانش دل در گرو حل مسائل داری، از شما حمایت خواهیم کرد.

رسانه‌های اصولگرا

شکست پروژه تحریم

روزنامه جوان در گزارشی نوشت: قرار بود «پروژه تحریم انتخابات» کلید بخورد. اما «کلید» ‌های دشمن سال‌هاست که دری را به روی آن‌ها باز نمی‌کند.

*قرار بود ملت نیایند و مشارکت برود دنبال کارش، زیر ۲۰ درصد و حتی ۱۰ درصد! حالا، اما آن پروژه تحریم شکست خورد و اولین پیامش به غرب آن است که این ملت را دیگر نمی‌توان تحریم کرد! ملتی که از گرانی‌ها-چه بر اثر تحریم، چه به دلیل ناکارآمدی مدیران داخلی-گله‌مندند و حق هم داشتند و بسیاری‌شان پس‌انداز و داروندارشان به باد یغما رفت، باز پای انقلاب و نظام خود ایستادند.

*سخت است برای تئوریسین‌های غربی که باور کنند مردمی که ثروت و مال خود را از دست می‌دهند، باز روی خوش به نظام و حکومت و دولت خود نشان دهند و باز امیدوار باشند.

*زیرا آن‌ها همه چیز را در قالب کاپیتالیسم خود می‌سنجند و با مرام ملتی که خوی ایثار و شهادت و فرهنگ حسینی و علوی دارد، ناآشنا و بیگانه‌اند.

*روزنامه‌ها در سرشب به زیر چاپ می‌رود، در حالی که با خنکای هوا تازه ملت برای رأی دادن از خانه خارج می‌شوند. صبح اول هفته تکلیف دولت و رئیس‌جمهور-هر کدام از این چهارنفر- کاملاً روشن است.

*آن رئیس‌جمهور با غیرت یک ملت بر سر کار آمده و باید با غیرت هم مانند نوکر ملت پای خدمت بایستد.

 *ماراتن سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بالاخره روز گذشته به خط پایان رسید و مردم ایران اسلامی با حضور در پای صندوق‌های آرا، سرنوشت خود را برای چهار سال آینده رقم زدند.

*تا لحظه تنظیم این گزارش، خبری از میزان قطعی مشارکت مردم مخابره نشد، لیکن نظرسنجی‌ها و اخبار پراکنده از گوشه و کنار کشور حکایت از آن دارد که مشارکت مردم در این دوره از انتخابات، مرز ۵۰ درصد را ثبت کرده باشد.

*موضوعی که نشان می‌دهد به رغم‌تلاش‌های پیدا و پنهان دشمنان نظام اسلامی، پروژه تحریم انتخابات بار دیگر شکست خورده است.

میدان داری مردم

روزنامه رسالت در گزارشی آورد: ریاست جمهوری در ایران اسلامی به پایان رسید و روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ درحالی‌که روزهای آخر فصل بهار است، بهار شهروندی ایرانی‌ها آغاز شد تا با حضور در پای صندوق‌های رأی، رئیس‌جمهور خود را برای چهار سال آینده مشخص کنند.

*صرفا در پایتخت بیش از ۶ هزار صندوق رأی آماده‌شده بود تا نظر مردم را در خصوص تعیین ساکن جدید پاستور جمع‌آوری کنند.

*صرف‌نظر از ادعاهای غیرمنطقی مربوط به مهندسی انتخابات و یا از قبل مشخص بودن نتیجه، برگه‌های رأیی که خودکارها بر روی آن‌ها راه‌رفته‌اند نشان‌دهنده اهمیت تفکر و نقش ایرانی در تعیین سرنوشت خود است.

*درنهایت با سپیده‌دم ۲۸ خرداد حسینیه امام خمینی (ره) با صندوق سیار ۱۱۰ مزین شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضورشان رأس ساعت ۷ صبح در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان‌دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کردند و آرای خود را به صندوق انداختند.

*سپس در مقابل دوربین‌های خبرنگاران تأکید کردند: امروز میدان‌دار و صحنه‌گردان اصلی مردم هستند که با رأی خود سرنوشت و تکلیف کلی و اساسی کشور را برای سال‌های بعد معین می‌کنند بنابراین امروز متعلق به مردم است.
 

انتخابات ریاست‌جمهوری جدال با سیاست پساحقیقت

روزنامه وطن امروز در یادداشتی به قلم فاطمه صابری می نویسد: این روزها متأثر از فضای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، شاهد وایرال شدن اطلاعات فیک و دروغ در فضای رسانه و شبکه‌های اجتماعی هستیم که مدام مردم ایران را برای عدم مشارکت در انتخابات تهییج می‌کنند و با سفسطه‌گویی‌های گوناگون دنبال تضعیف نظام هستند.

*رهبر انقلاب در آخرین سخنرانی‌شان‌ قبل از انتخابات که چهارشنبه گذشته صورت گرفت، تأکید داشتند: «شاید در هیچ نقطه‌ای از عالم نمی‌توانیم کشوری را پیدا کنیم که انتخابات آن این همه مورد هجمه دشمنان قرار گرفته باشد. در همین انتخابات پیش رو چند ماه است رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی و مزدورانی که زیر پرچم آنها مشغول کار هستند، دارند خودشان را می‌کشند تا انتخابات جمهوری اسلامی را به نحوی زیر سوال ببرند و به نحوی انتخابات در ایران را مورد اتهام قرار دهند».

*اما براستی چرا این هجم از دشمنی و دروغ پراکنی در رابطه با انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران در جریان است و چرا ما از سال ۸۸ به بعد در یک کارزار عظیم جنگ رسانه‌ای داخلی و خارجی قرار گرفته‌ایم که مدام با انکار قدرت جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف به دنبال تلقین «واقعیت‌های جایگزین» به جای «واقعیت‌ها» در افکار عمومی مردم ایران است؟

*بهتر است برای پاسخ به این پرسش مهم به مختصات «جهان پساحقیقت» که زیست جدیدی را در حال رقم زدن است، بیش از پیش توجه کنیم و مخاطب ایرانی را با این روش زیستن جدید که چند صباحی است زیست انسان ایرانی را نیز در برگرفته است، آشناتر کنیم.

ایران در آستانه تغییر

روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت: سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، از ساعت ۷صبح دیروز در سراسر کشور و نمایندگی‌های کشورمان در سراسر دنیا برگزار شد.

*دیروز رهبر معظم انقلاب که در سخنرانی اخیر خود از مردم خواسته بودند در ساعات اولیه پای صندوق‌های رای بروند، رأس ساعت ۷صبح با حضور در محل صندوق سیار۱۱۰ در حسینیه امام‌خمینی(ره) در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان‌دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کردند و آرای خود را به صندوق انداختند.

*در ساعات ابتدایی رای‌گیری جمعیت قابل‌توجهی به شعب اخذ رای رفتند اما بروز برخی مشکلات روند اخذ رای را با مشکل مواجه کرد.

*از ساعت۱۰ تا حوالی ۴عصر به‌دلیل گرمای هوا و با توجه به اینکه تا حدود ۱۲شب فرصت رای‌دادن برای مردم فراهم است، بسیاری رای‌دادن را به این ساعات موکول کردند و همین نیز باعث شد درصد مشارکت کمی کند شود.

*با معتدل‌شدن هوا در عصر، شعب اخذ رای در سراسر کشور شاهد صف‌های طولانی مردم برای دادن رای شد.

*در تهران از حوالی ساعت ۵عصر مجددا شعب اخذ رای شلوغ و پرتراکم شدند. رسانه‌ها با نزدیک‌شدن به غروب آفتاب از صف‌های طویل رأی در مراکز اخذ رأی گزارش دادند و نوشتند انتظار می‌رود مشارکت مردم در انتخابات در ساعات پایانی با سرعت بیشتری ادامه داشته باشد.

*همین میزان افزایش مشارکت باعث تمدید چندباره زمان اخذ رای از مردم شد.

روزنامه خراسان در گزارشی آورد: مردم  صبور و زمان شناس  ایران بار دیگر با شرکت گسترده خود در انتخابات، آن هم با وجود ویروس منحوس کرونا وگلایه های به حق معیشتی، پس از حدود یک ماه رقابت تنگاتنگ و حساس صحنه هایی زیبا و غرور آفرین از مشارکت در سرنوشت سیاسی کشورمان را پدید آوردند.

*صف های به هم فشرده مردم در انتخابات، نشان داد که فارغ از آن که چه کسی رای بیاورد و منتخب مردم باشد، این مردم هستند که برندگان اصلی انتخابات هستند.

*میلیون ها ایرانی روز گذشته  به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب میدان دار و صحنه گردان اصلی انتخاب و سرنوشت خود بودند و با صرف زمان بسیار فراتر از رئیسی، همتی، رضایی و قاضی زاده به ایران عزیز رای دادند تا بار دیگر با حضورشان سایه تهدیدهای تو خالی دشمنان را از این مرز و بوم دور و امنیتی ایجاد کنند که این بار در سایه مردم سالاری دینی به دست آمده است.

*روز گذشته در حالی که دقایقی تا شروع رسمی انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده بود شهروندان ایرانی، مسئولیت شناسانه در مقابل درهای شعب اخذ رای حاضر شدند تا در تعبیر «فاستبقوا الخیرات» رای خود را در اولین دقایق به صندوق اعتبار و مشروعیت جمهوری اسلامی ایران بیندازند.

*انتخاباتی که از ساعت ۷صبح دیروز آغاز شد و رسما تا ساعت ۱۲  ادامه یافت. حتی  بر اساس برخی خبرها (تا زمان تنظیم این گزارش) این  تمدید قرار بود در برخی حوزه های رای گیری تا ساعت ۲ بامداد نیز ادامه داشته باشد.

*بر اساس اعلام قبلی ستاد انتخابات، رأی‌گیری در حوزه‌های انتخابیه تا هر وقت لازم باشد (حتی بعد از نیمه شب) تمدید و از مردم رأی‌گیری خواهد شد.

*حضور غافلگیر کننده مردم در پای صندوق‌های رأی تا حدی قابل‌توجه بود که حتی مسئولان برگزار کننده انتخابات را نیز غافلگیر کرد و به همین دلیل، برگزارکنندگان انتخابات در بسیاری از استان ها و حوزه‌های رای گیری از مردم عقب ماندند و این مسئله با انتقادات مردم و برخی نامزدها مواجه شد.

جمعه تغییر

روزنامه صبح نو در گزارشی نوشت: «مشارکت»؛ مفهومی آشنا در روزهای منتهی به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

*مفهومی که با انتشار مداوم نظرسنجی‌های مختلف و نظرسنجی کانال‌ها و نظایر آن در فضای مجازی، مردم را نسبت به درصد و رقم حضور مردم پای صندوق‌های رأی حساس کرده بود.

*هرچند برآورد نهایی از نظرسنجی‌ها، میزان مشارکت در این دوره را کمتر از دوره‌های پیش نشان می‌داد اما حالا گویا قرار است در بر پاشنه دیگری بچرخد و حضور میلیونی مردم پای صندوق‌های رأی، صحنه‌ای تماشایی و با شکوه را به یادگار بگذارد.

*حضور در شعب اخذ رأی از دقایق ابتدایی آغاز رأی‌گیری، ساعاتی مثال زدنی را ترسیم می‌کرد و در ادامه صف‌ها و اراده‌ها، تصمیمی ملی برای، انتخابی بزرگ را نمایان می‌کند.

*فرهنگ حضور در صحنه‌های حساس و تاثیرگذاری مردم در سرنوشت خود، حالا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز به شعف آورده است؛ سیدعباس صالحی در توییتر خود با اشاره به حضور مردم در شعب  اخذ رأی نوشت: موج مشارکت شعف‌برانگیز است.  ملت ایران شگفتی ساز است، این بار در انتخابات‌۱۴۰۰. دست مریزاد ایرانیان داخل و خارج کشور.

*حضور شعف‌برانگیز مردم پای صندوق‌های رأی، با حضور مسوولان فعلی و سابق کشورمان توامان بود و همه برای ایرانی مقتدر، سربلند و آزاد، کنشی صحیح و مخالف خواست بیگانگان و دشمنان را در دستور کار خود قرار دادند و با پشت پا زدن به سیاه‌نمایی‌ها و هجمه‌های روزهای اخیز، انتخابات را مسیری برای تغییر وضع موجود و حل مشکلات دیدند.

خبرگزاری فارس در گزارشی نوشت: رای‌گیری انتخابات ۱۴۰۰ به پایان رسید و تمام آمارها و نشانه‌ها حاکی از حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رای است.

*این در حالی است که از ماه ها پیش برخی جریان های سیاسی بصورت مداوم این گزاره را به جامعه القا می‌کردند که مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند و نظام جمهوری اسلامی بازنده عرصه انتخابات ۱۴۰۰خواهد بود.

*این افراد و جریان ها در روزهای منتهی به انتخابات حتی پارا فراتر گذاشته و اعلام کردند ما در انتخابات شرکت نمی‌کنیم.

*از مدتها پیش از انتخابات مراکز افکارسنجی ۹ تا ۲۱ درصد کاهش مشارکت را به شرایط همه‌گیری بیماری کرونا مرتبط دانسته بودند.

*هم‌چنین تردید برخی از قشرهای ضعیف و محروم جامعه برای شرکت در انتخابات که مورد تاکید رهبر انقلاب در آخرین سخنرانی ایشان پیش از انتخابات قرار گرفت نیز  نگرانی‌هایی را برای کاهش بخشی از مشارکت ایجاد کرده بود.

*آنجا که رهبر انقلاب گفتند: این قشرها توقعات و گلایه‌های بجایی دارند که عمده آنها در مورد معیشت، مسکن و اشتغال است و مسئولان کشور باید واقعاً به این مسائل رسیدگی می‌کردند و انتظار این است که دولت آینده در رأس برنامه‌های خود به این مسائل رسیدگی کند.

معیشت و صادرات غیرنفتی اولویت های دولت سیزدهم

خبرگزاری دانشجو گفت و گویی با ساسان شاه ویسی اقتصاددان انجام داده و به نقل از وی می نویسد: مشخصا اگر بخواهیم درباره مقاصد و اولویت‌های دولت آینده صحبت کنیم، پرداختن به این موضوع بحث مفصل وزمان طولانی را می‌طلبد،

*اما در کل، متاسفانه ناکارآمدی‌هایی که در طول هشت سال گذشته در اقتصاد ایران به وجود آمده، فراز و نشیب‌های مختلفی در اقتصاد به وجود آورده است، از بی ثباتی، رشد منفی، کاهش رشد اقتصادی، تورم بالا و بیکاری بالا و ساختار معیوبی که در اقتصاد به وجود آمده، شرطی شدن اقتصاد با تحولات سیاسی، بنابراین دورنمای مبهمی را در اقتصاد ایران پدیدار کرده که پیامد آن نتیجه‌ای جز به تعویق انداختن فعالیت‌ها، کاهش سرمایه‌گذاری و تولید به دنبال نداشته است.

*صرف نظر از اینکه ایران کشور پر برخورداری از منابع طبیعی سرشار است، ایران دارای زیرساخت‌های فیزیکی مثل واحدهای صنعتی، زیرساخت‌های حمل و نقلی تقریباً مناسبی است، اما ضعف در شیوه حکمرانی بخصوص در بخش‌های اقتصادی و سوء مدیریت کلان باعث عملکرد ضعیف اقتصادی شده که پایین بودن بهره وری، سهم پایین اقتصاد دانش‌بنیان، رتبه پایین در شاخص‌های مثل سهولت کسب و کار، رقابت‌پذیری همگی گویای سوء مدیریتی است که متاسفانه در این سال‌ها به شدت عیان شده است.

*به نظر می‌رسد برای رشد اقتصادی و عبور از بحران‌های اقتصادی بیان شده، دولت سیزدهم باید چندین فاکتور را در اولویت‌انجام کار خود قرار دهد.

*در وهله اول فاکتوری مانند اقتصاد کلان و شاخص‌هایی مثل رشد اقتصادی، تورم، صادرات غیرنفتی از مهمترین مسایلی هستند که باید در سطح کلان به آن‌ها پرداخته شود تا با هدف گذاری زمانبندی و مدیریت شده، هماهنگ، منطقی و دقیق بتوانیم بر این مشکلات فائق بیایم و چالش‌های موجود را برطرف کنیم، اما چه بسا در کوتاه مدت یکی از مهمترین اولویت‌های اقتصاد خانوار است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha