حادثه امنیتی در زمان برگزاری انتخابات نداشتیم

تهران -ایرنا- معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور تاکید کرد: با اشراف اطلاعاتی هیچ حادثه امنیتی در برگزاری انتخابات روز گذشته نداشتیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا حسین ذوالفقاری امروز شنبه در نشست خبری با تبریک دهه کرامت با تشریح اقدامات انجام شده برای تامین امنیت انتخابات گفت: از حدود ۶ ماه قبل کار برنامه‌ریزی برای امنیت انتخابات در کشور شروع شد و برآوردهایی در ارتباط با امنیت و آسیب پذیری‌هایی که متوجه انتخابات می‌شود، هم در سطح شورای امنیت کشور و هم در سطح شورای امنیت انتخابات و هم در شورای تامین استان‌ها و فرمانداری های سراسر کشور انجام شد.

وی افزود: مسئولیت اجرایی و هماهنگی با نیروی انتظامی با عنوان قرارگاه حضرت علی (ع) بود که با محوریت این نیرو در سطح ملی و استان‌ها و شهرستان‌ها قرارگاه‌های عملیاتی به موازات شورای امنیت در سراسر کشور تشکیل شد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه حادثه امنیتی در زمان برگزاری انتخابات نداشته‌ایم، اظهار کرد: برآورد امنیتی انتخابات در چند مرحله انجام شد که یک مرحله در امنیت انتخابات سال ۱۴۰۰، مرحله مرتبط با قبل، حین و بعد از انتخابات بود که برای همه این مقاطع برنامه‌ریزی گسترده انجام شد.

 وی ادامه داد: همچنین در این مدت تمهیدات زیادی از جهت اقدامات تروریستی در این مدت داشتیم و طراحی‌های لازم انجام شد. عناصری را در داخل تحت تاثیر قرار داده و فریب داده بودند که بسیاری از این موارد در گروه‌های اطلاعاتی بررسی قرار گرفتند و بعضی به مرحله دستگیری رسید.

 ذوالفقاری گفت: با اشراف اطلاعاتی در آن سوی مرزها و داخل کشور هیچ حادثه امنیتی در برگزاری انتخابات روز گذشته نداشتیم و همه نیروها در سراسر کشور در آمادگی کامل قرار داشتند.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور تصریح کرد: ۳۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم برای تامین امنیت شعب اخذ رای مأموریت داشتند و بیش از ۳۰۰ هزار نفر هم مأموریت تأمین امنیت مرزها و شهرها و روستاها و راه ها را عهده دار بودند.

وی همچنین درباره مرگ ۲ نفر در روز برگزاری انتخابات، گفت: یک تصادف در سیستان و بلوچستان و یک تصادف در دیواندره داشتیم که یک نفر از مجریان ما در دیواندره فوت کرد و تعدادی هم زخمی شدند. در سیستان و بلوچستان هم سربازی حین انجام وظیفه در اثر حادثه رانندگی به شهادت رسید.

ذوالفقاری در واکنش به انتشار برخی موارد تخلف در شبکه‌های اجتماعی گفت: یکسری تعرفه‌های جعلی در شبکه های اجتماعی نشان داده شده که نیروی انتظامی در حال پیگیری است. تخلفات جزئی در شعب اخذ رای هم داشتیم که مثلاً یکی برای نامزدی تبلیغ می‌کرد. به آنان تذکر داده شد و برخی هم دستگیر و به مرجع قضایی ارجاع داده شده‌اند.

وی با بیان اینکه همه دستگاهها با هماهنگی کامل و با برنامه‌ریزی که در قرارگاه  نیروی انتظامی صورت گرفت، کار اطلاعاتی، امنیتی  و انتظامی را طراحی و اجرا کرده اند، گفت:  خوشبختانه حتی در مناطق امنیتی که قرارگاه امنیتی سپاه و ارتش حضور دارند،  کاملاً فعال شدند. جامعه اطلاعاتی اعم از وزارت اطلاعات، سپاه و اطلاهات نیروی انتظامی در قرارگاه سلمان ناجا هماهنگی کامل را انجام دادند.

وی ادامه داد: اطلس امنیتی در نهایت دقت در طول این ایام تهیه شد و هر روز این اطلس مورد بررسی قرار می گرفت و بر اساس داده‌های که صورت می‌گرفت شرح رنگ بندی های شهرهای کشور تغییر می کرد.  بر اساس شرایط امنیتی، شرایط کشور کار ساماندهی نیروها، تأمین نیروهای احتیاط انجام شد.

معاون وزیر کشور اظهار کرد: در نهایت شاهد بودیم حادثه امنیتی یعنی اقدام ضد امنیتی تروریستی در روز و شب گذشته نداشته‌ایم که جا دارد از همه مردم  کاندیداهای ستادهای تبلیغاتی که هم در برگزاری انتخابات و هم در رعایت پروتکل ها نهایت همکاری را داشته اند تشکر کنم . با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح که همه جانبه کار امنیت انتخابات را پشتیبانی کرد،  نیروی انتظامی که مسئولیت و محوریت امنیت انتخابات را داشت، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و نیروهای بسیج که کار همکاری بسیار گسترده‌ای در تامین شعب اخذ رای با نیروی انتظامی داشته‌اند، و  شورای فنی و دستگاه قضایی در سراسر کشور که هم پا بوده‌اند، خوشبختانه یکی از انتخاب‌های امن را در کشور داشتیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha