۲۹ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۵۹
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84374383
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

ماجرای مسافران ایرانی ایرفلوت چیست؟

مسکو - ایرنا - ۳۸ مسافر ایرانی پرواز شرکت هواپیمایی ایرفلوت روسیه  به علت عدم تطابق هدف سفر با نوع ویزای ارائه شده  به نام «فن آیدی» از سوی پلیس مرزبانی فرودگاه از ورود آنها به مسکو جلوگیری شد و سفارت ایران در مسکو نیز به محض اطلاع رایزنی های زیادی را با مقامات روسیه برای رفع مشکل انجام داده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از حدود ۲۵۰ مسافر ایرانی که با پرواز شرکت هواپیمایی ایرفلوت روز پنجشنبه ۲۷ خرداد ماه وارد مسکو شدند، برخی از مدارک ارایه شده از سوی ۳۸ نفر از مسافران مورد تایید مسئولین پلیس مرزی روسیه قرار نگرفته و همچنین اظهارات این مسافران نیز مغایر با هدف سفر آنها بوده است.

تعدادی دیگر از مسافران نیز که روز پنجشنبه هفته گذشته با پرواز شرکت ماهان به مسکو عزیمت کردند به خاطر همین مشکل از سوی پلیس مرزبانی فرودگاه ونکووی مسکو به تهران بازگشت داده شدند، اما مسافران هواپیمای ایرفلوت به خاطر نداشتن پرواز برگشت برای تهران در فرودگاه دچار مشکل شدند.

فن آیدی (  FAN ID ) یک نوع برگه بارکد دار است  که نقش ویزا را دارد و دولت روسیه برای شهروندان خارجی به منظور حضور در این کشور و تماشای بازیهای جام جهانی ۲۰۱۸ مجوز صدور این نوع روادید را داده بود. در رقابت های جام ملت های اروپا ۲۰۲۱ شهر سنت پترزبورگ روسیه نیز یکی از میزبانان این مسابقات است و برخی شهروندان ایرانی با هدف دیدن این بازیها فریب شرکت های سودجو را خورده و با این مجوز روز گذشته به مسکو آمدند اما چون پلیس مرزی فرودگاه در مصاحبه هدف این افراد را مغایر با تماشای فوتبال دید از ورود آنها جلوگیری کرد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو در خصوص خبر نقل قول شده از سوی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافری در مورد معطلی تعدادی از شهروندان ایرانی در فرودگاه های مسکو در بیانیه ای نوشت: با توجه به مشکل پیش آمده برای شهروندان ایرانی در سفر به روسیه برای تماشای مسابقات فوتبال جام ملتهای اروپا، این سفارت به محض اطلاع از این مشکل با اعزام نماینده به فرودگاه رایزنی های گسترده ای با مقامات امنیتی و انتظامی مسئول جهت حل مشکل بوجود آمده بعمل آورد.

بنابراین گزارش تعدادی از این مسافران، کودکان و افراد مسن و بیمار هستند که سفر آنها به روسیه با فن آیدی از سوی پلیس مرزی روسیه توجیه منطقی نداشته و آنان نیز در اظهارات خود به اهداف دیگری غیر از تماشای مسابقات فوتبال از جمله گذراندن ماه عسل و یا دیدار برخی اقوام و نزدیکان اشاره کرده اند که این موضوع بر خلاف قوانین و مقررات کشور روسیه است.

این در حالی است که شرکتهای مسافری که از سابقه گردشگری با روسیه برخوردارند ملزم به رعایت قوانین و مقررات بوده و باید خود را مکلف به رعایت این قوانین و مقررات بدانند و همزمان مسافرین خود را از این مقررات آگاه نمایند.  

در این بیانیه آمده است سفارت جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت احقاق حقوق شهروندان ایرانی اقدام کرده و به محض اطلاع از مشکل پیش آمده مکاتبات خود را با وزارت خارجه روسیه و سایر مراجع رسمی و ذیصلاح انجام داده و شرایط مناسب برای این دسته از شهروندان در فرودگاه را ایجاد نموده است و بدیهی است این تلاشها تا حل مشکل ادامه خواهد داشت.  

سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه به مسافرینی که قصد عزیمت به روسیه را دارند توصیه کرد ضمن اطمینان از اعتبار و تجربه آژانس مسافرتی و مدارک لازم برای سفر، از قوانین و مقررات ورود به روسیه بطور کامل مطلع و نسبت به نوع ویزا و هدف سفر خود توجیه باشند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha