توسعه و اشتغالزایی روستاهای مرودشت با استفاده از ظرفیت‌های بنیاد برکت

شیراز-ایرنا-استفاده از ظرفیت‌ها و طرح های اشتغالزای اجتماع محور بنیاد برکت برای توسعه روستاهای شهرستان مرودشت فارس مهمترین دستور کار کارگروه اشتغال و توسعه این شهرستان بود.

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان مرودشت در جلسه کارگروه اشتغال و توسعه این شهرستان گفت:‌برای استفاده از ظرفیت بنیاد برکت در زمینه رفع محرومیت باید ابتدا محرومترین روستاهای این شهرستان انتخاب شوند.

علیرضا بیات پور بیان کرد: انتخاب روستا از هر دهستان با توجه به میزان بیکاری و ظرفیت و پتانسیل اشتغال و داشتن حداقل ۱۰۰  خانوار صورت گیرد و استفاده حداکثری از طرح های بنیاد برکت و مشارکت مدنی در رونق اقتصادی و معیشت مردم در روستاها تاثیر گذار خواهد بود.

وی افزود: توجه به این نکته ضروری است که پرداخت تسهیلات بانکی باید با نظارت مستمر در انجام طرح ها باشد تا بیکاران را به بیکار بدهکار تبدیل نکنیم.

بیات پور با بیان اینکه در زمینه رفع بیکاری دیگر فرصت چندانی برای تلف کردن نیست، اظهار داشت: بزودی کمیته کارگشایی با حضور دستگا ههای اجرایی مرتبط با مشکلات کارآفرینان و سرمایه گذاران در شهرستان مرودشت تشکیل می شود.

فرماندار مرودشت با اشاره به تشکیل تعاونی توسعه و عمران این شهرستان در ماه های اخیر گفت: انجام تبلیغات وسیع برای مشارکت و عضویت همه مردم شهرستان مرودشت در این شرکت تعاونی و همکاری همه دستگاههای اجرایی شهرستان به منظور موفقیت شرکت تعاونی توسعه و عمران مرودشت ضروری است.

شرکت تعاونی توسعه و عمران مرودشت پیشران توسعه شهرستان

سرپرست اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان مرودشت نیز در این جلسه درمورد تشکیل شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان مرودشت گفت: نقش این شرکت به عنوان پیشران رشد و توسعه شهرستان بسیار موثر خواهد بود.

محمد ژوبین افزود: شرکت تعاونی توسعه و عمران مرودشت می تواند به اشتغال جوانان و ارتقای درآمد و بهبود معیشت ساکنین این شهرستان منجر شود.

وی ادامه داد: بنیاد برکت طرح های اشتغالزایی و توسعه ای در دستور کار دارد که می‌توان از آن برای رفع مشکلات شهرستان و خصوصا روستاهای این شهرستان بهره برد.

وی اضافه کرد: با اجرای طرح های اشتغالزایی بنیاد برکت که با نام های اختصاری سحاب، شمسا و همچنین مشارکت مدنی در حال اجرا است می توان به توسعه و اشتغالزایی در روستاهای این شهرستان کمک کرد.

ژوبین عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت‌های این بنیاد می توان با شناسایی پتانسیل های روستاها تسهیلات قرض الحسنه حداکثر ۵۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ۳۶ تا ۶۰ ماهه برای هر طرح اشتغالزایی اختصاص داد و همچنین در جهت تامین نهاده ها و ارائه محصولات روستایی در نمایشگاههای داخلی و بین المللی، توسعه مشاغل از خانگی به نیمه کارگاهی و از نیمه کارگاهی به کارگاههای بزرگتر و ایجاد طرح های اشتغالزای خانوادگی گام های موثری برداشت.

وی اظهار داشت: در طرح مشارکت مدنی تا سقف ۳ میلیارد تومان به کارگاههای نیمه تعطیل تسهیلات در قالب مشارکت اعطاء می شود و شراکت از ۳۴ تا ۴۹ درصد نیز امکان پذیر است و بین ۳ تا ۵ سال بنیاد برکت بعنوان حامی در کنار طرح می ماند و سپس سهام بنیاد برکت به ارزش روز به شریک طرح فروخته خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی هم گفت: محرومیت زدایی موضوعی است که باید در سرلوحه کار قرار گیرد و در پی آن ایده‌های ناب جوانان بیکار در روستاهای محروم نیز مورد توجه باشد.

جلال رشیدی با بیان اینکه ضروری است دستگاه‌های اجرای برای رفع موانع کار اقدام کنند افزود: با استفاده از ظرفیت‌ بنیاد برکت و استفاده حداکثری از طرح‌های این بنیاد می توان وضعیت روستاهای شهرستان را تغییر داد.

شهرستان مرودشت در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha