اولین شرکت کشت و صنعت زیر پوشش تعاون روستایی در کرمانشاه ثبت شد

کرمانشاه - ایرنا- مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه از ثبت اولین شرکت تعاونی کشت و صنعت زیر پوشش تعاون روستایی استان با ۴۰ هکتار زمین در منطقه میاندربند کرمانشاه خبر داد.

«ایرج صفایی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: شرکت کشت و صنعت «چشمه‌سار ژینورا» با در اختیار داشتن ۴۰ هکتار زمین و پیش‌بینی ایجاد ۲۵ هکتار گلخانه‌ صنعتی و پنج هکتار باغ سایه به منظور بهره برداری صحیح از منابع آبی و افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی کیفی و به صورت هیدروپونیک با محوریت صادرات در منطقه میاندربند کرمانشاه تشکیل و ثبت گردیده است.

وی در ادامه اظهار داشت: توسعه شرکت‌های کشت و صنعت راه حلی اساسی برای حفظ اراضی کشاورزی، برنامه‌پذیر کردن اراضی و تامین نهاده های کشاورزی است.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) مبنی بر تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، خواستار مساعدت سازمان های ذیربط خصوصا سازمان جهاد کشاورزی استان و بانک های عامل جهت اخذ مجوز های لازم و پرداخت تسهیلات  به این شرکت تعاونی گردید.

صفایی یکی از مسایل و مشکلات در بخش کشاورزی را نبود مدیریت یکپارچه و جامع در اراضی کشاورزی در استان عنوان کرد و  وجود مخاطرات در بخش کشاورزی را یکی از مسایل و مشکلات در این بخش برشمرد.

وی با اشاره به اینکه شرکت های کشت و صنعت با دارا بودن زیرساخت های قوی می توانند در بخش کشاورزی به تعاون روستایی برای ایجاد مراکز عرضه مستقیم و پایانه ها کمک کنند، اظهار داشت: از مزایای تاسیس کشت و صنعت علاوه بر ایجاد زیرساخت ها، هماهنگی و همکاری مابقی اتحادیه ها و تشکل ها و استفاده از فضای اراضی است.

تولید سالانه بیش از چهار میلیون تن محصولات کشاورزی در استان

استان کرمانشاه بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده می شود.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha