۱۰۶دستگاه پنکه و کولر بین زلزله زدگان گرمه و جاجرم توزیع شد

بجنورد- ایرنا- مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: ۱۰۶دستگاه پنکه و کولر بین زلزله زدگان گرمه و جاجرم توزیع شد که خیران هزینه خرید تعدادی از این وسایل را تامین کرده‌اند.

ابوالفضل محبان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مجموع ۱۸ کولر و ۸۸ پنکه بین زلزله زدگان توزیع شده است که از این تعداد ۸۸ دستگاه را سازمان هلال احمر به استان اختصاص داد و به طور مستقیم از تهران به مناطق زلزله زده ارسال و توزیع شد.   

وی افزود: بقیه این وسایل سرمایشی نیز توسط خیران و کمیته امداد تامین و در بین زلزله زدگان توزیع شده است.

محبان گفت: با افزایش دما و  با توجه به نیاز مردم در این مناطق به وسایل سرمایشی پیگیر تامین این وسایل شدیم و هم اکنون این وسایل توسط امداد گران و نیروهای هلال احمر بین مردم توزیع شده است.  

 مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان شمالی گفت: از زمان وقوع زلزله  ۵.۵ ریشتری تاکنون ۳۷۸ چادر امدادی در روستاهای زلزله‌زده شهرستان‌های گرمه، جاجرم و مانه و سملقان توزیع شده است.

وی افزود: همچنین تاکنون ۳۰ تخته پتو و ۱۶۶ تخته موکت و حدود پنج هزار قوطی انواع کنسرو و ۱۲۰ بسته بهداشتی نیز بین حادثه دیدگان زلزله زده توزیع شده است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمرخراسان شمالی  در حادثه زلزله به ۲۳ روستای آسیب دیده استان امداد رسانی و خدمات دهی کرده است گفت: روستاهای بالادست، قزل حصار بالا و پایین، برزنه، شورک، کرکی، چهارچوبه و مشما در شهرستان های گرمه، و روستاهای بخش شوقان شهرستان جاجرم بیشترین آسیب را دیده اند که خدمات جمعیت هلال احمر بیشتر در این مناطق ارایه شده است.

زلزله پنج و نیم ریشتری بامداد ۲۷ اردیبهشت ماه امسال در منطقه سنخواست جاجرم، خساراتی به ویژه در بخش مسکونی برجا گذاشت.  

براثر این زمین لرزه به بیش از یک هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی ۱۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت وارد شد و ۱۲۱ واحد مسکونی تخریب شد.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha