۲۹ خرداد و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

استان‌ها- ایرنا-- مناطق مختلف کشور در واپسین روزهای خرداد ماه همچنان درگیر ویروس کرونا هستند، به طوری که با وجود رعایت نسبی پروتکل‌های بهداشتی و واکسیناسیون در ماه های اخیر، لازم است توجه به هشدارها در مورد همه‌گیری و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹، ادامه یابد.

"اکنون وضعیت کشور از لحاظ بیماری کرونا روند نزولی دارد اما استان های شرقی و جنوبی کشور مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و کرمان نیاز به مراقبت بیشتری دارند"، این را علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تازه ترین وضعیت کرونایی استان ها  اعلام کرد و افزود: اکنون ۲۲ شهر قرمز، ۱۷۵ شهر نارنجی و ۲۵۱ شهر زرد داریم.

به گفته رییسی، رعایت پروتکل ها به واسطه گرم شدن هوا و در اماکنی که از کولر گازی استفاده می شود، ضروری تر است، زیرا  کولر گازی  گردش هوای داخلی را بیشتر می کند و شیوع کرونا را افزایش می دهد. 

وی خبر خوش هم داد و گفت: از فردا(یکشنبه) دوز دوم واکسیناسیون افراد بالا ۷۰ سال و جاماندگان بالای ۷۰ سال علیه کرونا آغاز می شود.

براساس گزارش خبرنگاران ایرنا از استان های مختلف، ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و آمار قربانیان این بیماری در بسیاری از مناطق کشور سیر نزولی دارد 

از سیستان و بلوچستان خبر رسیده است که با افزوده شدن ۷۸۴ مورد جدید ابتلا به کرونا، شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۴۵ هزار و ۵۶ نفر رسید و طی ۲۴ ساعت گذشته، ۶ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان باختند. 

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با اعلام این امار، از مردم خواست در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

اما در زنجان،  کرونا در شبانه روز گذشته یک قربانی گرفت و طی همین مدت، با شناسایی ۶ مورد جدید ابتلا، مجموع موارد مثبت براساس یافته‌های آزمایشگاهی در استان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به عدد ۹۱ هزار و ۶۳۵ رسید

دکتر پرویز قزلباش  رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان خاطرنشان کرد:هر چند آمار موارد مثبت سرپایی استان کاهش یافته اما این موضوع به معنای عادی انگاری بیماری نیست و بر این مبنا رعایت پروتکل های بهداشتی کرونایی باید همچنان مورد توجه باشد.

به گفته این مسوول،  متاسفانه عادی انگاری بیماری در بین عموم نمود بیشتری یافته که این نگرانی وجود دارد که آثار این روند طی هفته دوم و سوم تیر امسال درقالب پیک پنجم خود را نشان دهد.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون هیچ شهری در استان قرمز نیست و اغلب شهرستانهای استان نارنجی و یا در وضعیت زرد هستند.

۲۹ خرداد و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

 استاندار همدان هم درباره تازه ترین وضعیت کرونایی این استان توضیح داد: طبق آخرین ارزیابی و گزارش ارائه شده پنج شهرستان فامنین، کبودراهنگ، رزن، اسدآباد و درگزین در وضعیت زرد و مابقی شهرستان ها در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

سید سعید شاهرخی با بیان اینکه استان همدان به شکل مطلوب ویروس را کنترل کرده و به سمت زرد و آبی حرکت می کند،  اظهار داشت: در عین حال،  این وضعیت همچنان شکننده بوده و برای حرکت به سمتی آبی شدن وضعیت کرونا باید همچنان از حضور در تجمع و دورهمی های خانوادگی پرهیز کرد.

وی بیشترین عامل ابتلا به کرونا در استان همدان را شرکت در اجتماعات و دورهمی خانوادگی دانست به طوری که و در صورت رعایت این ۲ فاکتور، آمار مبتلایان به ویروس کرونا به شکل قابل توجهی کاهش می یابد.

شاهرخی با بیان اینکه همت وزارت بهداشت و درمان در تهیه واکسن مورد نیاز مردم به ویژه تولید واکسن داخلی شایسته قدردانی است افزود: بیش از ۹۵ هزار نفر از مردم این استان علیه ویروس کرونا واکسینه شدند که حدود ۷۵ درصد از آنها افراد پرخطر یعنی ۷۰ سال به بالا هستند.

در لرستان هم به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، ۱۵۱ شهروند دیگر این استان طی شبانه روز گذشته به کرونا مبتلا شدند و هم اکنون ۳۲۱ نفر بیمار یا مشکوک به این ویروس در مراکز درمانی بستری هستند.

دکتر "مریم کوشکی" با اشاره به اینکه شبانه روز گذشته هیچ فردی بر اثر ابتلا به کرونا در لرستان فوت نکرده است گفت: در مجموع یکهزار و ۹۰۲ نفر در استان قربانی این ویروس شده اند.

براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا، هم اکنون شهرهای رومشکان و دوره چگنی در وضعیت زرد و مابقی شهرهای استان در وضعیت نارنجی قرار دارند

اما در اردبیل، شیوع بیماری کووید.۱۹  طی روزهای اخیر با روندی آرام و کُند در حال کاهش است به طوری که در ادامه این شرایط، طی شبانه روز گذشته رکورد نزولی کرونا در ۲ ماه اخیر به ثبت رسید.

بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، ۱۹ فرد جدید طی شبانه‌روز گذشته در این استان به کرونا مبتلا شدند که ۱۰۲ نفر کمتر از بالاترین آمار در ۲ ماه قبل و کمترین میزان ثبت شده در سال جاری است.

همچنین بر اساس اعلام این مرجع، شمار مبتلایان بستری همزمان کووید.۱۹ در این استان نیز از ۶۳۳ نفر در پنجم اردیبهشت ماه با ۴۸۱ نفر کاهش، به ۱۵۲ فرد بستری در شبانه‌روز گذشته رسیده است.

بر اساس گزارش دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، طی شبانه‌روز گذشته سه نفر دیگر از مبتلایان به کرونا جان باختند و مجموع فوتی‌های کووید.۱۹ در این استان طی ۱۶ ماه گذشته نیز به یک هزار و ۸۱۶ نفر رسید.

با این همه،  وضعیت در کرمان اندکی متفاوت است و به بیان جانشین رییس ستاد مدیریت کرونا استان، سه شهر از جمله رودبار جنوب، کهنوج و منوجان در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته‌اند که ضرورت دارد مسئولان و مردم تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

محمدصادق بصیری افزود: همچنین ۱۱ شهر استان از جمله بافت، بردسیر، بم، شهربابک، قلعه گنج و کرمان در وضعیت نارنجی و ۹ شهر نیز زرد هستند.

جانشین رییس ستاد مدیریت کرونا استان کرمان وضعیت شهرهای جنوبی و شرقی استان کرمان را شکننده ارزیابی کرد و افزود: این امر به علت همجواری با استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که اوضاع این مناطق باوجود کنترل ورودی و خروجی خوب نیست.

در یزد نیز  هم‌اکنون ۲۹۹ فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌ های استان بستری هستند که از این تعداد ۷۲ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

همچنین دو هموطن یزدی طی شبانه‌روز گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان سپردند. 

۲۹ خرداد و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

در خراسان شمالی، اخبار دریافتی نشان می دهد که رنگ کرونایی استان  طبق تازه‌ترین ارزیابی سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در یک ماه اخیر تغییری نداشته است و همچنان سه شهر استان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد.

هم اکنون شهرستان های بجنورد، شیروان و اسفراین در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و شهرهای مانه و سملقان، راز و جرگلان، گرمه، فاروج و جاجرم نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

بنا به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی؛ اگرچه آمار بیماران کووید ۱۹ و فوتی نسبت به هفته های گذشته تا یک سوم کاهش یافته، ولی همچنان تست ۳۰ تا ۴۰ درصد از افراد مشکوک مثبت کرونا است و این موضوع حاکی از آن است که چرخش ویروس بین افراد با همان شدت سابق ادامه دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: اکنون متاسفانه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک، نسبت به چند ماه گذشته کاهش یافته است.

در البرز هم که پنج شهرستان آن  نارنجی و ۲ شهرستان زرد کرونایی هستند. ۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته جان باختند و ۵۸ هموطن دیگر بستری شدند.

همچنین در چهارمحال و بختیاری، پنج بیمار مبتلا به کرونا  جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست دادند و تعداد فوتی‌های ناشی از این ویروس در استان به یک هزار و ۱۲۹ نفر رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری در خصوص روند افزایشی شیوع کرونا در روزهای آینده ابراز نگرانی کرد و گفت: احتمال شکل‌گیری موج پنجم شیوع کرونا در استان وجود دارد چرا که درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان کاهش یافته است.

اما در قم ، استاندار با اشاره به‌ورود قم به‌ منطقه زرد کرونایی گفت: محدودیت‌های کرونایی از جمله منع تردد شبانه به‌قوت خود باقی است و دستورالعمل ‌آن نیز طبق رنگ بندی جدید ابلاغ خواهد شد.

بهرام سرمست همچنین گفت: مسئولان بهداشتی برای شروع مرحله جدید تزریق واکسن برنامه دارند، و این اقدام به‌صورت گسترده در فصل تابستان صورت خواهد گرفت تا بتوانیم فضای قابل اطمینانی را برای بازگشایی مدارس و کسب و کارها داشته باشیم.

فوت ۱۰۸ نفر بر اثر کرونا در کشور 

در شبانه روز گذشته، در مجموع  ۶۴۴۸ بیمار جدید مبتلا به کووید در کشور شناسایی شدند و ۱۰۸ بیمار بر اثر این بیماری جان باختند.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت امروز شنبه با اعلام این خبر افزود: تا کنون ۴ میلیون و ۳۷۴ هزار و ۷۲۹ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۹۰۶هزار و ۵۴۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۲۷۵ دُز رسید.

اکنون مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۸۶ هزار و ۹۷۴ نفر رسیده است. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۲ هزار و ۸۵۴ نفر رسید.

به گفته روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۷۳۶ هزار و ۱۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. سه هزار و ۳۰۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین تا کنون ۲۲ میلیون و ۶۹ هزار و ۸۴۴ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۲۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۷۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۵۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha