۵۸ درصد واجدان شرایط استان یزد در انتخابات ۲۸ خرداد شرکت کردند

یزد- ایرنا- رییس ستاد انتخابات یزد میزان مشارکت شهروندان واجد شرایط شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستای این استان در انتخابات ۲۸ خردادماه را ۵۸ درصد اعلام کرد.

احمد ترحمی بهابادی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا تعداد افراد واجد شرایط شرکت در انتخابات ۲۸ خردادماه را بیش از ۷۳۳ هزار و ۷۲۱ نفر اعلام کرد و اظهارداشت: برای انتخابات ریاست جمهوری ۴۲۸ هزار و ۲۳۲ تعرفه رای و برای انتخابات شوراهای شهر و روستا ۴۱۷ هزار و ۷۲ تعرفه رای از سوی شرکت کنندگان در این دو انتخابات تکمیل و به صندوق های رای انداخته شد.

وی در خصوص اختلاف حدود ۱۱ هزار نفری مشارکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در استان اظهار داشت: در برخی روستاهای استان که حدود یکصد روستا را شامل می شود، به دلیل نداشتن شرایط انتخابات شوراها ، فقط انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده و همچنین در برخی واحدهای صنعتی که خارج از محدوده شهرها و بالای چند هزار کارکن داشته اند و پادگان ها نیز فقط تعرفه انتخابات ریاست جمهوری توزیع شده به همین دلیل میران مشارکت در این انتخابات بیشتر از شوراهای اسلامی شهر و روستا بوده است.

ترحمی ادامه داد: در بین شهرستان های ۱۰ گانه استان یزد بیشترین میزان مشارکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراها در شهرستان های تفت و بهاباد و کمترین میزان مشارکت در شهرستان یزد ثبت شد.

وی ادامه داد: تعداد واجدان شرایط شرکت در انتخابات در شهرستان اردکان ۶۵ هزار و ۵۱۳ نفر، اشکذر ۲۳ هزار و ۷۳۴ نفر، ابرکوه ۳۴ هزار و ۲۵۵ نفر ، بافق ۳۴ هزار و ۴۴۲ نفر، بهاباد ۱۰ هزار و ۹۰۶ نفر ، خاتم ۲۵ هزار و سه نفر و در مهریز ۳۲ هزار و ۷۲ نفر ، تفت ۳۳ هزار و ۶۳۷ نفر، شهرستان یزد ۴۱۵ هزار و ۱۲۶ نفر  و  میبد ۵۹ هزار و ۴۹ نفر بوده است.

رییس ستاد انتخابات یزد در خصوص اعلام نتایج نهایی انتخابات در استان گفت: با توجه به سیر مراحل قانونی اعلام نتیجه نهایی این ۲ انتخابات به محض تایید رسمی، نتایج در قالب اطلاعیه ای به اطلاع عمومی رسانده می شود.

سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران و ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر، روستا و عشایری ۲۸ خردادماه جاری به صورت همزمان برگزار شد.

یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار  نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در شهرها و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند و از مجموع جمعیت استان حدود ۹ هزار نفر عشایر هستند.

در یزد  ۲۴ شورای اسلامی شهر و ۳۹۷ شورای روستایی وجود دارد که ۲۳ شورای آن پنج عضو دارد و در هریک از ۳۷۴ شورا هم سه  نفر عضو هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha