هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع جهانی ویروس «دلتا»

تهران - ایرنا - سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که نوع دلتا ویروس کرونا که برای نخستین بار در هند شناسایی شد و در حال حاضر در بیش از ۷۰ کشور مواردی از آن ثبت شده است، در حال تبدیل به بیماری غالب ناشی از کووید-۱۹ در سطح جهان است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، «سومیا سوامیناتان» از کارشناسان ارشد سازمان جهانی بهداشت ضمن هشدار از گسترش جهانی گونه جهش یافته دلتا همچنین تاکید کرد، گونه‌های جدید با قابلیت انتقال و سرایت پذیری بالا، ضرورت دسترسی به دوزهای موثر واکسن را افزایش می‌دهد.

«مایک رایان» مدیر بخش فوریت‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت نیز گفت: گونه دلتا در برخی مناطق در حال تبدیل شدن به بیماری غالب است و این مسئله بر اساس اطلاعاتی که درباره سرایت پذیری این ویروس به دست آورده ایم، نگران کننده است.

به نوشته افه، مسئله ای که کارشناسان سازمان جهانی بهداشت همه در آن اتفاق نظر دارند اینکه با توجه به گردش آزادانه گونه‌های جدید، وضعیت همه‌گیری بسیار پویا بوده و داده‌ها و اطلاعات بیشتر پیرامون واکسن‌های مختلف مورد استفاده در هر کشور به منظور بررسی کارآیی و اثربخشی آن‌ها در برابر این انواع نو ظهور ویروس مورد نیاز است.

بر اساس تازه ترین اطلاعات، انگلیس از افزایش شدید مبتلایان به گونه دلتا خبر داده و مقام‌های بهداشتی آلمان پیش‌بینی کرده اند که به رغم افزایش میزان واکسیناسیون، این نوع جدید ویروس کرونا به گونه غالب در این کشور تبدیل خواهد شد.

گونه جهش یافته دلتا به میزان ۶۰ درصد بیشتر از گونه آلفا که برای نخستین بار در انگلیس شناسایی شد، قابل انتقال است. سرایت‌پذیری گونه آلفا نیز ۵۰ درصد بیش از نمونه اولیه ویروس کرونا گزارش شده است.

بهداشت عمومی انگلستان (PHE) اعلام کرده است که بیش از ۹۰ درصد موارد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در انگلیس از نوع دلتا است. هرچند جدیدترین اطلاعات نشان می دهد این رقم می تواند تا ۹۶ درصد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا را در انگلیس شامل شود.

به نوشته دویچه وله، با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا، دولت پرتغال نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد کلانشهر لیسبون از بعد از ظهر جمعه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) تا صبح دوشنبه قرنطینه می‌شود. ظاهرا علت این وضعیت شیوع گونه جدید کرونا موسوم به دلتا است که کارشناسان آن را نگران‌کننده می‌دانند.

بر اساس هشدار کارشناسان سازمان جهانی بهداشت، کاهش محدودیت‌های بهداشت عمومی و اعلام پیروزی زودهنگام در مقابله با ویروس کرونا، نتیجه ای جز گسترش گونه دلتا در بر نخواهد داشت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha