سیستانی و بلوچ سربلند از انتخابات ۱۴۰۰

زاهدان- ایرنا- انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تمام شد و مردم سیستان و بلوچستان بار دیگر پیروز عرصه مشارکت سیاسی و تعیین سرنوشت خود و جهان پیرامون‌شان شدند.

به گزارش ایرنا ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ با حماسه آفرینی مردم سیستان و بلوچستان گذشت و مردم این سرزمین پهناور همپا با سایر نقاط ایران به همه نشان دادند ساخت سرنوشت و تغییر، آن چیزی نیست که فرصت دخالت بیگانان شود.

همانطور که از تمام گزارش‌های انتخاباتی مرکز ایرنای زاهدان در روز گذشته پیدا بود از همان شروع رسمی رای‌گیری مردم سیستان و بلوچستان به پای صندوق‌های رای رفتند و جای جای این استان خبرها از مشارکت حداکثری و صحنه‌های بی‌نظیری حکایت می‌‍کرد.

حضور رای اولی‌های دختر و پسر، عروس و دامادهایی که شروع زندگیشان را در سرنوشت این صندوق‌ها می‌دیدند، پیرمردان و پیرزنانی که با عصا در صف ایستاده بودند، حضور اهل سنت و تشییع  و سران طوایف از همان سکانس‌هایی بودند که نمایش اراده مردم جنوب شرق را به خوبی بر صحنه سرنوشت این سرزمین به نمایش گذاشتند.

گزارش زیر مرور صحنه های شکوه حضور مردم سیستان و بلوچستان در انتخابات ۲۸ خرداد است.

تجلی حضور رای اولی‌های سیستان و بلوچستان 

سیستانی و بلوچ سربلند از انتخابات ۱۴۰۰

حضور رای اولی‌های سیستان و بلوچستانی نیز پر رنگ بود و از همان نخستین ساعات رای‌گیری جوانان دهه ۸۰ که تازه واجد شرایط رای دادن شده بوده در صف ها حضور و جشن تکلیف سیاسی‌شان را برگزار می‌کردند.جوانانی که در بیان علت و انگیزه حضورشان در انتخابات هر کدام چیزی می‌گفتند.

فرهاد ریگی یکی از جوانان رای اولی بود که در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: حضور هر کدام از ما رای‌اولی‌ها در انتخابات علاوه‌بر فروپاشی نقشه‌های دشمنان به همگان ثابت می‌کند جوانان این سرزمین خون ریخته شده شهدای نوجوان و جوانی مانند شهیدان فهمیده و حججی را فراموش نکرده است.

وی با بیان اینکه کشور ما در شرایط حساسی قرار دارد و بیشتر کشورها و مردم دنیا چشمشان به حضور ملت ایران در این انتخابات دوخته شده خاطرنشان کرد: من به عنوان یک جوان بلوچ در این انتخابات سرنوشت ساز شرکت کرده‌ام و از تمام هم سن و سالی‌هایم خواستم تا به پای صندوق‌های رای بیایند و تکلیف شرعی و سیاسی خود را انجام دهند.

عدنان گمشازهی از همان رای اولی های دیروز بود که نخستین ساعات رای گیری در صف حضور داشت و گفته بود: هر برگ رای ما در انتخابات می‌تواند کشور را گام‌ها به سمت موفقیت روز افزون نزدیک کند من به عنوان یک رای اولی بر خود لازم دیدم در نخستین ساعات به پای صندوق‌های رای بیایم و در تعیین سرنوشت کشورم موثر باشم.

 وی خاطرنشان کرد: رای اولی‌های سیستان و بلوچستان در کنار یکدیگر با شرکت در انتخابات علاوه‌بر نشان دادن وحدت بی‌نظیرشان مشتی بر دهان یاوه گویان و تجاوزکاران خارجی که چشم طمع به نابودی زندگی این جوانان دارند خواهند زد.

درخشش بانوان سرزمین نخل و آفتاب

سیستانی و بلوچ سربلند از انتخابات ۱۴۰۰

بانوان سیستان و بلوچستانی هم از دیگر افراد پر شور و مشارکت کننده در این انتخابات بودند و نه تنها دوش تا دوش بلکه فراتر از مردان در عرصه مشارکت سیاسی از همان آغازین ساعات رای گیری به صفوف انتخابات پیوسته بودند.

شاهد این موضوع شاید همان ماه بی بی اربابی بانوی میانسالی بود که از دلایل خود برای شرکت در انتخابات دیروز گفت: با اینکه مشکلات اقتصادی زیادی داریم و چرخ زندگیمان نمی‌چرخد اما اگر در انتخابات شرکت نکنیم تنها باعث خوشحالی دشمنان شده و آن‌ها را در نقشه‌های شومشان یاری کرده‌ایم.

وی بیان کرد: چندین روز است که برای فرا رسیدن انتخابات روز شماری کرده‌ام و امروز نیز در نخستین ساعات به اینجا آمده‌ام تا برای پیروزی کشورم و خشنودی امام زمان(عج) رای دهم.

این بانوی میانسال زابلی ادامه داد: بانوان ایرانی در طول دوران پیروزی انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس، دوران سازندگی و تحمل تحریم‌های ظالمانه نشان دادند که ظرفیت لازم برای حضور در فعالیت‌های مختلف را دارند و در تمام عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم پای مردان برای پیشرفت همه‌جانبه نظام و کشور تلاش کردند.

شیعه و سنی سیستان و بلوچستان و خلق حماسه‌ای ماندگار

سیستانی و بلوچ سربلند از انتخابات ۱۴۰۰

دیروز شیعه و سنی سیستان و بلوچستان پا به پای هم برای ساختن دنیایی بهتر و برآورده کردن آرزوهای یکدیگر گام برداشته تا دلخوشی‌های نسل‌های آینده و کنونی را برآورده کنند.

اسماعیل گرگیج شهروند اهل سنت ایرانشهر با بیان اینکه حضور گسترده و انتخاب آگاهانه مردم در پای صندوق‌های رأی، منجر به یأس، ناامیدی و عصبانیت دشمنان می‌شود تصریح کرد: این انتخابات عزت، اقتدار و افتخار برای ایران و ایرانیان را در پی دارد.

وی افزود: به فرموده علمای بزرگ دین اگر در راهی قرار گرفتیم و دشمن برای ما مخالفت نکرد باید در آن مسیر تجدید نظر کرد اکنون راهی که ملت ایران در آن قرار گرفته راه قرآن، اسلام و پیامبر (ص) است و این مهم دشمنان زیادی دارد.

این شهروند اهل سنت با اشاره به اینکه سرنوشت هر ملتی به دست خود آن ملت مشخص می‌شود تصریح کرد: بر عهده تمام افراد است که پای صندوق‌های رای حضور یافته و در تعیین سرنوشت کشور خود مشارکت داشته و سهیم باشند.

علیرضا سرگزی مقدم شهروند زاهدانی گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون مشارکت مردمی در اداره امور کشور حرف نخست را زده و در تمامی ادوار دشمنان، ایادی استکبار و صهیونیسم جهانی همواره در تلاش بوده‌اند که مشارکت مردم در  انتخابات‌های گوناگون کشور را پایین جلوه دهند اما هیچ‌گاه به اهداف شومشان نرسیدند.

وی ادامه داد: شیعه و سنی سیستان و بلوچستان همواره پشت نظام، انقلاب و رهبری بوده و در طی ۴۲ سال انقلاب برای حفظ آرمان‌های انقلاب تلاش کرده‌اند و در این برهه حساس کنونی این انتخابات را به عنوان عرصه نبرد حق و باطل گرامی داشته‌اند.

 این دو شهروند شیعه و سنی تنها نمونه‌ای از مشارکت گسترده اهل تشیع و سنت در انتخابات دیروز بودند.

سیستانی و بلوچ سربلند از انتخابات ۱۴۰۰

یکی از روزهای سرنوشت‌ساز در ایران اسلامی 

یکی از اتفاقات دیروز پای کار بودن همه‌ی علما اعم از شیعه و سنی بود که در این رابطه امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان به اهمیت مشارکت در انتخابات اشاره  کرد و گفت: فضای کشور ما فضای انتخاباتی بوده و امروز یکی از روزهای سرنوشت‌ساز در ایران اسلامی است.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی افزود: در این دوره، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و هم انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار می‌شود از اینرو هم توجه مردم عزیز و  هم دعا می‌خواهد که الله تعالی خیر بیاورد.

وی با بیان اینکه کشور ما نیاز به دعا، توجه و دقت نظر دارد تا در همه‌ی شهرها شوراهای خوب و افرادی که بیشتر توانایی و شایستگی دارند بتوانند انتخاب شوند افزود: مردم در میان افرادی که برای ریاست جمهوری داوطلب هستند به کسی که شایسته‌تر  است اتفاق نظر پیدا کرده و رای دهند.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم و امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان اظهارداشت: در انتخابات ریاست جمهوری کسی روی کار بیاید که در این شرایط بحرانی و شرایط حساس که ملت و کشور با چالش و مردم با فقر روبرو هستند بتواند کشور را به مسیر صحیح  هدایت و کمک کند.

وی با بیان اینکه بالاترین برنامه استراتژیک که رییس جمهوری آینده باید داشته باشد عدالت، توجه به حقوق و آزادی مردم و رفع تبعیض و نابرابری‌ها بین تمام اقوام و مذاهب است خاطرنشان کرد: امیدواریم که رییس جمهوری آینده با هماهنگی با سایر قوا یک مسیر صحیح  که برطرف‌کننده چالش‌ها باشد انتخاب و بحران‌ها را رفع کند.

سیستان و بلوچستان پر افتخار همچون گذشته

ساکنان سرزمین اساطیری و اسطوره‌ها، مهد افسانه‌ها و داستان‌های زاییده خیال نازپرورده شاعران و نویسندگان بزرگ همه و همه از زن و مرد، نوجوانان و جوان، دختر و پسر در مسجد و مدرسه‌ها همه به پای صندوق‌های رای آمده‌اند تا نشان دهند این سرزمین اساطیر همان سیستان و بلوچستان است سرزمینی که قدمتی بیش از پنج هزار سال دارد و در طول تاریخ با گذر از تحولات سیاسی و اجتماعی گوناگون و با تنی زخمی از تجاوزها و محرومیت‌ها میدان‌گاه رشادت و حضور و بروز مردمی است که با وجود توطئه‌های گسترده دشمنان برای از هم پاشیدن وحدت این سرزمین از اقتدار سروگونه خود پاسداری و در رویدادها و اتفاقات گوناگون همچون انتخابات گذشته با ۸۰ درصد آمار بالای مشارکت و کسب نخستین رتبه‌ها در کشور پرچم اقتدار جنوب شرق و ایران اسلامی را بالا نگه داشته‌اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha