نماینده اتحادیه اروپا: مقامات اتیوپی به دنبال نابودی کامل قوم تیگرای

تهران-ایرنا- پکا هاویتسو وزیر امور خارجه فنلاد که فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در امور اتیوپی می‌باشد در جلسه مطبوعاتی یکی از کمیسیون‌های پارلمان اروپا اعلام کرد رهبران اتیوپی به او گفته‌اند که قصد دارند "نسل قوم تیگرای را تا صد سال آینده نابود کنند. "

به گزارش روز جمعه ایرنا از "آسوشیتد پرس"نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور اتیوپی گفت و گو خود با آبی احمد نخست وزیر و سایر مقامات اتیوپی در ماه فوریه سال جاری را یکی از جدی‌ترین مذاکرت در مورد بحران قوم تیگرای در شمال اتیوپی توصیف کرده و اعلام کرد: ما اینگونه اظهار نظرات را مصداق پاک‌سازی قومی می‌دانیم. 
در مقابل، وزیر امور خارجه اتیوپی ضمن رد سخنان وزیر امور خارجه فنلاند، آن‌ها را "خیال پردازی، مضحک یا نوعی مشکل حافظه او" دانست. 
چندین ماه است که هاویتسو به عنوان نماینده ویژه اروپا در امور اتیوپی فعالیت می‌کند و اظهارات او زمانی منتشر می‌شود که اتیوپی درحال آمادگی برای برگزاری انتخابات ملی در روز دوشنبه است. 
سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که اخیرا منتشر کرده از ارتکاب "جنایت علیه بشریت" خبر داده و اعلام کرده است که طی چهار ماه درگیری سال گذشته میلادی در تیگرای، صدها نفر کشته و دهها هزار نفر هم آواره شده‌اند. 

این درگیری در ۴ نوامبر سال ۲۰۲۰ زمانی آغاز شد که دولت اتیوپی حمله‌ای را برای گرفتن قدرت از جبهه آزادیبخش خلق تیگرای (تی‌پی‌ال‌اف) آغاز کرد. 

جبهه آزادیبخش خلق تیگرای، قدرت را در این ایالت در دست داشت و شبه نظامیان وابسته به آن، پیشتر پایگاه‌های نظامی دولت مرکزی اتیوپی در آن منطقه را به تصرف خود درآورده بودند. 

در گزارشی که عفو بین‌الملل منتشر کرده است،  نیروهای نظامی کشورهای همسایه اریتره به قتل صدها نفر در شهر باستانی آکسوم در ۲۸ و ۲۹ نوامبر سال ۲۰۲۰ متهم شده‌اند؛ در این گزارش همچنین آمده که این کشتارهای دسته جمعی می‌تواند مصداق "جنایت علیه بشریت" تلقی شود. 


 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha