ایرانیان مقیم سوئد با اشتیاق به وظیفه ملی خود عمل کردند

لندن – ایرنا – سفیر جمهوری اسلامی ایران در استکهلم گفت: ایرانیان وطن‌دوست مقیم سوئد به رغم تمام مشکلات از جمله دوری راه و کاری بودن روز جمعه در این کشور، با اشتیاق و علاقه به وظیفه ملی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری عمل کردند.

احمد معصومی فر سفیر ایران در سوئد روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار ایرنا در لندن از حال و هوای برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در این کشور گفت. وی توضیح داد: ما برای اینکه هم‌وطنان در سوئد با سهولت بیشتری در انتخابات شرکت کنند سه شعبه اخذ رأی در نظر گرفته بودیم؛ یعنی علاوه بر شعبه مستقر در سفارت‌مان در استکهلم در دو شهر گوتنبرگ و لوند نیز صندوق اخذ رأی مستقر کردیم.

سفیر کشورمان افزود: همان طور که اطلاع دارید روز جمعه در اروپا از جمله در سوئد روز کاری بشمار می‌رود، افراد سر کار هستند، راه ها هم دور است و برای آمدن به مرکز شهر استکهلم باید مسافت طولانی طی کرد. از این منظر خیلی هم‌وطنان باید دو الی سه ساعت با خودرو مسیری را طی کنند تا پای صندوق های رای حاضر می‌شدند.

وی با اشاره به استقبال پرشور ایرانیان مقیم سوئد از نخستین ساعات آغاز رای‌گیری گفت: دیروز ما به رغم‌اینکه ساعت شروع رای گیری را هشت صبح اعلام کرده بودیم ولی از ساعت هفت و نیم در بیرون سفارت صف بسته شده بود و مجبور شدیم ساعت هفت و نیم درب سفارت را باز کنیم و همکاران ما در پای صندوق از هموطنان استقبال کردند و رای گیری را آغاز کردیم.

معصومی‌فر افزود: استقبال در ساعات اولیه صبح بسیار خوب بود و در بعدازظهر نیز که در واقع بعد از ساعت اداری محسوب می شود استقبال خوبی صورت گرفت.

سفیر ایران در ادامه به برخی مانع‌تراشی‌ها از سوی گروه‌های معاند برای اخلال در روند انتخابات اشاره کرد و گفت: در گوتنبرگ تعدادی از هم‌وطنان به خاطر اذیت و آزارهایی که سلطنت طلب ها، منافقین و تظاهراتی که در محل رای گیری برگزار شد عملا نتوانستند رای بدهند.

وی افزود: به رغم اینکه پلیس هم مستقر بود و سعی می‌کرد که فضا را فراهم کند تا هموطنان بتوانند در انتخابات شرکت کنند ولی با فحاشی و آزار و اذیتی که گروهان مخالف داشتند ممانعت ایجاد کردند. ولی هموطنان به هر سختی بود خودشان را به پای صندوق های رای رساندند و حماسه آفریدند.

معصومی‌فر به تمدید زمان رای‌گیری در سوئد هم اشاره و عنوان کرد که پایان رای‌گیری ساعت ۲۰ به وقت محلی اعلام شده بود اما به دلیل استقبال رای‌دهندگان، تا ساعت ۲۱ تمدید شد. وی بیان داشت: در مجموع به رغم تمام مشکلات، دوری راه، سختی و کاری بودن روز جمعه، استقبال هموطنان بسیار خوب و چشمگیر بود و ایرانیان وطن‌دوست در سوئد بسیار با اشتیاق و علاقه به این وظیفه ملی خودشان عمل کردند و پای صندوق های رای حاضر شدند.

گروه‌های ضد انقلاب به هدف‌شان برای اخلال در روند انتخابات نرسیدند 

سفیر ایران در پاسخ به سئوالی درباره برآیند تاثیر فعالیت گروه‌های ضد انقلاب بر انتخابات هم گفت: در مجموع آنها نتوانستند به هدفشان که اخلال در انتخابات بود برسند و با شکست مواجه شدند. وی افزود: رای گیری در سه شعبه ما به خوبی صورت گرفت و هموطنان توانستند رای شان را به داخل صندوق بریزند.

معصومی‌فر با بیان اینکه سفارت از قبل هماهنگی‌هایی را با وزارت امور خارجه، مقام‌های سیاسی، امنیتی و پلیس سوئد برای تامین امنیت انتخابات به عمل آورده بود افزود که طرف سوئدی متعهد شد که فضای امن و آرامی را برای ما فراهم کنند.

وی به این نکته اشاره کرد که در استکهلم گروه های النضال، منافقین و بعضی دیگر از گروه های تروریستی خیلی تلاش کردند که از حضور هموطنان در انتخابات ممانعت کنند و در چند مرحله سمت افرادی که داخل سفارت می شدند هجوم آوردند اما پلیس با آنها مقابله کرد و تعرضی صورت نگرفت.

سفیر کشورمان به تلاش عناصر ضد انقلاب در گوتنبرگ هم اشاره، اما تصریح کرد؛ «در مجموع طرحی که مبنی بر بهم زدن انتخابات بود کاملا با شکست مواجه شد و همه کسانی که علاقه‌مند به رای دادن بودند توانستند در انتخابات شرکت کنند.»

معصومی فر در پایان گفت: من اینجا لازم است از همه ایرانیان وطن دوستی که علی رغم تمام سختی ها و دوری راه خودشان را به پای صندوق های رای رساندند و از حق دموکراتیک خودشان برای شرکت در این انتخابات که نماد مردم سالاری است شرکت کردند بی نهایت سپاسگزارم؛ به ویژه از ایرانیان مقیم و هموطنان که خودشان مجری انتخابات بودند و به عنوان اعضای صندوق مساعدت کردند و مقدمات و تسهیلاتی را برای ایجاد سه شعبه رای گیری فراهم کردند بی نهایت از همه آنها تشکر می کنم.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دیروز (جمعه) بطور همزمان در سراسر ایران و ۱۳۳ کشور جهان برگزار شد.

در این دوره از انتخابات عبدالناصر همتی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشم، محسن رضایی میرقائد و حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییس الساداتی (مشهور به رئیسی) به عنوان چهار رقیب حضور داشتند و مورد قضاوت ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار واجد شرایط حضور در انتخابات قرار گرفتند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha