انتخابات ۱۴۰۰ در گلستان با مشارکت ۶۱ درصدی به پایان رسید

گرگان - ایرنا - استاندار گلستان با اعلام پایان مهلت قانونی برگزاری رای‌گیری گفت که انتخابات ۱۴۰۰ در این استان با مشارکت ۶۱ درصدی مردم به پایان رسید.

هادی حق شناس بامداد شنبه اظهار داشت: در این انتخابات برای تعیین هشتمین رییس جمهور افزون بر ۸۲۴ هزار تعرفه و برای اعضای ششمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا نیز رقمی معادل این برگه های رای مصرف شد.

وی با تقدیر از مشارکت مردم گلستان در این رویداد مهم و موثر سیاسی گفت که با رای گرفتن از افراد باقیمانده در شعب، پرونده اخذ رای در انتخابات ۲۸ خرداد بسته خواهد شد.

استاندار گلستان افزود: به دلیل پایان مراجعه به صندوق های روستایی از ساعات قبل، کار شمارش آرای همه صندوق های روستایی آغاز شده و آرای اخذ شده آنان پس از تکمیل مراحل قانونی به فرمانداری ها اعلام خواهد شد.

یک میلیون و ۳۵۴ هزار گلستانی واجد شرایط رای دادن در انتخابات ۱۴۰۰ بودند که از این تعداد ۳۲ هزار و ۲۸۱ نفر برای نخستین بار طعم مشارکت سیاسی را تجربه کردند.

رقابت برای حضور در پارلمان شهری و روستایی گلستان بین هفت هزار و ۸۶۳ نفر جریان دارد که از این تعداد هزار و ۵۶ داوطلب شهری و بقیه روستایی برگزار شد.

۳۰ شهر استان گلستان دارای شورای پنج نفره و سه عضو علی البدل، سه شهر بندرترکمن ، گنبد و علی آباد کتول دارای شورای هفت نفره و پنج عضو علی البدل و شهر گرگان هم دارای ۹ عضو اصلی و ۶ عضو علی‌البدل است.

برای کسب هر ۱۸۰ کرسی اصلی شورای شهر ۵.۸ نفر و برای هر سه هزار و ۲۵۴ کرسی شورای روستاهای گلستان ۲ نفر رقابت کردند.

ترکیب شورای ۸۰۸ روستای گلستان سه نفره و ۱۶۶ روستا پنج نفره است.

استان گلستان براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن یک میلیون و ۸۶۸ هزار و ۸۱۹ نفر جمعیت دارد که ۵۳ درصد از این جمعیت، شهرنشین هستند.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر همزمان با سیزدهمین دوره رییس جمهوری، دومین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نخستین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۸ خرداد برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha