تمدید رای‌گیری در چند حوزه اروپا

لندن – ایرنا – روند رای گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنان در کشورهای اروپایی همچنان ادامه دارد و در برخی حوزه‌ها با توجه به استقبال و مشارکت پرشور ایرانیان تمدید شده است.

به گزارش ایرنا، در فنلاند طیف گسترده ای از ایرانیان مقیم و تعدادی از دانشجویان ایرانی همراه با اعضای خانواده خود از شهرهای دور و نزدیک هلسینکی در رای‌گیری شرکت تا در تعیین سرنوشت چهارسال آینده کشور، مشارکت کنند.

از ویژگی‌های رای‌گیری این دوره را می‌توان در حضور تعدادی از جوانان رای اولی دانست. روند رای گیری تا ساعت  ۱۹ (۲۰:۳۰ به وقت تهران) تعیین شده بود اما با توجه به استقبال ایرانیان مقیم همچنان ادامه دارد. 

در همین حال سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش اعلام کرد که زمان رای‌گیری با دو ساعت افزایش، تا ساعت ۲۰ به وقت محلی (۲۲:۳۰ به وقت تهران ) تمدید شد.

در پی تداوم مراجعه هموطنان محترم مقیم ایتالیا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نیز روند اخذ رای تا ساعت ۱۹ (۲۱:۳۰ به وقت تهران) تمدید شد. 

سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه هم پس از یک ساعت تمدید، پایان روند اخذ رای را اعلام کرد. در پیام توئیتری سفارت آمده است: ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ می تواند نقطه عطفی از تاریخ معاصر ایران با تحکیم هر چه بیشتر جمهوریت و مردم سالاری #ایران گردد.

همچنین در انگلیس روند اخذ رای ساعت ۱۹ (۲۲:۳۰ به وقت تهران) اعلام شده بود اما دقایقی پیش کانال تلگرامی سفارت اعلام کرد: به اطلاع هموطنان عزیز در انگلستان می رساند سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حوزهای منچستر، گلاسکو، برمینگهام و مجمع اسلامی لندن تا یک ساعت (۸شب) و مرکزاسلامی و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لندن  (تاساعت۹ شب)،تمدید شده است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز (جمعه) بطور همزمان در سراسر ایران و ۱۳۳ کشور جهان برگزار می شود.

در این دوره از انتخابات عبدالناصر همتی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشم، محسن رضایی میرقائد و حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییس الساداتی (مشهور به رئیسی) به عنوان چهار رقیب حضور دارند و مورد قضاوت ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار واجد شرایط حضور در انتخابات قرار می گیرند که از این تعداد یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ رای اولی هستند

دارا بودن تابعیت جمهوری اسلامی ایران و داشتن ۱۸ سال تمام از جمله شرایط شرکت کنندگان در انتخابات برای رای دادن است. شرکت کنندگان همچنین باید برای ریختن رای، شناسنامه و کارت ملی خود را به همراه داشته باشند، اما ایرانیان خارج از کشور در صورت همراه نداشتن شناسنامه و کارت ملی می توانند با ارائه گذرنامه معتبر ایرانی در انتخابات شرکت کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha