مشارکت مردم در انتخابات ایران با شکوه و مطلوب بود

کابل - ایرنا - مردم افغانستان و آگاهان سیاسی این کشور بر این باورند که اشتراک مردم در سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران با شکوه و برآیند آن نیز مطلوب مردم خواهد بود.

به گزارش ایرنا، سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری، ایران که صبح امروز در داخل و خارج از این کشور آغاز شد، براساس گفته آگاهان افغان، حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های اخذ رای باعث گردید که آنها این انتخابات را موفق و مبتنی بر خواست مردم ارزیابی کنند.

«محمدزی»  یکی از کارشناسان مسائل انتخاباتی افغانستان می گوید که آمار مشارکت مردم ایران در پای صندوق های اخذ رای بسیار بالا و میلیونی بود.

وی می افزاید که انتخابات امروز ریاست جمهوری اسلامی ایران ایران مانند چهار دهه گذشته با شکوه و با عظمت بود و مردم در سطح گسترده شرکت کرده بودند.

به گفته محمدزی برنامه های اقتصادی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایران توجه مردم را بخود جلب کرده و ایرانیان برای تغییر در اقتصاد و سطح زندگی مردم با توجه به ارائه برنامه های اقتصادی نامزدان بصورت چشم گیر در انتخابات شرکت کردند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار طلوع نیوز افغانستان از نظر سنجی ها در باره میزان مشارکت ۴۷ درصدی اشتراک مردم گفت که ایرانیان با اشتراک امروز خود این نظر سنجی را اشتباه ثابت کرد و نشان داد که حضور مردم در پای صندوق های رای خیلی بیشتر از آن بوده است.

«محمد محسنی» یکی دیگر از آگاهان انتخاباتی افغانستان هم گفت که با وجود تلاش مخالفان جمهوری اسلامی ایران در جهان و منطقه، ایران ثابت کردند که گفته ها و پیش بینی های آمریکا و مخالفان منطقه آنها نادرست بوده است.

وی گفت که ایرانیان باوجود گرمای شدید و همه گیری ویروس کرونا بصورت مطلوب در انتخابات شرکت کرده و آرای خود را در صندوق های رای ریختند و میزان مشارکت مردم نشان می دهد که برآیند انتخابات نیز مطلوب خواهد بود.

به باور محسنی هرچند انتخابات در هیچ کشوری در جهان بدون مشکل نیست و ایران هم از این امر مستثنا نخواهد بود و خطاهای انسانی وجود دارد اما رشد فرهنگ سیاسی در ایران مبتنی بر امانت داری است.

به گفته وی نهادهای ایران نشان داده است که بدور از سیاست زدگی و با حفظ بی طرفی از انتخابات صیانت می کنند و این امانت داری و صیانت نتیجه را نیز مطلوب و قابل قبول برای همه ایرانیان خواهد ساخت.

محسنی می گوید که جمهوری اسلامی با فرهنگ و پیشینه نظام ایده آل بدور از هرگونه طرف واقع شدن و مطابق با قانون و امنیت کامل دولت درستکار و بر گرفته شده از آرای مردم از انتخابات بیرون خواهد آمد.

این آگاه انتخاباتی افغانستان عملکرد رهبر جمهوری اسلامی ایران را متعادل خواند که همیشه این تعادل را حفظ کرده و با قدرت کاریزمایی خود دولت پیشرونده در ایران و مبتنی بر اراده مردم بوجود آمده اتس که و دولت آینده نیز چنین خواهد بود.

انتخابات سیزدهمین دور ریاست جمهوری ایران صبح امروز در مقر سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و کنسولگری های این سفارت در استانهای هرات، قندهار، ننگرها و بلخ افغانستان با تدابیر امنیتی از طرف دولت افغانستان برگزار و ایرانیان مقیم آرای خود را به صندوق های اخذ رای ریختند.

این انتخابات به دلیل حضور میلیون ها مهاجر افغانستان در جمهوری اسلامی ایران برای دولت و مردم این کشور اهمیت دارد و آگاهان افغان امروز از طریق رسانه ها و تلویزیون ها انتخابات ایران را دنبال می کردند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha