انتخابات منطقه ای فرانسه؛ عدم تمایل فرانسوی ها برای مشارکت

تهران-ایرنا- نظرسنجی ها در فرانسه حاکی از عدم علاقه فرانسوی ها برای حضور فعال و مشارکت در انتخابات منطقه ای روز یکشنبه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) است.  

به گزارش روز جمعه ایرنا، نشریه فرانسوی لوپوئن نوشت: نظرسنجی ها حاکی از مشارکت پایین مردم فرانسه در انتخابات منطقه ای روز یکشنبه ۲۰ ژوئن است. بر اساس نظرسنجی ایفوپ (Ifop) که در ۸ و ۹ ژوئن انجام و از سوی نشریه لوژورنال دو دیمانش فرانسه منتشر شد، ۵۴ درصد واجدین شرایط برای شرکت در دور نخست انتخابات ابراز عدم تمایل کرده و آرای ممتنع خواهند داد. نظرسنجی الب (Elabe) که ۱۵ و ۱۶ ژوئن برای بی. اف. ام. تی وی (BFMTV) انجام شد و نتایج آن پنج شنبه منتشر شد، نگاه بدبینانه تری داشته و مشارکت ۳۶ تا ۴۱ درصدی را پیش بینی کرده و به عبارتی، میزان عدم مشارکت بین 59 الی 64 درصد بوده است.
این نشریه فرانسوی افزود: این یک رکورد برای دور اول انتخابات منطقه ای است که بالاتر از ۵۰.۰۹ درصد درسال ۲۰۱۵ و ۵۳.۶۷ درصد عدم مشارکت دوره قبل از آن یعنی سال ۲۰۱۰ میلادی بوده است.  
لوپوئن تصریح کرد: این روند موید روال های قبلی است و دوره ۵ ساله مکرون نیز نتوانسته است شرایط را تغییر دهد.

سلین برکونیه یکی از کارشناسان علوم سیاسی در این رابطه گفت: ما جزئی از فرآیند دموکراسی هستیم که به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به دموکراسی عدم مشارکت (امتناع) است.  
نظرسنجی دیگری نیز که از سوی لزاکو (les Echos) منتشر شد، احتمال عدم حضور و مشارکت در انتخابات را حتی بیش از ۶۰ درصد توصیف کرده است؛ رکوردی تاریخی که بیانگر عدم تمایل جوانان و زنان در این انتخابات است.  بر اساس نتایج این نظرسنجی مشارکت در این انتخابات به سختی به ۳۸ درصد خواهد رسید.  
نشریه لوپوئن با اشاره به برخی از دلایل مهم این عدم تمایل در قالب نظرسنجی ها تصریح کرد: ۴۴ درصد افراد معتقدند که «نامزدها و برنامه های آنان پاسخگوی انتظارات فرانسوی ها نیست». ۴۲ درصد افرادی که در این نظرسنجی شرکت کردند بر این عقیده اند که «فرانسوی ها از بحث های سیاسی به ستوه آمده اند». ۴۱ درصد دیگر نیز گفته اند «منتخبین و رهبران سیاسی دغدغه های فرانسویی ها را نمی فهمند». 
کارشناسان سیاسی فرانسه معتقدند تقویت چنین بسیجی افتراقی (تصمیم اکثریت برای عدم مشارکت و دادن رای ممتنع) میان رای دهندگان به نفع احزابی متحدتر است که معمولاً تندروها هستند به ویژه اجماع ملی (RN).

 دور اول انتخابات منطقه ای در فرانسه قرار است روز یکشنبه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) برگزار شود. بنا به نظرسنجی ها حزب اجماع ملی به رهبری مرین لوپن در جریان انتخابات منطقه ای شانس زیادی برای پیروزی در یک یا چند منطقه از فرانسه دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha